Mennyivel emelkedik a fizetésed jövőre?
Egy hét alatt sok verzió merült fel. Két kulcs nem lesz, helyette marad a félszuperbruttó 202 ezer forint felett.
A héten már a sokadik verzió jelenik meg a jövő évi, fizetéseket érintő adóváltozásokról. Az első verzió szerint a kormány kivezeti a félszuperbruttót és az adójóváírást jövőre, emeli továbbá az egészségbiztosítási munkavállalói járulékot.
A második verzió arról szólt, hogy e változások mellett bevezetnek egy "átmeneti hozzájárulást", amit a bruttó 202 ezer forintot keresőkre vetnek ki, és ebből a pénzből kompenzálják majd az alacsonyabb fizetésűek nettó bércsökkenését, ami az adóváltozások miatt következik be. Alig 24 órán belül kiderült, mégsem lesz "átmeneti hozzájárulás", ehelyett, marad a félszuperbruttósítás a bruttó 202 ezer forinti fizetésekre.
A kormány döntése a félszuperbruttóról érthető, hiszen az első verzió kompenzálás nélkül brutális bércsökkenést eredményezett volna az alacsony keresetűek körében.
Nettó 142 ezer forint alatt mindenki rosszul jár
Az MSZOSZ számításaiból kiderül, nettó 142 ezer forintos bér alatt mindenki rosszul járt volna, fizetésemelkedés csak efölött következett volna be.
A reálbérek azonban még ezen a szinten sem nőttek volna, reálbér-emelkedést csak a nettó 156 ezer forint keresők könyvelhettek volna el. A minimálbér szintjén kompenzáció nélkül a reálbér-eltérés közel 20% lett volna mínuszban.
Az adóváltozásokkal a szakszervezet számításai szerint éves szinten 222 milliárd forintot elvontak volna a nettó 161 ezer forint alatt keresőktől, melyből 167 milliárd forint az efölött keresőkhöz került volna.
A szuperbruttó és az adójóváírás kivezetésével a költségvetés éves szinten közel 55 milliárd forinttal gazdagodott volna, az egészségbiztosítási járulék emelése pedig további 82 milliárd forintot jelentett.
Ám ez már a múlt, mivel ezt követően bejelentették: a minimálbér várhatóan bruttó 92 ezer forint lesz, így ők biztosan nem járnak rosszul az adóváltozásokkal. Közölték azt is, hogy a bruttó 202 ezer forint felett (nettó 133 ezer forint) keresőknek "átmeneti hozzájárulást" kell fizetni, ami kvázi egy második adókulcs.
Az MSZOSZ kiszámolta, az adóváltozások hatására hogyan alakul a nettó bér jövőre. Kattins, hogy megtudd, mekkora az eltérés.
Mivel azonban a Fidesz hosszú ideje a többkulcsos adórendszer ellen van, így ezt az "átmeneti hozzájárulást" a félszuperbruttó kétlépcsős kivezetésével cserélték fel. Amennyi pénz emiatt megmarad, abból kompenzálják majd az adóváltozás veszteseit. Részelteket egyelőre nem tudni, így a jövő évi fizetésekre gyakorolt hatások is homályosak.
Tényleg úgy tűnik, mintha kapkodna a kormány?