Matolcsy szerint siker, hogy több tízezer embert rúgtak ki

Az egykulcsos adórendszer sikeréről értekezik a nemzetgazdasági miniszter. Íme, a valóság.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint "egyértelmű siker" az arányos, egykulcsos adórendszer, hiszen jelentős, közel 6%-os volt a reálkereset növekedése 2011-ben.

- A reform sikerét mutatja, hogy a munkapiaci mutatók az arányos, egykulcsos adó bevezetését követő 2011-es évben a legnehezebb piaci helyzet ellenére is kedvezően alakultak. A KSH adatai szerint 2011-ben a nemzetgazdasági nettó átlagkeresetek 9,9%-kal emelkedtek az előző évhez képest, amely 3,9%-os infláció mellett 5,8%-os reálkereset növekedésnek felel meg. Ennél is kiemelkedőbb adatokat figyelhetünk meg a családok jövedelmeinél. Az arányos, egykulcsos adórendszerbe beépített családi kedvezmény hatására, a három vagy annál több gyerekesek reálkeresete kimagasló mértékben nőtt, pontosan 19%-kal haladta meg a 2010-es szintet - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium március közepén.

A dolgozók felének 1,3%-kal emelkedett a reálbére, és nem 6%-kal

A minisztérium a Központi Statisztikai Hivatal adataira hivatkozva értékelte sikernek az egykulcsos adórendszert, arra viszont már nem tértek ki, hogy a KSH átlagokkal számol, a közel 6%-os reálbér-emelkedésnek - ami valójában 5,8% - van alja, és van teteje.

A valóságban a dolgozók közel felének - 49% - alig 1,3%-kal emelkedett a reálbére, ők azok, akiknek nincs gyermeke. Mivel a dolgozók száma mintegy 2,6 millió fő, ezért ez annyit jelent, hogy 1,3 millió embernek minimálisan nőtt a reálbére 2011-ben.

További közel 800 ezer embernek már jelentősebben,  6,4%-kal emelkedett a reálbére, ők azok, akik egy gyermeket nevelnek. A dolgozók 28%-a tartozik ebbe a csoportba.

150 ezer ember azért jól járt

Két gyermeke a munkavállalók 17,7%-ának van, ez félmillió dolgozót jelent, nekik 12%-kal lett magasabb a reálbérük. A Matolcsy által emlegetett három- vagy többgyermekesek csoportjába az alkalmazottak 5,3%-a tartozik, ez kevesebb mint 150 ezer embert jelent. Ők könyvelhettek el 19%-os reálbér-emelkedést az előző évben. 

Képek! Az emberek az utcára vonultak

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ráadásul ez csak a "növekedés" egy szelete, hiszen amint az - szintén - a KSH adataiból kiderül, többen keményen megfizettek a béremelésekért.

Siker: 38 600 embert rúgtak ki

A versenyszférában 2012 januárjában 31,8 ezer fővel kevesebb ember dolgozott, mint 2011 januárjában, a költségvetési szférából 12,5 ezer embert bocsátottak el. Összességében a nemzetgazdaságban alkalmazásban állók száma 38,6 ezerrel csökkent. Matolcsy arra már nem tért ki, hogy ez miért siker.

Mindemellett a 2011-es bérek 2012 januárjában növekedés helyett drasztikusan csökkenni kezdtek. 2011 decemberéhez képest  2012 januárjában 7,1%-kal estek vissza a nettó bérek, a versenyszférában 8,1%-kal, a közszférában 3,7%-kal voltak alacsonyabbak a nettó fizetések.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Bár az is tény, hogy ezek egyelőre a családi kedvezmény nélkül számított összegek, viszont az inflációt sem veszik figyelembe.

A születésszámokat is összehozta az egykulcsos adóval Matolcsy

Matolcsy Györgynek egyébként nem ez az első hasonló kijelentése, korábban azt mondta: az egykulcsos adónak köszönhető a születésszám emelkedése is. Akkor is utánanéztünk a kijelentésnek, és akkor is kiderült, hogy az adatokat egészen sajátosan értelmezte a nemzetgazdasági miniszter.

Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Matolcsy által emlegetett időszakban ugyanis összesen 45 918 gyermek született, a gazdasági miniszter ezt nevezte az egykulcsos adó sikerének. Ez a szám viszont sokkal alacsonyabb, mint ami az előző évek ugyanezen időszakában jellemző volt, az egykulcsos adórendszert nem alkalmazó Gyurcsány-kormány alatt például sokkal több gyermek született.

Ezt is szeretjük