Íme, ezt ígérte Matolcsy Brüsszelnek: mi lett belőle?

Megnéztük, mit ígértek Brüsszelnek a konvergenciaprogramban, és mi lett belőle.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Április végén küldte el a kormány Brüsszelbe a konvergenciaprogramot, melyben beszámolt az összes új adónemről, illetve arról, hogy ki és milyen mértékben fogja fizetni őket, és mindebből mennyi bevétel származhat.

Megnéztük, hogy az Európai Uniónak írt információk mennyire felelnek meg a valóságnak, mi teljesült a telefonadóra, a sárgacsekk-adóra és az adócsökkentésre vonatkozó vállalásokból.

Sárgacsekk-adó: jócskán módosult

A kormány a pénzügyi tranzakciós illetékkel, ismertebb nevén sárgacsekk-adóval kapcsolatban azt írta: 2013 elejétől kerül bevezetésre, általános kulcsa 0,1% lesz, és alapvetően lakossági, vállalati banki, illetve postai tranzakciókra terjed ki. Az adótól 130-228 milliárd forint bevételt remélnek a programban.

Ami ebből ténylegesen megvalósult - úgy, hogy a törvényt már elfogadták -, az a bevezetés dátuma, illetve az illeték kulcsa, a másik két vállalás viszont köszönőviszonyban sincs az elfogadott jogszabállyal.

A kormány ugyanis úgy döntött, a lakossági, vállalati banki, postai tranzakciós illeték mellett illetéket vet ki a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Államkincstár műveleteire is. Erről egyáltalán nem volt szó a programban, és emiatt ismét neheztelhet ránk az EU. Nem stimmel a várt bevétel sem, 130-228 milliárd forint helyett a kormány júliusban már 380 milliárd forintot várt az adótól, ami több mint 100 milliárdos eltérést jelent. A 2013-as költségvetésben egyébként 283 milliárd forint szerepel, ez is jóval több, mint amennyit Brüsszelnek említettek.

Telefonadó

Az adófizetők szintén a konvergenciaprogramból értesülhettek arról, hogy a jövőben minden egyes letelefonált perc után 2 forintot kell majd fizetniük, jön ugyanis a telefonadó, vagy ahogy a programban szerepel: a távközlési szolgáltatási adó.

Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

A telefonadó bevezetésére nem adtak meg pontos dátumot, mint írják, "az idei év közepétől" kerülne bevezetésre, ez végül is stimmel, hiszen júliustól fizetjük az adót. A 2 forint szintén megegyezik a valósággal - bár több szolgáltató nem percalapon emelt, inkább egységesen növelte az előfizetések díját.

A konvergenciaprogramban a távközlési szolgáltatási adótól 2012-ben 30, 2013-ban 52 milliárd forintot várt a kormány. Ez a szám a valóságban, pontosabban a 2013-as költségvetés tervezetében már alacsonyabb, a jövő évre 44 milliárdos bevétellel számolt a kormány 52 milliárd helyett.

Ez már majdnem jó

A konvergenciaprogramban a kormány azt is vállalta, hogy megszünteti a biztosítási szektorra kivetett különadót, és egy új adónemet vezet be biztosítási adó néven, amely kiváltja a különadót, a tűzvédelmi hozzájárulást és a baleseti adót. Utóbbi kettő értelemszerűen megszűnik.

- A fentiek mellett megszüntetjük a gyógyszertári szolidaritási díjat, a magánszemélyek 98%-os különadóját és a katasztrófavédelmi hozzájárulást - írták a programban. Összességében kijelenthető, hogy ezeket a vállalásokat sikerült a legnagyobb mértékben teljesíteni: megfelelnek a valóságnak a biztosítási adóra vonatkozó vállalások, megszüntették a patikák szolidaritási díját, valamint eltörölték a katasztrófavédelmi hozzájárulást.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ami itt nem stimmel, az a "pofátlan végkielégítésekre" vonatkozó 98%-os különadó megszüntetésre, azt ugyanis társadalmi nyomásra megtartotta a kormány.

Ezt is szeretjük