Íme, a bizonyíték a marslakók létére

Furcsa lelet

A felszín alatti rétegekből előkerült kőzetek a Mars történetéről mesélnek. Régebben laktak ott?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Marson régóta folyik a kutatás az élet nyomai után, és a kutatók valószínűsítik, hogy az élet feltételét jelentő víz jelen volt és lehet is a bolygón. Innen pedig már csak egy lépés a lakók létezése, még akkor is, ha egyelőre csak egyszerű mikroorganizmusokra gondolunk.

Erről szól a Nature Geoscience című folyóiratban nemrégiben publikált tanulmány. A kutatók elsősorban a Mars Odüsszeia nevű szonda által a felszín alatti rétegekből gyűjtött kőzeteket elemezték, melyek azt bizonyíthatják, hogy a vörös bolygón kialakultak az élet feltételei.

Leletek

A földi életnek majdnem a felét egyszerű mikroorganizmusok alkotják, melyek a felszín alatti kőzetekben találhatóak. Egyes kutatók szerint ugyanez a helyzet a Marson is - ezt az elméletet támasztja alá a legújabb elemzés.

A felszín alól a meteoritbecsapódások nyomán kerülhetnek a felszínre kőzetek. Ezek ásványokat és agyagot tartalmaznak, melyek kémiai összetételének kialakulásában a víz is szerepet játszott, mint az élet létrejöttének lényegi feltétele. Emellett egyes mélyedések alakjából is arra következtettek, hogy valaha víz volt a bolygón.

McLaughlin Crater az egyik ilyen meder anyagát vizsgálva szenet és agyagot talált, ami arra utalhat, hogy ott régebben tó volt.

Föld és Mars

A tudósok párhuzamosan próbálják értelmezni a Marson és a Földön végbement folyamatokat, hasonlóságot gyanítva köztük. Így nemcsak a Földről nézve következtethetünk a Marson végbemenő történésekre, de a Marson történtek hiányzó láncszemeket pótolhatnak a földtörténetben is.

Rejtélyes építményre bukkantak a Hold túloldalán?

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Marson talált leletekből tehát a Föld korábbi állapotára is lehet következtetni a kutatók szerint.

Az élet nyomai

A legújabb mintavételek elsősorban a felszínre koncentrálnak, mert itt lehetne tetten érni a jelenlegi élet nyomait. Érdemes azonban a korábbi rétegeket is szemügyre venni, mert ezek arról árulkodhatnak, volt-e élet a Marson, és ha igen, milyen típusú. 

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kutatók még nem tudják, hogy ezek a kőzetek valóban tartalmaznak-e organizmusokat, de jellemző kémiai folyamatokra rámutathatnak. A Marsról való tudásunk elég gyorsan alakul az új felfedezések fényében, mondja Deanne Rogers, a tanulmány társszerzője. Több közelmúltbeli megfigyelés is arra utal, hogy nemcsak jelen volt a víz a Marson, de talán még most is ott van.

Szerinted van élet a Marson?

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük