Egy módszer, ami megmutatja a legrejtettebb énedet

Vallomások a táncról

Fiatalok mesélnek a tánchoz fűződő érzelmeikről.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
Fiatalok mesélnek a tánchoz fűződő érzelmeikről.

Neked mit jelent a tánc? Szenvedély, erotika, önkifejezés, ritmus, szabadság - sorolhatnánk, mennyi mindent megélhetünk általa. Van, amikor elég, ha nézzük, van, amikor ösztönösen mozgásba lendül a testünk, mert felébred benne valami ösztönös tudás. A te tested mit őriz? - gimisek vallanak a táncról a Nemzeti Táncszínház Beavató Táncszínházi Programjának keretén belül.

- A tánc nekem az önkifejezés, a kibontakozás lehetőségét jelenti. Olyan műfaj, amely által mindenki megmutathatja igazi énjét. Tánc közben mindenki felszabadulhat, és ezért tükrözik mozdulataink az igazi énünket - mondta a 17 éves gimnáziumi tanuló, Boros Adrienn, hozzátéve, hogy korábban nem járt például táncszínházban. - Nagyon tetszik, ahogyan a táncosok a testükkel fejezik ki gondolataikat, a mozdulatok pedig történeteket mesélnek - tette hozzá.

- A mozgás, a gesztus, a különféle táncos kifejezési és gondolkodásmódok nehezebben megfoghatók - mondta Varga Nikoletta drámapedagógus, a Nemzeti Táncszínház szakembere, hozzátéve, hogy az intézmény által működtetett Beavató Táncszínházi Program keretében középiskolások számára szerveznek táncszínházi előadásokat, amelyeken a hazai professzionális táncszakma legkiemelkedőbb együttesei, alkotói vesznek részt. - Célunk elsősorban az, hogy a színházi élményt a maga összetett művészi és közösségi erőterében mutassuk be, ne csak egy szegmensére fókuszáljunk, hanem teljes élménnyel ajándékozzuk meg a fiatalokat - mondta a szakember.

Stílusok kavalkádja

- A tánc nekem egyfajta életstílust jelent. Kívülállóként látom, hogy akik egy táncot űznek, egy csoportot alkotnak. Számomra a táncot régebben a néptánc és a páros tánc jelentette, a többi nem igazán tetszett, mert nem értettem, hogyan értelmezzem, amit látok - vallja Farkas Veronika - 17 - gimnazista, hozzátéve, hogy egy ideje nagyon megszerette a balettet és a kortárs táncot.

Kukuts Adriennhez - 17 - vallomása szerint inkább a modern táncok állnak közelebb. - Nekem a tánc olyan mozgás, amikor a zene és a mozdulatok kikapcsolnak, és csak a táncra koncentrálok. Végre nem az iskolával vagy más tevékenységekkel kell foglalkozom. A táncszínházi előadás például nagyon érdekes élmény volt számomra, mert új műfajokkal ismerkedhettem meg, és az előadáson mindig elgondolkodom: vajon hogyan találhatták ki, vagy hogyan tanulták meg a koreográfiát? Nagyon érdekes világnak tartom a táncművészek életét. Jó lehet minden nap csak tánccal foglalkozni - véli a gimnazista lány.

Ezzel szemben Fekete Zsolt - 16 - kevésbé szakértő. - Mivel nem táncolok - csak a diszkóban -, ezért nem tudom pontosan, hogy mit is jelent a tánc, mivel teljesen más szemszögből látom a dolgokat, mint egy táncos ember - mondta.

A Nemzeti Táncszínház célja, hogy minél több középiskola részt vegyen a programban. Az eddigi tapasztalatok szerint a vidéki diákok többsége egyáltalán nem lát táncelőadást, ezért nagy szükség lenne a komplex művészeti programokra – mondta Varga Nikoletta.

– A tánc számomra eddig csak egy zenére való ritmikus mozgást jelentett, mindenféle tartalom nélkül. Ez azóta megváltozott – vallja a 16 éves gimnazista, Siklósi Bence. Most már tudom, hogy rengeteg érzelmet lehet vele kifejezni, néha még többet is, mint szavakkal. Mivel soha nem foglalkoztam tánccal, nem tudtam mennyi munkába telik akár egy kis mozdulat kidolgozása is, aminek hatalmas jelentősége lehet egy darab cselekményében. A tánc nekem most már az érzelmek kifejezését, valamint a szórakoztatást is jelenti, a látványelemek nagyon fontosak egy előadásban. És arra is rájöttem, hogy szinte bármilyen zenére lehet táncolni, sőt még zene nélkül is. Valamint, hogy szinte semmilyen mozdulatsornak nincs meghatározott jelentése, mindig azt jelenti, amit belelátunk.

Önkifejezés és szabadság

– Minden táncnak megvan a szépsége, ezért nem tudnék olyat mondani, ami nem tetszik, és ezért a legszebb és legőszintébb tánc a kortárs tánc. Mindenki úgy, olyan módon csinálja, ahogy neki tetszik, illetve jólesik. A legkötetlenebb a legkifejezőbb tánc szerintem – mondta Batkó Emese. A 17 éves gimnazista lány szerint a táncegyüttesekhez összefogás, együttműködés és önzetlenség szükséges. Közelebb hozza az embereket egymáshoz, a táncelőadás pedig a nézők és a táncosok között teremt közelséges hangulatot.

Nagy Kinga - 18 - szerint nem megszokott, hogy tánccal fejezik ki magukat az emberek, ezért egy komplexebb előadás után jól jön, ha van, aki segít a táncmozdulatok értelmezésében. Legjobb, ha az maga az alkotó. – Boldogságérzés volt bennem, mikor az előadásokat néztem, sőt, még utána is sokáig a hatása alatt voltam. A táncon keresztül jobban megismertem magam és olyan dolgokról is elmélkedni kezdtem, amikről a hétköznapokban nincs időm, vagy eszembe sem jutnak – mondta a gimnazista lány.

„Nekem a tánc sokáig csak a klasszikus táncokat jelentette, meg a néptáncot. Balett, társastáncok, néptánc, és ezzel be is fejeződött a lista. A Beavató Program ezt a szemléletet változtatta meg, olykor meglehetősen határozott módszerekkel - bedobtak minket a mélyvízbe. Az egyik legjobb program a tavalyi tábor volt, ott pillanthattam be igazán a kortárs tánc világába.” /Jakab Villő Enikő, 16 éves gimnáziumi tanuló/

„Számomra a tánc az egyik legfontosabb mozgás. Segít levezetni a feszültséget, megtanít az önkifejezésre és formában tart. Pici gyerekkoromban kezdtem el táncolni, és sok stílust kipróbáltam. Latin-amerikai társas tánccal kezdtem, aztán hip-hop, mellette jazz-balett, később mazsorett pom-pom, sztepp, kortárs, amit nemrég hagytam abba. Legtöbb ideig hip-hop versenytáncoltam. Ha nem lenne tánc. és vele a színház, nem is lenne teljes az életem. Úgy tervezem, hogy 60 évesen is szeretnék cigánykerekezni. Minden alkalmat megragadok az okulásra, így kihagyhatatlanok ezek az ajándék előadások. Köszönjük!” /Losonczi Kyra, 18 éves gimnáziumi tanuló/ 

Ezt is szeretjük