Az optikai illúzió, amit nem minden ember érzékel ugyanúgy: te milyennek látod?

Az emberek 80%-a látja csak az illúziót, a tudósok pedig nem értik, a többi ember miért nem érzékeli.

Optikai illúzió érzékelés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy új optikai csalódás tartja lázban a pszichológusokat, amely olyan erős, hogy még a szem és az agy tudattalan reflexeit is becsapja. Furcsa módon azonban úgy tűnik, hogy az emberek mindössze 80%-a képes teljes mértékben érzékelni az illúziót, és a kutatók sem tudják pontosan, hogy miért van ez.

Az optikai csalódás egy fehér háttérből áll fekete pontokkal, amelyek közepén egy homályos fekete lyuk található. Sokáig nézve úgy tűnhet, hogy ez a lyuk egyre tágabbá válik - legalábbis a legtöbben így látják.

Így magyarázzák a tudósok az illúzió érzékelését 

Az IFLScience nevű tudományos lap szerint az Oslói Egyetem norvég pszichológusai azt találták, hogy a „táguló lyuk” illúziója olyan jól megtéveszti agyunkat, hogy sok embert a pupilláinak tágulására késztet, hogy több fényt engedjen be - ahogy az történne, ha valóban egy sötét helyen lennénk. Ezzel szemben, amikor a „lyukat” fekete helyett más színre festették, ezek a minták összeszűkítették a pupillákat, mintha a szem alkalmazkodna az erősebb fényhez.

- A „táguló lyuk” rendkívül dinamikus illúzió: a központi fekete lyuk körkörös elkenődése az optikai áramlás markáns benyomását kelti, mintha a megfigyelő egy lyukba vagy alagútba tartana - mondta dr. Bruno Laeng, az Oslói Egyetem Pszichológiai Tanszékének professzora és a tanulmány fő szerzője. Vizsgálatuk részeként a csapat 50 normál látású embernek mutatta meg az optikai illúziót, és arra kérték őket, hogy értékeljék, milyen erősen érzékelik az illúziót. Eközben a kutatók megmérték a szemmozgásokat, valamint a pupilláik öntudatlan szűkületét és kitágulását.

A cikk az ajánló után folytatódik

Játssz a Gösserrel!

Vásárolj 2 db Gösser terméket, töltsd fel a kódot a Screvo App-ba és nyerj!

Advertisement

Promóció

A kutatók nem tudják, miért, de nem minden résztvevő volt képes érzékelni az illúziót. A résztvevők körülbelül 14 százaléka nem észlelt illuzórikus tágulást, ha a lyuk fekete volt, míg 20 százalékuk azt nem, ha a lyuk színes volt. Továbbá minél erősebben érzékelték az egyének az illúzió intenzitását, annál inkább változott pupillaátmérőjük. Azoknál, akik nem érzékelték az illúziót, nem tapasztaltak változást. A kutatók szerint a tanulmány valójában rávilágított arra, hogyan reagál az agy és a szem a vizuális stimulációra. Azt sugallja, hogy pupilláink tágulását és szűkülését nem egyszerűen fizikai környezetünk valós változásai irányítják, hanem a környezetünkről alkotott képzeletbeli felfogásunk is.

8 látványos optikai illúzió, ami mindenki szemét becsapja

Az optikai illúziók mindenki szemét becsapják, pedig nagyon jól tudjuk, valójában mi látható a képen.

8 látványos optikai illúzió, ami mindenki szemét becsapja: neked is mozognak a körök?

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Borítókép forrása: IFLScience / Twitter)

Ezt is szeretjük