Nem akarsz többet fizetni a rágcsákért? Így kerüld ki a chipsadót!
Ősztől emelkedhet több egészségtelennek titulált élelmiszer ára. Ezt fogyaszd helyettük.
Már csak a parlamentre vár a legújabb adó bevezetése. A dátum még nem tisztázott, de várhatóan ősztől lép életbe az úgynevezett népegészségügyi termékdíj, ismertebb nevén hamburgeradó, chipsadó.
Egyelőre a termékdíj pontos mértékéről is vitáznak, az eredeti javaslat szerint az adót a sós és túlzottan cukros termékekre vetnék ki. A cukrozott és 25%-nál kevesebb gyümölcsöt tartalmazó üdítőitalok adója literenként öt forint lenne, a cukrot és koffeint is tartalmazó energiaitalok literenkénti adója pedig 250 forint.
Az előrecsomagolt sütemények adója kilogrammonként száz forint lenne a tervezet szerint, a sós snackeké pedig kétszáz forint. Adóval sújtanák az ételízesítőket is, ezekért a gyártó kilogrammonként ötszáz forintot fizethetne az államnak pluszban.
A gyártók már jelezték, az adó bevezetése áremelkedéssel járhat, ezért érdemes utánanézni, mivel tudjuk pótolni a megadóztatott rágcsálnivalókat, édességeket és italokat.
Kóla helyett üdítő házilag
- Ha nem akarsz sokkal többet fizetni a kóláért, illetve gyümölcsöt csak nyomokban tartalmazó üdítőkért, tanácsos lesz áttérned a tiszta vízre, vagy ha ízekre vágysz, akkor a teára - mondta el lapunknak Oláh Ibolya dietetikus. Készíthetsz magadnak gyümölcslevet is, bár a centrifugázás nem ajánlott, helyette turmixot csinálj, így ugyanis nem vesznek el az értékes rostok.
Ha nem szereted a teát, akkor szegfűszegből, fahéjból, gyömbérből készíthetsz üdítőt kevés mézzel, citromlével. Nem olyan, mint a kóla, de finom és egészséges.
Energiaital helyett kávé vagy tea
Az energiaital a kólához hasonlóan egészségtelen, semmilyen tápanyagot nem tartalmaz, és főként gyerekeknek nem ajánlott a fogyasztása. Ha koffeinre vágysz, akkor az energiaitalt pótolhatod kávéval vagy fekete, illetve zöld teával. A különbség köztük, hogy a kávé gyorsabban hat, mivel az a gyomorban szívódik fel, míg a tea a belekben.
Sós rágcsa helyett zöldségchips
Mivel a chipsekre és a rágcsálnivalókra is adót vetnek ki, így érdemes ehelyett is nézned valamit. Oláh Ibolya szárított zöldségchipset ajánl, amit úgy tudsz elkészíteni, hogy különböző zöldségeket - például répát vagy gombát - papírvékony szeletekre vágsz, majd megszórod egy kis zöldfűszerrel, és alacsony hőfokon beteszed a sütőbe.
Ételízesítő helyett igazi ízek
Oláh Ibolya megerősítette, a magyarok egyik igen gyakran használt, de annál egészségtelenebb élelmiszeripari terméke a leveskocka, valamint a különböző ételízesítők, amelyeknek valóban nagyon magas a sótartalmuk.
Ezeket egy apró trükkel és zöldségekkel válthatod ki. Ha levest főzöl, akkor elég csak a végén megsóznod, és ha igazi zöldségeket teszel bele, akkor ugyanolyan finom lesz, mint a leveskockával készült ebéd.
Sok idő, de megéri
A dietetikus felvetésünkre, hogy bár a fenti praktikák és termékek valóban az egészségesebb életmód felé visznek el, viszont sokkal több időbe kerül az elkészítésük, mint megvenni egy csomag chipset vagy egy levesport, közölte: hosszabb távon egyáltalán nem jelent több időt így élni, mint egészségtelenül, hiszen az orvosnál töltött idő, a gyógyszertárban töltött idő, a betegséggel töltött idő összességében több órát vesz el az életből.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az egészséges ételek adóját csökkenteni kéne
Oláh Ibolya hangsúlyozta ugyanakkor azt is: az adóztatás önmagában nem elég, a felvilágosításra ugyanekkora hangsúlyt kellene fektetni. A szakember szerint egyébként ideális megoldás az lenne, ha nemcsak az egészségtelennek tartott élelmiszereket adóztatnák meg, hanem egyúttal csökkentenék az egészséges élelmiszerek adóját is. A felvilágosítással, illetve ezzel eredményeket lehetne elérni, és nem mellesleg az adó miatti felháborodás is csökkenne.