Magyarázkodik a kormány
A szociális konzultációnak volt értelme vagy sem? A kormány szerint akkor is volt, ha már döntöttek a kérdésekben.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke hétfőn a Parlamentben parasztvakításnak nevezte a kormány több száz millió forintból életre hívott, úgynevezett szociális konzultációját, melynek keretében az összes választásra jogosult állampolgárnak kérdőívet küldtek, hogy kiderítsék a voksolók véleményét például arról, hogy a segélyt ezentúl természetben vagy pénzben kapják meg az érintettek.
Orbán Viktor hétfőn ismertette az eredményeket, amelyek szinte kivétel nélkül a kormány álláspontját tükrözték. Ennél érdekesebb, hogy a beszéd miatt újra fókuszba került, hogy a kérdőíven olyan kérdéseket tüntettek fel, amelyekben már vagy kialakult álláspontja volt a kormánynak, vagy - ami a parasztvakítás szót magyarázza - már döntöttek az ügyben. Ilyen például a devizahitelesek megmentése, melyről törvényt fogadott el az Országgyűlés már azelőtt, hogy az összes kérdőív visszaérkezett.
Államtitkárság: nem is döntöttünk róla
A Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság kérdésünkre, hogy mi értelme volt a szociális konzultációnak, ha közben már döntöttek több kérdésben, közölte: "értesüléseinkkel" ellentétben a kormány a szociális konzultáción feltett kérdésekben nem hozott konkrét döntéseket, a szociális konzultáció konkrét eredménye jó néhány eddig nyitva hagyott részkérdésben tette fel az i-re a pontot.
Felvetésünkre, hogy "értesüléseink" és például az MTI tudósítása szerint az Országgyűlés június 20-án elfogadta a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítésének rendjéről szóló törvényt, az államtitkárság módosított álláspontján, és közölte: a kormány és a Bankszövetség közötti ötpontos akcióterv két pontjáról valóban sürgős tárgyalással született parlamenti döntés, de "éppen azért, hogy mielőbb életbe lépjenek a bajba jutott lakáshiteleseket segítő intézkedések, ne legyen késlekedés, még a szociális konzultáció miatt sem."
Államtitkárság: rendben, döntöttünk róla, de nem úgy
- Ugyanakkor a legnagyobb gazdasági, pénzügyi és társadalmi kérdés a lakáshitelesek segítésével kapcsolatban az, hogy az állam mind jogilag, mind pénzügyileg meddig mehet el abban, hogy "beavatkozzon" egy olyan szerződés rendezésébe, amelyhez alapvetően nincs köze, hiszen az adósok és a bankok közötti adósságrendezés alapvetően az ő kettőjük "ügye". Ennek társadalmi megítélése, támogatása egyáltalán nem volt egyértelmű a szociális konzultáció előtt - szögezték le.
A Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság hozzátette: a másik kérdésben pedig - hogy fel lehessen-e venni újra jelzáloghoz kötött devizahitelt - a szociális konzultáció eredménye további gondolkodásra késztette a kormányt, hiszen az EU elvárásainak megfelelően a parlament valóban feloldotta a tavalyi jelzáloghoz kötött devizahitelezés tilalmát, de a válaszadók 54%-a azt mondja, hogy nem ért egyet a feloldással, a többség szerinti igenis valamiféle korlátra lenne szükség, hogy az otthonok elvesztése ne lehessen egy lakáshitel ára.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos a vélemény, de népszavazást nem tartunk róla
- A fentiekből is látszik, hogy a magyar állampolgárok véleménye a jelenlegi kormányzásban valóban a kormányzati intézkedések motorja, felülírója, ösztönzője, megerősítője képes lenni - zárták magyarázatukat, arra ugyanakkor nem tértek ki, hogy ez esetben miért nem a hivatalos utat, azaz a népszavazást választották az ellenőrizhetetlen, levelezésen - és mindössze 1-1,2 millió ember véleményén - alapuló konzultáció helyett.