Mi lesz Gyurcsány Ferenc sorsa?

Durvuló harcok várhatók az MSZP-ben

A jövő évi tisztújítóig folytatódhatnak a belső harcok. Ez nem tesz jót az MSZP-nek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyurcsány Ferenc pártszavazási kezdeményezése zátonyra futott, de ez nem jelenti azt, hogy a volt miniszterelnök elgyengült volna, épp ellenkezőleg. Kiszelly Zoltán politológus lapunknak elmondta, Gyurcsány azzal, hogy közel tízezer tagot maga mellé tudott állítani, szimbolikus győzelmet aratott az MSZP jelenlegi pártvezetése fölött.

Ez a szám ugyanis az érvényességhez nem volt elegendő, megmutatta ugyanakkor, hogy nagyon sokan állnak Gyurcsány mellett a párton belül, és ha Gyurcsány úgy dönt, hogy kiszáll, akkor ezek a tagok valószínűleg követnék, ami nagy érvágás lenne az MSZP-nek.

A pártszavazás tehát egy patthelyzetet eredményezett, amelynek következtében a jövő tavaszi tisztújításig egyre durvábban folytatódik majd a küzdelem párton belül. A harc már csak azért is kemény lehet, mert a tisztújításig egyre nő a tét, győzködni kell a küldötteket, ami már a gyakorlati megvalósítás fázisa. Most viszont még csak az elméleti megvalósításnál tartanak, a küzdelem mégis igen heves. Ezek a harcok egyáltalán nem tesznek jót a párt megítélésének, ugyanakkor várhatóan sem Mesterházy, sem Gyurcsány nem adja fel.

Kiszelly Zoltán szerint az, hogy Gyurcsány megmutatta, mennyi ember áll mellette, egy időre eldöntötte azt a kérdést is, hogy a volt miniszterelnök felépít-e egy új pártot, vagy sem. Gyurcsány egyelőre az MSZP-ért fog harcolni, hiszen neki kell a brand, "szükség van a szegfűre a sikerhez".

Hasonlóan vélekedik Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője. Az elemző szerint most, hogy az MSZP választási bizottsága érvénytelennek és eredménytelennek minősítette a Gyurcsány fémjelezte Demokratikus Koalíció Platform - DKP - kezdeményezte pártszavazást, tovább éleződik a Szocialista Párt két fő ereje, a Mesterházy pártelnök és a DKP közötti ellentét, és Gyurcsány Ferenc MSZP-ből való kiválása a közeli hetekben még mindig nem várható.

Magyar miniszterelnökök a rendszerváltás óta

Nézegess képeket!

Elolvasom

Újabb sebeket tépett fel

Nagy Attila Tibor szerint a pártszavazás újabb sebeket tépett fel mindkét oldalon, a Facebookon igen indulatos viták robbantak ki MSZP-s párttagok és szimpatizánsok között ezzel kapcsolatban. Az MSZP-t a fentieken túl már hosszabb ideje komoly ideológiai ellentétek is feszítik, és Gyurcsány újbóli aktivizálódása ezeket még jobban kiélezte.

Az egyik fő álláspont szerint, amelyet a pártelnök is képvisel, az MSZP-nek balra kell nyitnia, összeegyeztetnie a modernizáció és a leszakadt rétegek, szegénysorban élők iránti szolidaritást, és szövetségesi formában, tehát nem a pártba beemelve kell együttműködni az Orbán leváltásáért küzdő erőkkel.

Ezzel szemben Gyurcsány óv a túlzott balra tolódásról, hangsúlyosabban beszél a nyugati, polgári Magyarország szükségességéről, és a mérsékelt konzervatívokat is szívesen látná az MSZP-ben. A két irányzat között igen nehéz kapcsolódást találni, a közös pont az Orbán-kormány elmozdításában található meg közöttük. Ez arra tolhatja Gyurcsányt, hogy társaival együtt kiváljon a pártból.

Gyurcsány kiválásának esetleges következményei

Az igazi tét: Gyurcsány Ferenc kiválása esetén kik szerzik meg tartósan az MSZP mintegy egymilliós szavazótáborának többségét. Mesterházyék egyfelől megszabadulnának egy számukra kellemetlen, párton belüli ellenlábastól, és arra is spekulálhatnak, hogy a közvélemény-kutatások szerint nagyon népszerűtlen Gyurcsány távozásával szerethetőbbé válik a Szocialista Párt.

Magyar politikusok egykor és most

Nézegess képeket!

Elolvasom

Másfelől viszont azt is mérlegelniük kell, hogy a volt kormányfő - és ezt a pártszavazás most bebizonyította - képes a párttagság jelentős részét aktivizálni, személyes karizmájával, jó szónoki képességeivel pedig számos MSZP-s párttagot, vagy szimpatizánst magához vonzani. Mesterházy egyik versenyhátránya pont ennek a képességnek a hiánya, a pártelnök még mindig nem képes tömegeket nagy hőfokon lelkesíteni, érzelmileg magával ragadni, és a közösségi média - például Facebook - alkalmazásában is alulmarad Gyurcsánnyal szemben.

Csakhogy Gyurcsány számára is vannak kockázatai is a kiválásnak: bár új párt alapítása esetén hozzáláthatna elképzelései megvalósításához, számos akadály tornyosulna előtte. Saját bevallása szerint is a frakcióban jó esetben sem támogatják őt tíznél többen, ami viszont kevés lehet Gyurcsány számára egy új képviselőcsoport megalakításához.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Önálló frakció nélkül egy új párt szinte néma az Országgyűlésben: a házszabály ugyanis a legtöbb jogosítványt - napirend előtti hozzászólás, vezérszónoklatok - a frakcióhoz telepíti, nem beszélve arról, hogy a frakciók külön pénzekre jogosultak. Mérlegelnie kell azt is, hogy sikerül-e kellő ütemben kiterjesztenie pártja szervezeti hatókörét az ország egészére, és azt, hogy az általa elképzelt ideológiai profilnak van-e kellő támogatottsága az ország választói körében. Egy Gyurcsány-párt sikere - tekintettel arra, hogy kérlelhetetlen kormány- és rendszerkritikára hangszerelte február óta megszólalásait - jelentős részben függ majd az Orbán-kormány sikerességétől, illetve annak hiányától.

Ezt is szeretjük