Mennyivel megy a csiga, és milyen gyors a lajhár? Képeken a világ leglassabb állatai

Lassúságban ezek az állatok a bajnokok: néhány meglepő faj is helyet kapott a listán.

Leglassabb állatok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Lusta, mint a lajhár, lassú, mint a csiga - szólnak a sokat ismételt hasonlatok, és ezek a képek távolról sem megalapozatlan társítások.

Míg az élővilág bizonyos fajait azért csodáljuk, mert elképesztően gyorsak, másokat pedig, mert hihetetlen magasságokba képesek felugrani, a csiga és a lajhár a világ leglassabb fajai közé tartoznak. Ne feledkezzünk el róla, hogy a legcsekélyebb sebességűekként ők is rekorderek, és ugyancsak megérdemlik a reflektorfényt. Egy tízes toplistát állítottunk össze, amelyen vízi, szárazföldi, egzotikus és nálunk teljesen mindennapi élőlények is helyet kaptak.

Képeken a leglassabb állatok

A lajhár és a csiga profik a lassúságban, de azt is érdemes szemügyre venni, milyen más fajok kerültek még a listába: egy-egy egészen meglepő is akad közöttük.

Talán sokan nem is hinnék, de az egyik leglassabb lény a koala (Phascolarctos cinereus), melyet tévesen koala mackónak hívnak. Ideje jó részét a fákon tölti, és nem mozog otthonosan a talajon. Lassú mozgásának másik oka, hogy nem lát túl jól. Hallása és szaglása ugyanakkor kiváló. Sebessége 5 km/óra, ritkán szokott nagyobb lendületet venni, akkor eléri a 30 km/órát is.
A lamantin, más néven manátusz vagy tengeri tehén (Sirenia) inkább csak lebeg, nem mozog intenzíven. Sebessége óránként 3-5 km, de szükség esetén 20 km/órával is tud haladni, rövid távokon.
A gila, vagy viperagyík (Heloderma suspectum) egyfajta gyík. Teste 1/3-ának megfelelő mennyiségét el tudja fogyasztani, ami elismerésre méltó, sebessége azonban csak 2,4 km/óra.
Fotó: SteveByland / Getty Images Hungary
A lajhármaki (Nycticebus coucang), hála az emberekéhez hasonló kezének, nagyszerűen mássza a faágakat, ám nagy sebességgel nem dicsekedhet: csupán 1,9 km/óra a sebessége.
Fotó: Freder / Getty Images Hungary
A csikóhalak (Hippocampus) a trópusi vizek lakói, melyek nem rendelkeznek a halakhoz hasonló felépítéssel, így jóval nehezebben mozognak a vízben. Csupán 0,8 km/óra a haladási sebességük.
Fotó: JillianSuzanne / Getty Images Hungary
A galápagosi óriásteknős (Phascolarctos cinereus) mindössze 0,4 km/órás sebességgel halad előre, ami részint nagy termetéből is adódik. Akár 350 kg is lehet.
Fotó: CraigRJD / Getty Images Hungary
A különösen sárga, valóban a gyümölcsöt idéző banáncsiga (Ariolimax ssp.) izmait összehúzva halad előre, mindössze 0,3 km/óra sebességgel.
Fotó: GomezDavid / Getty Images Hungary
A kerti csiga (Cepaea hortensis), melyből csíkos és barna színű is létezik, maximum 0,048 km/órás sebességgel képes haladni.
Fotó: DebraLee Wiseberg / Getty Images Hungary
A világ óceánjaiban előforduló, különleges kinézetű tengeri csillagok (Asteroidea) maximális sebessége 0,03 km/óra.
Fotó: Dougberry / Getty Images Hungary
A tízes lista élére a lassúsági bajnok, a háromujjú lajhár (Bradypus tridactylus) kerül, mely 0,004 km/óra sebességgel mozog. Ideje jó részét a fákon tölti, így spórol magának energiát.

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük