Matyó hímzés a testeden! 21. századi népművészet a Skanzenban
Június 12-13-án Szentendrén rendkívüli ünnepi programok várnak.
A nagy hagyományokra visszatekintő Pünkösdi Sokadalom rendezvényt idén új események, közösségi bemutatkozások színesítik a Skanzenben. Kalocsai íróasszonyok, busómaszk-faragók, halasi csipkevarrók és solymászok várják az érdeklődőket. A külföldről is érkező szellemi kulturális örökség közösségei isztriai kétszólamú énekhangokkal, a szlovák fujara zenéjével kápráztatják el a közönséget.
Pünkösdi Sokadalom a Skanzenben
2011. június 12-13-án, pünkösd vasárnapján és hétfőjén az UNESCO szellemi kulturális örökségének reprezentatív listáján, valamint Magyarország nemzeti jegyzékén szereplő közösségek nemzetközi seregszemléjére kerül sor: Magyarország nyolc szellemi kulturális örökség-eleme mutatkozik be és három szomszédos országból érkeznek énekes, táncos, népzenész csoportok.
A Népművészet Mesterei
Itt lesznek a mesemondásban, táncban, éneklésben, hangszeres zenében, kézművességben kiemelkedő Népművészet Mesterei. Körtáncaikkal, díszes viseletükkel, sajátos babfőző technikájukkal és busómaszk-faragó hagyományukkal a mohácsi sokacok kápráztatják el a látogatókat.
A halasi csipkevarró asszonyok titkos tudományukat mutatják be, a jellegzetes birkapörkölt főzés mikéntje élőben a karcagiaktól tanulható el. Főszerephez jutnak a mezőtúri fazekasság legjobb mesterei, a magyar solymászat képviselői.
A kalocsai hímzés megint csak előtérbe kerül, ugyanis a hímzést és pingálást ma is gyakorló asszonyoktól eltanult vagy magunk által megkreált minták akár csodaszép selymen is díszeleghetnek, a legjobbak pedig még a "like" versenyen is indulhatnak. Ez utóbbi része a 21. századi designnal ihletett népművészet programnak, hiszen a matyó és kalocsai minták testre, selyemre és ékszerre is kerülhetnek.
Népművészet 21. századi designnal ihletve
- Testfestés – matyó és kalocsai minták rendhagyó felületeken, vagyis a bőrödön is.
- Selyemfestés – matyó minták gyönyörű selymeken. Próbáld ki te is a selyemfestést.
- Ékszertervezés – matyó minták ékszereken, tervezz te is saját ékszert. A legjobbakat a tervező saját facebook oldalán közli és indulhat a „like” verseny.
- Ruha és kiegészítő tervezés.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Határon túlról is
A találkozón a nyolc magyarországi elem mellett vendégül látják a căluşari rítustánc őrzőit Romániából, Horvátországból az isztriai kétszólamú éneklés, valamint Szlovákiából a fujara hangszer mestereit.
Pünkösd ünnepéhez kapcsolódóan három közösségtől látható majd pünkösdölő népszokás: a kalocsai csoport a magyar hagyományt, a mohácsi sokacok a magyarországi horvát krajlice nevű pünkösdi szokást, a romániai közösség pedig a pünkösdhöz is kapcsolódó căluş rítust mutatja be a kétnapos rendezvényen.
A tudásra szomjazók ismeretterjesztő előadást hallanak a matyó népművészetről, fotó-kiállítást látnak a szellemi örökségről, filmvetítésen ismerik meg az itt szereplő közösségek eredeti környezetét, hagyományuk eredetét is. A program vasárnapi sztárvendége Rutkai Bori és a Specko Jedno. A részletesebb programokért kattints ide!
Helyszín: Skanzen, 2000 Szentendre, Sztaravodai út
Időpont: 2011. június 12-13.
Jegyár: 1600 forint, diák és nyugdíjas jegy 800 forint.
Kép: www.orszagalbum.hu