Melyik magyar párt a nők pártja?
Az esélyegyenlőségi klisék ismétlésén túl hogyan javítanák a nők helyzetét a politikusok?
Az Ipsos tavaly nemzetközi kutatásban vizsgálta, hogyan gondolkodnak a női szerepekről a világ országaiban. A megkérdezettek háromnegyede elavultnak tartotta azt az elképzelést, ami szerint a nőnek még mindig otthon lenne a helye. A konzervatív gondolatot helyeslők rangsorában Magyarország a huszonháromból a hatodik helyre került: 34% bólintott rá az évezredes klasszikus felállásra, nemi lebontásban a férfiak 40, a nők 28%-a vélekedett hasonlóan. Kérdés, hogy az emberek esélyegyenlőségi érzékenysége mennyire változna, ha a politika komolyabban venné a nők ügyét.
Fidesz: családorientált értékrend
A párt női tagozatának honlapján aktualitások helyett a 2009-ben megfogalmazott üzeneten van a hangsúly, amely a nők társadalmi szerepének újragondolását, új egyensúly megteremtését szorgalmazza, miközben az erkölcsi értékrendben látja a helyes utat. Arra emlékeztet, hogy a nők elsődleges hivatása az anyaság és a gyereknevelés. 2010-es választási programjuk nőkérdéssel foglalkozó pontjai: a szülés után munkába álló nők rugalmas foglalkoztatása, a kisgyerekes anyukák munkahelyi diszkriminációjának megszüntetése, családbarát munkahelyek kialakítása, több bölcsőde, óvoda. Szavazóik 55%-a nő volt.
Azóta szabályozták az otthon szülést, és bevették az alkotmányba a magzati élet védelmét. Míg a kisgyerekes anyát részmunkaidőben foglalkoztatóknak járó kedvezmény ösztönzi a nő visszatérését a munkaerőpiacra, addig a gyes három évre emelése vagy az alacsonyabb női nyugdíjkorhatár inkább családbarát intézkedések. A konzervatív nőpolitika a család intézményének erősítésében látja a nőket érintő problémák megoldását.
MSZP: Több nőt a közéletbe!
Elméleti nőpolitikai stratégiában már markánsabb álláspontot képviselnek a szocialisták. A párt nőtagozatának céljai közt szerepel például a nők közéleti szerepvállalásának ösztönzése és elfogadtatása, vagy a nők érdekeinek érvényesítése a politikai döntéshozatalokban.
Választási ígéreteikben a kisgyerekes nők munkavállalásának segítése, kiterjesztett családi gyermekfelügyelet és szülés után a nők munkába lépéssel kapcsolatos döntési szabadsága szerepelt. Szerintük Orbánék családpolitikai intézkedései otthon maradásra ösztönzik a nőket, ahelyett, hogy meghagynák a választás lehetőségét.
Bár esélyegyenlőségi mérőszámnak tartják a női képviseleti arányt - a párt listáin és szervezeteiben 25%-os női kvóta alapján kellene feltölteniük a helyeket -, ez a gyakorlatban nem mindig jön össze: a mostani MSZP-frakció 58 képviselőjéből mindössze négy nő - 6,9%. Már valamivel jobb az arány a párt elnökségében, ahol 14 főből hárman - 21,4% -, az EP-képviselőknél pedig négyből hárman képviselik a női nemet. A nőket érintő családon belüli erőszak kapcsán a távoltartási törvény, a szülés utáni munkába állás ösztönzésére pedig a kétéves gyes volt előrelépés.
LMP: ahol a legnagyobb a nők aránya
Az LMP indította a legtöbb női jelöltet a 2010-es parlamenti választásokon. A frakcióba végül öt nő került, ami a 15 képviselő 33%-át jelenti, de a felmérések szerint szavazóik között is nagy a nők aránya. Kampányukban a nők és férfiak között nyíló bérolló, a munkahelyi diszkrimináció és a gyesről visszatérő nők által igénybe vehető atipikus foglalkoztatási lehetőségek hangzottak el leggyakrabban, mint nőket érintő kérdések.
Később bírálták az Orbán-kormány nőpolitikáját, mivel egy év alatt a nők foglalkoztatottsága semmit sem javult, miközben a születésszám drasztikusan csökkent. Az LMP csapdának érzi a részmunkaidős foglalkoztatást, mivel a néhány órás munka után kapott bérből képtelenség megélni.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Jobbik: maszkulin párt és a női jogok
A legférfiasabb párt a támogatottságot tekintve egyértelműen a Jobbik, egy felmérés szerint ugyanis a 2010-es parlamenti választásokon nekik volt arányaiban a legkevesebb női szavazójuk, 40%. Ennek ellenére több pontban is foglalkoztak a nőket érintő kérdésekkel: családbarát munkahely, a kisgyerekes anyák munkába állásának támogatása, a terhesség előtt dolgozó nők támogatása, több bölcsődei férőhely, abortuszszabályozás és a főállású anyaság lehetősége. Morvai Krisztina, a párt EP-képviselője korábban sokat foglalkozott a női jogok képviseletével, liberális elképzelésekkel.