Kivel közös a sorsod? A csoportos karma törvényei
Vajon milyen karmikus szálak fűznek közeli környezetedhez, és a közösséghez, melyben élsz?
A személyes karma tradicionális megközelítése mellett a modern buddhizmusban megjelent a csoportos karma elmélete, mely arra a kérdésre kereste a választ, hogy az egy helyen élő, és ugyanazoknak a szerencsétlenségeknek kitett vagy épp szerencsés eseményeket együtt átélő egyének vajon közös karmikus feladataik miatt tapasztalják-e meg ugyanazt.
Bár a hagyományos buddhizmus hívei vitatkoznak ezzel az elmélettel, mégis fellelhetők bizonyos alapelvek, melyek igazolhatják a csoportos karma törvényét.
A vitaindító gondolatok Sheo Narain nevéhez fűződnek, aki A karma törvénye című cikkében azt a kérdést veti fel, hogy lehetséges-e, hogy az egyén nemcsak a személyes cselekedeteiért felelős, melyeket előző életében elkövetett, de azért is, amit az a közösség tett, melynek része volt.
Kollektív felelősség
Eszerint azok az emberek, akik közös célért működnek együtt, illetve ugyanazzal a szándékkal vesznek részt bizonyos cselekvésben, mindannyian ugyanazokkal a pozitív vagy negatív karmikus következményekkel számolhatnak, függetlenül attól, hogy csak asszisztáltak a konkrét tetthez és egyetértettek vele, vagy részt vettek a kivitelezésében is. Ez azt jelenti, hogy már a közös szándék is karmateremtő erővel bír. Ám a következményt, a sikert vagy a szenvedést már nem feltétlenül együtt, és nem is biztos, hogy egy időben tapasztalják meg az egyes emberek.
Véletlen?
A karma törvénye szerint a jelenben átélt testi szenvedés a múltban elültetett vagy a jelenben is teremtődő negatív cselekedetek eredménye. Ez alapján azok az emberek, akik ugyanarra a helyre, hasonlóan nehéz körülmények közé születnek, például éhínség, háború vagy természeti katasztrófa sújtotta országba, a karma törvénye szerint egykori negatív cselekedeteik következményét szenvedik. Ám egyáltalán nem biztos, hogy korábbi életükben is közös volt a sorsuk, illetve egyáltalán találkoztak. Ily módon a véletlen is szerepet kapott abban, hogy ebben az életükben ismerik egymást. Az átélt szenvedések viszont mindannyiuk számára a karmájuk megtisztításának lehetőségét hordozzák.
Kölcsönhatás
Bizonyos nézetek szerint a közeli környezeted is hatással van a karmádra. Eszerint az ugyanazon közösségben élő egyének karmikus leckéi összeadódnak, ezért bizonyos leckéket nem a személyes karmádból adódóan kell elsajátítanod, hanem azért, mert egy adott csoport tagja vagy - és a te karmád is hatással van a többiekére. Ám a kollektív karma nem ugyanaz, mint ha valakivel karmikus kapcsolatban állsz, vagyis karmikus törlesztéseitek vannak egymás felé.
Családi karma
Azoknak a cselekedeteknek, melyeket az egyik generáció visz véghez, elkerülhetetlenül hatása van a későbbi generációkra is. Ám a cselekedetek hatása nem minden esetben karmikus. A buddhisták úgy tartják, hogy a karmikus hatások kizárólag az adott tettek elkövetőinek tudatában mutatkoznak meg.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A családi karma elnevezés így bizonyos közös hajlamokra vonatkozik, melyekkel a család tagjai rendelkeznek.
Szerinted létezik csoportos karma?
OLVASD EL EZT IS!