Meglepő, de biztos jelek, hogy munkamániás vagy
Sosincs elég időd, és képtelen vagy a feladataid végére jutni? Vedd észre az intő jeleket, és változtass, mielőtt nem késő!
A munkamániások egy része azt állítja, hogy muszáj dolgoznia, hiszen annyi a feladata, más része a munkahelyét okolja amiatt, hogy képtelen lazítani, hiszen túl stresszes a környezet, túl nagyok az elvárások, túl sok a munka.
Egy azonban közös mindkét típusban: érintettek napjaink egyik veszélyes szenvedélybetegségében, a munkamániában anélkül, hogy tudnának róla.
A munkaalkoholizmus - workaholism - nem új keletű dolog. Szót ejtett már róla az 1850-es években Gustave Flaubert francia író, hazánkban pedig a 20. század elején Ferenczi Sándor, ám csak az utóbbi években, évtizedekben kezdtek a betegséggel érdemben foglalkozni. Ennek oka pedig nem más, mint a munkamániában szenvedők rohamosan növekvő száma.
A probléma gyökere a gyerekkorban és a környezetben keresendő
Bár a munkamánia inkább a férfiakat veszélyezteti, hiszen rájuk hárul a hagyományos családfenntartó szerep, a betegség nemtől és kortól függetlenül bárkit érinthet.
Egyesek szerint kialakulásában olyan gyermekkorban gyökeredző okok is állhatnak, mint az állandó kompenzáláshoz vezető önbizalomhiány, mely akár a bizonytalan családi háttérnek is következménye lehet. De szintúgy a kiváltó okok között szerepel a szülők maximalizmusa és túlzott elvárásaik a gyermekük teljesítményeivel kapcsolatban.
Ha valakiben korán az rögzül, hogy semmi sem elég jó, amit csinál, és még többet kell dolgoznia, könnyen munkamániássá válhat. A betegség kialakulása pedig szinte biztos, ha ehhez olyan munkakörnyezet társul, melyben folyamatosan nagy elvárásokkal viseltetnek a dolgozók iránt, és amelyben a dolgozó képtelen megtalálni az arany középutat, nemet mondani bizonyos feladatokra, illetve összehangolni az élete más területeit a munkájával.
Napi 10-12 óra munka, megfelelő regenerálódás nélkül
A munkamánia betegség, olyan tünetekkel, melyeket a környezet igen, az érintett kevésbé vesz észre, és nem is tulajdonít nekik nagy jelentőséget.
Legfőképpen azért, mert kezdetben a napi 10-12 óra munkát örömmel végzi: teljes erőbedobással azon van, hogy a lehető legjobban teljesítsen, határidőre végezzen a feladataival, és úgy véli, némi túlóra csak jót tesz a karrierjének. Csakhogy mindeközben szinte észrevétlenül hanyagolni kezdi a társas kapcsolatokat: kevesebb idő jut a barátokra, a családra, a partnerére. Mindennek nincs tudatában, és a társas kapcsolatok hiányát sem érzi, hiszen éppen elegendő örömet lel a sikeresen elvégzett feladatokban.
Csakhogy ez könnyen beszippantja az embert: fogyni kezdenek azok a beszédtémák, melyek nem a munkával kapcsolatosak, az érdeklődési kör is csak az elvégzendő feladatokra szűkül, és csökken a valódi pihenéssel töltött idő. Ezzel egy időben - legfőképpen a pihenés hiánya miatt - csökken a teljesítőképesség, ezáltal egyre kevesebb a sikerélmény. Nő viszont az álmatlan éjszakák és a gyomorgörccsel induló reggelek száma, megszaporodnak a szívritmuszavarok, a gyomorpanaszok és a depresszió tünetei.
Alkoholizmus, depresszió, magánéleti válság
A munkamániásoknak csupán töredéke ismeri el, hogy érintett, azok, akik már a testi tünetekkel is szembesültek. Pedig a munkamániát sokkal korábban is fel lehet ismerni.
Ha a következő állításokból három is igaz rád, ideje változtatnod, vagy segítséget kérned.
- Szeretsz minden feladatot te végezni, hogy biztosan jól sikerüljön.
- Nehezen ismered el a hibáidat, és szereted, ha a te ötletedet valósítják meg.
- Reggel azzal ébredsz, hogy a napi feladataidat sorolod, és általában az e-mailjeidet olvasva kortyolgatod el a reggeli kávét.
- Feszültté tesz, ha késik a metró, vagy dugó van, mert kevesebb időd jut majd a munkádra aznap.
- Gyakran zárod a nehéz napokat egy - vagy két, három - pohár borral vagy más alkohollal.
- Úgy érzed, elsőként a munkáddal kell végezned, csak azután jöhet bármi más.
A betegségnek súlyos következményei lehetnek - többek között alkoholizmus, depresszió -, ráadásul, ha későn kérsz segítséget, egyre nehezebb lesz véglegesen kigyógyulni belőle: a visszaesők száma magas, igaz, sokan később nem a munkában, hanem például a túlzásba vitt sportban keresik ugyanazt az állandó sikerélményt.
Játssz a Gösserrel!
Vásárolj 2 db Gösser terméket, töltsd fel a kódot a Screvo App-ba és nyerj!
Promóció
Ha nem tudsz változtatni, képtelen vagy nemet mondani bizonyos feladatokra a munkahelyeden, vagy érdemben kikapcsolni és pihenni, feltétlenül kérj segítséget - amíg még nem késő.
OLVASD EL EZT IS!
- testbeszéd
- állásinterjú
Ezen a 7 másodpercen múlik a jövőd!
- kínos
- munkahely
A legvisszataszítóbb női tulajdonságok a férfiak szerint
- pénz
- jogok