Melyik agyféltekédet használod jobban? Teszteld most!
Most kiderítheted, agyad melyik felét használod, és az miről árulkodik. Teszteld magad!
Az emberi agy rendkívül bonyolult szerv. Az orvostudományt a kezdetektől foglalkoztatja a működése - már egy, az időszámításunk előtti 17. században keletkezett papiruszon is megemlítik -, ám még ma is számtalan olyan kérdés vetődik fel az aggyal kapcsolatban, mely előtt értetlenül áll a tudomány.
Többek között ez az oka annak, hogy az emberi agy vélhetően a jövőben is a kutatások központjában áll majd, és minden apró érdekesség, melyet megtudunk róla, izgalmas információ. Ilyenek a két agyfélteke működésére és a közöttük lévő összetett kapcsolatra vonatkozó felismerések is, legfőképpen akkor, ha magad is megtapasztalhatod őket.
Az agyféltekék együtt, de eltérő módon működnek
Az emberi agy két felét, a jobb és a bal agyféltekét egy szövettömeg köti össze, ezáltal az egészséges embereknél az agy integráltan működik: a két félteke egyszerre vesz részt a gondolkodásban, az információk feldolgozásában.
Az egyes féltekék azonban eltérő sajátosságokkal rendelkeznek - ezt már az 1800-as években felismerte a tudomány -, tehát nem azonos a működésük. A bal agyfélteke többek között a beszélt és az írott nyelvért, a logikáért és a számolási képességekért, valamint a tudományos fogalmakért felelős, míg a jobb feladata a minták és a formák felismerése, a művészet értékelése, a képzelőerő alkalmazása.
A legtöbb esetben az ember bal agyféltekéje tölt be domináns szerepet - akinél ez így van, az jobbkezes, a balkezeseknél pedig a jobb félteke az irányító. Mindkét esetben igaz azonban, hogy a két félteke segíti egymást a működésben.
A jobbkezeseknél a bal agyfélteke dominanciájából adódóan általában a beszédközpont is a bal féltekében található, míg a balkezeseknél annak ellenére, hogy a jobb agyfélteke irányít, a beszédközpont itt is, ott is elhelyezkedhet.
Sőt, az is előfordulhat, hogy teljesen felcserélődnek a domináns szerepek, ahogy az is, hogy valaki kétoldalas: tehát az agyféltekék szerepétől függetlenül mindkét kezét képes ugyanolyan mértékben használni.
Te melyik agyféltekédet használod inkább?
Egy egyszerű teszt közelebb hozhat annak megállapításához, hogy a te esetedben melyik agyfélteke tölti be az irányító szerepet. Ha a képen a táncosnő forgását az óramutató járásával megegyezőnek látod, esetedben a jobb félteke lehet az irányító, ha pedig az óramutató járásával ellenkező irányban látod forogni, a bal agyféltekéd lehet a domináns. Előfordulhat, hogy a forgás iránya megváltozik: ez lehetséges, hiszen, ahogy említettük is, a két agyfélteke segíti egymás működését, és fel is válthatják egymást az információk feldolgozásában.
A teszt érdekes, arra azonban nem alkalmas, hogy biztos és tényleges képet adjon arról, hogy melyik agyféltekédet használod jobban. Ennek megállapítása ennél bonyolultabb - speciális vizsgálat keretében lehetséges igazán -, az egyes féltekékre jellemző tulajdonságok ismeretében azonban némi sejtésed lehet agyad működéséről.
A tanulásban és a munkavégzésben is hatékonyabbak azok, akik képesek jobban összehangolni a két agyfélteke működését. Ma már számos tréning, tanfolyam létezik, ahol fejlesztheted ezt a képességet.
Amikor a bal agyfélteke a domináns
A bal félteke a logikusabb, ez figyel a részletekre, segít a megértésben, az ismeretek elsajátításában, a tanulásban és a praktikus gondolkodásban. A bal agyféltekei dominanciával rendelkezők sorban, egymás után szeretnek foglalkozni az információkkal, listákat, beosztásokat készítenek, kedvelik a betűket, a szavakat és a szimbólumokat. Számukra nem okoz gondot a listák memorizálása. Logikus gondolkodás jellemzi őket, és a valóságalapú dolgokat szeretik. A szavakkal kevésbé bánnak jól: ha tudják is, mit akarnak mondani, nem mindig találják a szavakat.
Amikor a jobb agyfélteke a domináns
A jobb agyfélteke az érzelmesebb, kevésbé figyel a részletekre, viszont hozzá kapcsolódik a képzelőerő és a fantázia, a filozofikus gondolkodásmód, a kreativitás. Akinél a jobb agyfélteke a domináns, az szereti egyben látni az egészet, és attól haladni a részletek felé. Nem kedveli a listákat és a beosztásokat, sokkal inkább random módon szeret foglalkozni a feladatokkal, egyszerre több dolgot végez.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A konkrét dolgok érdeklik, szereti látni, érezni, tapintani az információkat, illetve végezni a dolgokat, feladatokat, a gyakorlatban alkalmazni az információkat. Jobbak a probléma megoldásában, bár nem mindig tudják, hogyan jutottak el odáig.