Albérletben laksz? Így kell kitöltened a népszámlálási kérdőívet!
Virágh Eszter szóvivővel beszélgettünk a leggyakrabban felmerülő kérdésekről. Íme, a válaszok.
Általánosságban elmondható, hogy a népszámlálás körül elég nagy a bizonytalanság, a legtöbben anonimitásuk megőrzése miatt aggódnak, de szép számmal vannak azok is, akik a kérdőívek kitöltésével kapcsolatban bizonytalanok.
Melyiket kell kitölteni abban az esetben, ha albérletben lakom? Azt, amit a szüleimhez vittek, vagy azt, amit az albérletem postaládájába dobtak? Mikor kell mindkét helyen kitöltenem? Mi történik, ha megtagadom a válaszadást? Mi van, ha nem találtam a postaládában kérdőívet? Hogy ellenőrzik, hogy valós adatokat írtam be? Mi van, ha hazudok? Mindezen kérdésekre választ kaphatsz cikkünkből, melynek elkészítésében Virágh Eszter, a népszámlálás szóvivője volt segítségünkre.
50 ezres bírság, ha nem töltöd ki a kérdőíveket
Mi történik, ha megtagadom a válaszadást?
Abban az esetben, ha nem töltöd ki sem az internetes, sem a papír alapú kérdőívet, továbbá a kérdezőbiztosnak sem válaszolsz, a jegyző szabálysértési eljárást indíthat ellened, aminek a vége 50 ezer forintos bírság lehet.
A számlálóbiztos naponta kap visszajelzést, hogy ki töltötte ki az interneten a kérdőíveket, saját "adatbázisában" pedig azt látja, hogy ki töltötte ki a papír alapút a körzetéből.
Ha 16-áig nem töltötted ki semmilyen formában a dokumentumot, akkor 16-a után újra ellátogat hozzád a biztos. Büntetésre akkor számíthatsz, ha a dokumentumokat október 31-éig nem töltöd ki.
Muszáj a számlálóbiztossal kitöltenem a kérdőíveket?
Nem. Megteheted, hogy a papír alapút saját magad töltöd ki, majd lezárt borítékban átadhatod az a számlálóbiztosnak.
Így csalhat a számlálóbiztos
Hogyan ellenőrzik, hogy a kérdőívet én töltöttem ki, és nem a számlálóbiztos?
Tulajdonképpen nem tudják ellenőrizni, és ez egy problémának tekinthető. A számlálóbiztosokat ugyanis a leadott kérdőívek alapján fizetik, egy lakáskérdőívért 175-210 forintot kap, egy személyi kérdőívért 310-370 forintot.
Vagyis, ha a biztos a személyi kérdőívet tíz ember helyett kitölti, akkor máris háromezer forinttal gazdagodott.
Ha nem találod a postaládádban a kérdőívet, akkor jelezd a KSH felé, akik ellenőrzik, mi történhetett. Így megelőzhető a baj.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Van, akinek két lakásban is ki kell tölteni
Mi van, ha albérletben lakom? Akkor ott kell kitöltenem mindkét helyen a kérdőíveket?
Igen is, meg nem is. Ha ténylegesen az albérletben élsz, és csak ritkán jársz haza, akkor a kérdőíveket az albérletben kell kitöltened. A főszabály, hogy mindig ott kell, ahol valójában élsz. Ha a pasidnál, akkor ott, hiába nem tiéd a lakás, és hiába van neked máshol egy másik.
Egy kivétel van, ha diák vagy, és ezáltal "kétlaki": csak hétköznap, négy-öt napot vagy Budapesten - vagy más városban - az iskola miatt, hétvégén viszont a szüleidnél laksz. Ebben az esetben mindkét helyen ki kell töltened a személyi kérdőívet.
A szóvivő felvetésünkre, hogy így fennáll a veszélye annak, hogy 10 millió helyett 20 millió magyar lesz, közölte: ha valaki Budapesten lakik diákévei alatt, akkor a budapesti lakásnál a személyi kérdőíven a 4-es ponthoz (A lakáskérdőíven szereplő címre vonatkozó adatok) azt kell beírnia, hogy az a tartózkodási helye (bejelentett ideiglenes lakcíme). A 7-es kérdésnél pedig (Van a lakáskérdőíven szereplő címen kívül máshol is lakcíme?), azt kell válaszolni, hogy igen, van, a bejelentett állandó lakcím például Pécs.
A példánál maradva, Pécsett fordítva kell kitölteni a lapot, a 4-es ponthoz kell beírni, hogy az a bejelentett állandó lakcím, a 7-esnél pedig, hogy igen, van, a tartózkodási hely, mégpedig Budapest. A 8-as kérdés megválaszolásával pedig további segítséget nyújthatunk, és ha mindhárom rubrikát kitöltjük, az összesítők nem fognak duplán számolni.
Hazudhatsz
Hogy tudják ellenőrizni, hogy valós adatokat írok-e be?
Sehogy, a lelkiismeretedre van bízva, hogy a kérdőívet a valós információknak megfelelően töltöd-e ki.
Belejavíthat a kérdőívbe a számlálóbiztos?
Nem. Annyit tehet, hogy ha látja, hogy az illető 20 négyzetméteres garzont vallott be, holott egy 150 négyzetméteres lakásban lakik, akkor felteheti például azt a kérdést: biztos a válaszában? Igenlő válasz esetén nem tehet semmit a biztos.
Mit csináljak, ha nem kaptam kérdőíveket?
Várd meg, amíg jön a számlálóbiztos, és kérj tőle. Ha nincs nála, akkor kérd meg, hogy hozzon. Ha nem hoz, akkor telefonálj be a KSH zöld számára - 06 80 200 014 vagy 06 80 200 224 -, és jelezd a problémát. Vagy várhatsz 16-áig, ha addig nem töltöd ki a kérdőíveket semmilyen formában, akkor a biztos újra kimegy hozzád.
A személyes adatokról
Hogy őrzik meg az anonimitásomat?
A lakcímet teljesen leválasztják a többi adattól, ebből egy lakcímlista készül. A két adatbázist ugyanakkor elméletileg össze lehetne kapcsolni. Jóri András adatvédelmi biztos az ATV Egyenes beszéd című műsorában erre ezt mondta: van egy pontos jogi környezet, aminek a megsértése komoly szankciókkal jár.
Vallhatom-e magam egyszerre cigánynak és zsidónak?
Igen is, meg nem is. A nemzetiségnél nem lehet a zsidót választani a papír alapú kérdőíven, viszont pluszban bele lehet írni. A vallásnál viszont beírhatod a zsidó vallást.
A számlálóbiztosokról
Hol lehetett számlálóbiztosnak jelentkezni? Milyen díjazással dolgoznak a biztosok?
A számlálóbiztos munkakörre egyebek mellett a KSH honlapján is lehetett jelentkezni, egyébként pedig a települési jegyzők intézték a toborzást. A biztosok a kapcsolatfelvételért, vagyis a kérdőívek kézbesítéséért lakásonként 150-180 forintot kapnak, a lakáskérdőívekért dokumentumonként 175-210 forintot. A személyi kérdőív dokumentumonként 310-370 forint.