Munkanélküliség az EU-tagállamokban: nézd meg, hol rosszabb a helyzet, mint nálunk
Spanyolországban rossz a helyzet, az osztrákoknál jó.
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint Magyarországon a munkanélküliségi ráta 11,5%. Megnéztük, az unió tagállamaiban mi a helyzet, csak nálunk ilyen kiugróan magas az érték?
Az MTI grafikájából kiderül, 11,5%-os rátánkkal a tizedik legrosszabb helyet sikerült megszereznünk. A grafikában Magyarország a 11., ennek oka, hogy az MTI 10,7%-os rátát tüntetett fel, ami a friss adatoknak már nem felel meg.
Spanyolország, Görögország, Portugália és Lettország a sereghajtók között
Első helyre a listán Spanyolország került a maga 24,3%-os rátájával, ami hatalmas munkanélküliséget jelez. Nem sokkal jobb a helyzet Görögországban sem, ahol a ráta 21,7%-os.
A harmadik helyet Portugália és Lettország megosztva szerezte meg, mindkét tagállamban 15,2 %-os a ráta.
Magyarországhoz hasonlóan 11% feletti a munkanélküliség Bulgáriában, Szlovákiában, Litvániában, Írországban és Lettországban. Kicsit alacsonyabb, de még mindig 10% feletti a ráta Észtországban, Olaszországban, Franciaországban, és Cipruson.
A legjobb helyzetben Ausztria van, ahol alig 3,9%-os a munkanélküliség. Szomszédunk mellett Luxemburg és Hollandia áll még nagyon jól, mindkét helyen 5,2%-os a ráta, Németországban 5,4%.
Az EU-átlagot, illetve az euróövezet átlagát tekintve Magyarország nem éri el a küszöböt, az euróövezetben 11%-os a ráta, az EU-27-ben pedig 10,3%. A magyar adat mindkét esetben meghaladja az átlagot.
Egymillió munkahelyet ígértek
Orbán Viktor miniszterelnök két évvel ezelőtt egymillió új munkahelyet ígért, a friss statisztikák szerint a foglalkoztatottak száma 80 ezerrel emelkedett, az új foglalkoztatottak nagy része elemzők szerint közmunkás.
Giró-Szász András kormányszóvivő a hvg.hu-nak adott interjújában a munkanélküliséggel kapcsolatos statisztikákról azt mondta, a munkanélküliség egy olyan kedvenc téma, amihez bármilyen számot lehet találni, attól függően, hogy az ember mit akar mondani. Éppen ezért nem a munkanélküliségi, hanem a foglalkoztatási adatok mutatják meg igazán a valóságot.
- Nézzük meg azt, hányan dolgoznak Magyarországon, miközben recesszió van, és a népesség csökken. 2010 májusában 3 millió 750 ezer ember dolgozott, most májusban 3 millió 790 ezer: majdnem 50 ezerrel többen a kormányváltás óta, miközben a környező országokban tömeges elbocsátások voltak, illetve vannak jelenleg is - tette hozzá.
OLVASD EL EZT IS!
- munkaerőpiac
- munkanélküliség
Matolcsy sikere: soha nem volt ilyen magas a női állástalanok száma
- belföld
- matolcsy györgy
Furcsa újítások Matolcsy egyik kedvenc hivatalánál
- munkaerőpiac
- központi statisztikai hivatal