Elvesztetted a munkád? Ilyen támogatásokban részesülhetsz
Maximum 93 ezer forintot kaphatsz három hónapig, vagy segítséget kérhetsz vállalkozás indításához.
A munkanélküliség Magyarországon továbbra is magas, ráadásul a minimálbér-emelés miatt félő, hogy több cég megválik néhány alkalmazottjától, hogy végre tudja hajtani az emelést. A Nemzeti Munkaügyi Hivatalt kérdeztük arról, mi ilyenkor a teendő, milyen támogatásokat kaphat egy dolgozó, miután elvesztette állását.
Az álláskeresési járadékról
Ha az illető az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 napot töltött munkaviszonyban, közfoglalkoztatási jogviszonyban, vagy egyéni, illetve társas vállalkozói jogviszonyt folytatott - együttesen jogosító idő -, feltéve, hogy járulékfizetési kötelezettségének eleget tett, álláskeresési járadékra lehet jogosult.
A járadékra való jogosultság további feltétele, hogy megváltozott munkaképességű személyek ellátására nem jogosult, táppénzben nem részesül, továbbá munkát akar vállalni, és a kirendeltség sem tud megfelelő munkát felajánlani.
Tíz nap jogosító idő egy nap járadékfolyósítási időnek felel meg. Az álláskeresési járadék folyósításának maximális időtartama 90 nap, a folyósítás kezdete a kérelem benyújtásának a napja.
A járadék összege az átlag munkaerő-piaci járulékalap 60%-a, amely azonban nem lehet magasabb a jogosultság kezdő napján hatályos kötelező legkisebb munkabér napi összegénél. Havonta tehát a maximum 93 ezer forint lehet.
Vállalkozóvá válást elősegítő támogatás
Az az álláskereső, aki önmaga foglalkoztatását vállalkozás keretében kívánja megoldani, vállalkozóvá válást elősegítő támogatást igényelhet.
A támogatás annak a személynek nyújtható, akit legalább három hónapja nyilvántartásba vett álláskereső, vagy rehabilitációs ellátásban részesül, és aki önmaga foglalkoztatását egyéni vállalkozás keretében vagy társas vállalkozás személyes közreműködő tagjaként, illetve mezőgazdasági őstermelőként kívánja megoldani.
Képzési támogatás
Az álláskeresők elhelyezkedési esélyeinek javítása, illetve a munkaviszonyban állók munkahelymegtartásának elősegítése céljából támogatható a nemzeti foglalkoztatási szerv által felajánlott vagy elfogadott képzése annak a személynek, aki
- álláskereső,
- 25. életévét - felsőfokú végzettségű személy esetén 30. életévét - még nem töltötte be, és tanulói, hallgatói jogviszonya megszűnése után álláskeresési ellátásra nem szerzett jogosultságot,
- gyesben, gyetben, tgyásban, gyedben vagy ápolási díjban részesül,
- rehabilitációs ellátásban részesül,
- munkanélküliséggel fenyegettet munkaviszonyban áll,
- közfoglalkoztatásban vesz részt.
Képzési támogatásként a regisztrált álláskeresőnek keresetpótló juttatás és képzési költség támogatása adható. A keresetpótló juttatás összege 43-72 ezer forint között változhat.
Egyéb szolgáltatások, melyeket igénybe vehetsz
Az álláskeresőként nyilvántartásba vett személy, ideértve az álláskeresési ellátásban részesülőt is, igénybe veheti alábbi munkaerő-piaci szolgáltatásokat, amelyek segítik a munka világába való visszatérést:
- munkaközvetítés,
- munka-, pálya-, álláskeresési, rehabilitációs, helyi - térségi - foglalkoztatási tanácsadás,
- munkaerő-piaci és foglalkozási információ nyújtása.
Támogatás cégeknek, akik álláskeresőt foglalkoztatnak
Az a munkáltató, aki nyilvántartott álláskeresőt munkaviszony keretében kíván foglalkoztatni, különböző támogatásokat igényelhet, illetve szociális hozzájárulási részadókedvezményt vehet igénybe.
Támogatások:
- foglalkoztatás bővítését szolgáló bértámogatás hátrányos helyzetű álláskereső, továbbá megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatása esetén,
- csoportos személyszállítás támogatása,
- helyközi utazás támogatása,
- megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásához rehabilitációs foglalkoztatást elősegítő bértámogatás nyújtható, valamint a munkahelyi segítő személy foglalkoztatásával kapcsolatos költségekhez nyújtható támogatás.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A munkáltató szociális hozzájárulási részadókedvezményt vehet igénybe, ha Start Bónusz kártyával rendelkező személyt foglalkoztat. Start Bónusz kártyára az a személy jogosult, aki legalább három hónapja folyamatosan nyilvántartott álláskereső.
OLVASD EL EZT IS!
- munkaerőpiac
- széll kálmán-terv
Döntött a kormány: megvonják a több tízezres támogatást
- programajánló
- álláskeresés