Így adta fel Orbán nem egészen egy nap alatt a nagy szabadságharcot
Március 15-én még arról szónokolt: megvédjük a magyar törvényeket. Másnap már módosítottak.
Orbán Viktor miniszterelnök március 15-én szenvedélyes és elszánt beszédet mondott, melyben főként a magyarok szabadságát hangsúlyozta a nemzetközi hatalmakkal szemben.
Orbán kijelentette: nem leszünk gyarmat, kiharcoljuk a méltányos bánásmódot, és egyenlőséget követelünk magunknak az Európai Unióban. A miniszterelnök hangsúlyozta, megvédjük a jövőnk zálogát jelentő alkotmányt, amire a tömeg hosszasan skandálta: megvédjük, megvédjük.
Orbán beszédéből úgy tűnt, mintha tényleg felvennénk a kesztyűt az EU-val és a nemzetközi intézményekkel szemben. Ám nem egészen egy nappal az újabb, immáron sokadik szabadságharc kihirdetése után a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium már azt közölte: törvényt módosítanak, ráadásul úgy, ahogy azt a Velencei Bizottság kérte.
Rövid szabadságharc volt
A demokrácia és az emberi jogok felett őrködő Velencei Bizottság nem az Európai Unió intézménye, hanem a 47 tagból álló Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó szervezete. A testület ugyanakkor nem áll teljesen távol az EU-tól, olyannyira nem, hogy az Európai Parlament által elfogadott, hazánkat elítélő határozat is említi: a határozat arra szólította fel a magyar kormányt, hogy az Európai Bizottság ajánlásai mellett a Velencei Bizottság ajánlásainak is tegyen eleget, és azoknak megfelelően módosítsa a problémás törvényeket.
A Velencei Bizottság egyebek mellett a bíróságokról szóló magyar törvényeket kritizálta, és egy, a hvg.hu birtokába került tervezet szerint a magyar alkotmány módosítását is szükségesnek tartotta az igazságszolgáltatás függetlenségének garantálása érdekében.
A bizottság szerint a fő gond, hogy az Országos Bírói Hivatal elnökének kezében koncentrálódó hatalom túlzó, mivel egy személyben hozhat döntéseket. A testület úgy vélekedett, nincs még egy olyan tagállama a 47 országot tömörítő Európa Tanácsnak, ahol ennyire koncentrált hatalom lenne egy kézben.
Elvontak feladatköröket Szájer József feleségétől
A KIM közleménye alapján a bizottság ajánlásai Orbán Viktor szavaival ellentétben mégis csak meghallgattattak, a minisztérium ugyanis törvényjavaslatával elvon bizonyos feladatköröket az OBH elnökétől, és azokat az Országos Bírói Tanácshatáskörébe helyezi. Emellett a már meglévő ellenőrzési jogosítványok mellé továbbiakat is biztosít az OBT számára.
- Az OBH elnöke bizonyos jogosítványait csak az OBT által meghatározott elvek mentén gyakorolhatja a jövőben. Ez érvényesül például abban az esetben, ha az OBH elnöke a bírói pályázati eljárás során a bírói tanács által felállított rangsortól el kíván térni, vagy abban az esetben, ha a túlterhelt bíróság helyett az eljárásra más bíróságot jelöl ki - közölte a minisztérium, hozzátéve, hogy a törvényjavaslat az Országos Bírói Tanács számára végső soron egyetértési jogot biztosít mind a bírósági vezetői kinevezések, mind a bírói álláspályázatok elbírálása során arra az esetre, ha az OBH elnöke a véleményező bírói testület által nem támogatott pályázót kívánna kinevezni, illetve a bírói testület által felállított rangsortól el kívánna térni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogy ez elegendő lesz-e, azt nem lehet tudni. A Velencei Bizottság titkára az MTI-vel azt közölte, üdvözölték azt a tényt, hogy a magyar kormány kezdeményezte a jogszabály módosítását, és remélik, hogy a módosítások figyelembe veszik a Velencei Bizottság észrevételeit, és a helyes irányba mutatnak majd.
- Fontos, hogy folytatódjék az együttműködés a bizottság és a magyar kormány között - hangsúlyozták, ám arra nem tértek ki, hogy mi a véleményük arról, hogy Orbán Viktor a választóknak nem együttműködést, hanem valami egészen mást kommunikál.