Mindig a tanárnak van igaza? 3 szituáció, amit nem kell eltűrnöd
Hogy hogyan alakul a viszonyod a tanároddal, nagyrészt rajtad áll, de van, amit biztosan nem tehet meg.
Mire középiskolába kerülsz, valószínűleg már előtted is világossá váltak az iskolai erőviszonyok, vagyis, hogy a tanárral nem érdemes ujjat húznod, mert általában ő jön ki jobban az ilyen szitukból.
Ugyanakkor ez még nem jelenti azt, hogy mindent el kellene tűrnöd: ha te is megadod a tanárodnak a minden embernek kijáró tiszteletet, akkor cserébe neked is jogod van ezt elvárni tőle.
Ha pedig nem adja meg, akkor nyugodtan emelj szót a megaláztatás vagy igazságtalanság ellen, kérj segítséget a szüleidtől, osztályfőnöködtől, vagy akár az iskolaigazgatótól.
Nyilvános megalázás
Az érme egyik oldala, hogy a tanároknak viszonylag kevés fegyelmező eszköz van a kezükben, és, hogy a szekálás oka legtöbbször nem az, hogy csendben ülsz a helyeden, és körmölöd a matekpéldát, hanem, hogy valamilyen módon megzavartad az óra menetét.
Azt azonban tudnod kell, hogy akár ludas voltál a dologban, akár ártatlanul szállt rád az egyik tanár, a pedagógusnak sincs joga visszaélni a pozíciójával, és büntetésként nem róhat rád megalázó feladatot, vagy tehet olyasmit, amitől nevetség tárgyává válsz a többiek előtt.
Az még nem tartozik ide, ha megkér, hogy mosd le a táblát, vagy szedd fel a szemetet, amit te szórtál el, de, ha olyan feladat elvégzésére próbál kényszeríteni, amit megalázónak érzel, nyugodtan tedd szóvá, hogy idáig nem terjed a feladatköre, vagyis nem is kényszeríthet semmire, ami nem a tanulással kapcsolatos.
Villámgyors egyesek
Előfordult már, hogy nem bírtad kivárni a szünetet, és muszáj volt óra közben elsutyorogni a barátnődnek, hogy mit láttál az előbb a büfében?
És az, hogy a tanár, amikor ezt észrevette, villámgyorsan bevésett egy egyest a naplóba a neved mellé? Jogtalanul tette!
Bár a kölcsönös jó viszony megőrzése jegyében itt is inkább arra buzdítunk, hogy valahogy mégis bírd ki a szünetig, és órán inkább a tananyagra koncentrálj - hidd el, így te is jobban jársz majd, mikor a dolgozatírásra kerül a sor -, azzal is tisztában kell lenned, hogy a magatartásodat a tanár szaktárgyi jeggyel nem értékelheti, vagyis nem kaphatsz egyest azért, mert késtél, beszélgettél, vagy zavartad az órát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Szaktanárit, osztályfőnökit, sokadik alkalommal pedig igazgatói megrovást, végső esetben pedig akár egy fegyelmi tárgyalást is gond nélkül kaphatsz ezért a nyakadba, vagyis nem érdemes a határokat feszegetned.
Elkobzott levelek
Gyakori vita tárgyát képezik az órán elkapott levelek: a jogrendszer szerint a tanár ezeket ugyan elveheti, de el nem olvashatja - persze ezt elég nehéz ellenőrizni -, és végképp nem olvashatja fel azt az osztály többi tagja előtt.
Tisztában kell azonban lenned azzal is, hogy, ha levelezel órán, azzal te is szabályt sértesz, egyrészt, mert a társadat, akit a levél továbbításával megbízol, akadályozod a tanulásban, másrészt, mert a legtöbb házirend kimondja, hogy az órákon a képességeidhez mért legjobb módon részt kell venned - ezt pedig a levélírás igencsak aláaknázza.
OLVASD EL EZT IS!