Így lepte meg Orbán Viktor saját párttársait

Barát, ellenség vagy micsoda a tandíj?

Egyik sem, önköltség. Jöhet az ingyenes felsőoktatás felszámolása.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Újabb tétellel bővülhet azoknak a kormánypárti ígéreteknek a listája, amelyeket a választók félreértettek. Egyebek mellett ilyen volt, hogy a Fidesz megvédi a magánnyugdíjpénztárakat, vagy hogy 2011-ben lesz egy egyszeri, nagyarányú adócsökkentés. Most úgy tűnik, a listára végleg felkerül az is, hogy ha a Fidesz nyer, nem lesz tandíj.

A kormány már az idén közel felére, 27 ezerre csökkentette azok számát, akik ingyen tanulhatnak, illetve bejött a képbe egy új kategória is: 15 ezren úgy kezdhetik meg tanulmányukat, ha felveszik a Diákhitel 2-t, amit az iskola végével kell törleszteni. Ez viszont az államtitkárság szerint nem tandíj, hanem önköltség. Félreértettük ezt is. 

Az önköltséges képzés további, immáron 100%-os kiterjesztését Orbán Viktor miniszterelnök a policity.eu-nak adott interjújában vetette fel. Mint mondta, azt szeretné, hogy Magyarországon olyan felsőoktatási rendszer működjön, ahol képes legyen minden diák maga állni a tanulási költségét.

Mindenki eladósodhat

- Mindenki a teljeset. A mostani állapot még nem ilyen, mert ide csak több lépéssel lehet eljutni. A cél egy teljesen új felsőoktatási rendszer kialakítása. Egy önmagát finanszírozni képes felsőoktatási rendszerben gondolkodom, ahol az állam minden egyes magyar diák számára, aki az egyetemek által előírt minimális követelményt képes teljesíteni, biztosítja annak lehetőségét, hogy saját maga finanszírozhassa a tanulását úgy, hogy az a diáknak ne jelentsen vállalhatatlan megterhelést, és az igénybe vett erőforrásokat hosszú lejáratban kelljen majd visszaadnia - mondta a kormányfő, utalva arra, hogy tervei szerint a jövőben mindenkinek, aki tanulni akar, diákhitelt kell felvenni.

Saját párttársait is meglepte

Mint a HVG.hu cikkéből kiderül, a miniszterelnök kijelentésével még saját párttársait is meglepte, ám vannak olyanok is, akiknek a terv nem okozott meglepetést. 

A családokat érintő új szabályok

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Magyar Rektori Konferencia elnöke, Mezey Barna a lapnak elmondta, a kormányfő már július 27-i találkozójukon beszélt neki arról, hogy önfenntartó felsőoktatást szeretne.

- Elmondtam a miniszterelnök úrnak, hogy ez is lehet egy modell, mindenre van példa Európában, de ebben a formájában nem valósítható meg, hiszen a felsőoktatás szerves része a kutatás, az oktatói tevékenységünk során a kutatási eredményeket adjuk tovább a hallgatóknak, a kutatást pedig soha nem lehet önfenntartóvá tenni, mint ahogy bizonyos képzési formákat sem - árulta el a lapnak.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A tandíjnak ellensége vagyok, mondta a miniszterelnök

Orbán Viktor még június végén is arról beszélt: ellensége a tandíjnak, és az is marad. Magyarázatként elmondta, nem a tandíj, hanem egy olyan rendszer mellett érvel, amelyben az állam a szegényebbeknek is megadja - egy hosszú lejáratú kölcsönön keresztül - azt a lehetőséget, hogy saját magukat kiiskolázzák.

A második Orbán-kormány legmeghatározóbb döntései

Nézegess képeket!

Elolvasom

A miniszterelnök úgy fogalmazott: a kormány nem a falakat akarja finanszírozni, hanem a hallgatókat, vagyis "mi nem abban vagyunk érdekeltek, hogy bizonyos intézmények működjenek, hanem abban, hogy a diákoknak befolyásuk legyen (...) arra, melyik főiskola, egyetem jó, és melyik nem, melyik maradjon talpon, és melyik ne".

Ezt is szeretjük