Innen tudhatod, hogy AI által generált képet nézel – Ez a testrész buktatja le
A mesterséges intelligencia bizonyos esetekben szinte érthetetlen hibákat vét.
Sokan gyanakvással telt félelemmel nézik a mesterséges intelligencia térnyerését napjainkban. A leglátványosabbak talán azok az AI által készített fotók, melyeket szinte lehetetlen megkülönböztetni a valódiaktól. Nyomasztó az érzés, hogy mostantól már szinte a saját szemünknek sem hihetünk, hiszen nem tudhatjuk, hogy valódi vagy AI által generált képet nézünk. Szerencsére azonban - ha tudjuk, hogy mit figyeljünk - egyelőre bizonyos dolgok árulkodóak lehetnek.
A kézfej buktatja le az AI által generált képeket
Míg az AI által készített videók esetében a pislogás elmaradása lehet árulkodó, addig a fotók esetében az emberi kezeket érdemes megvizsgálni. Ezek a szinte tökéletesnek tűnő rendszerek ugyanis a kezek ábrázolása során egészen elképesztő hibákat vétenek. Több vagy kevesebb ujjat mutatnak, valószínűtlenül hosszú kézfejeket gyártanak, esetleg dupla csuklót generálnak.
— no context memes (@weirddalle) January 22, 2023
Ennek oka egyfelől, hogy a mesterséges intelligencia „okosítására” használt adatkészletekben a kezek az arcokhoz képest alulreprezentáltak - vagyis jellemzően kevés kézzel találkozik az AI. Amelyeket pedig megvizsgál, azok jellemzően fognak valamit: poharat, mikrofont, másik kezet. Olyan szögekben látja az emberi kezet, melyekben csak néhány ujj látszik. Másfelől úgy tűnik, a mesterséges intelligencia nem igazán érti a kéz cseppet sem egyszerű anatómiáját, nem világos számára, hogyan kapcsolódik a kézfej a karhoz, és mozgásának milyen korlátai vannak.
Kezek ábrázolása a művészetben
Egyébként a kéz ábrázolása a történelem során a művészek számára sem volt egyszerű. Ha megnézzük, egészen a reneszánsz korig a művészeti ábrázolás során megjelenített kezek nem voltak túl bonyolultak. Még az ókori görögök is gyakran laposnak, elnagyoltnak ábrázolták a kézfejet. Egészen a 14-16. századig kellett várnunk arra, hogy a szobrászatban-festészetben valósághűen jelenjen meg az emberi kéz. Olyan művészek kezdték el először tanulmányozni a kézfej - beleértve a csontok, ínszalagok - működését, mint Michelangelo vagy Leonardo da Vinci. Ebben a korszakban született a kézábrázolás szempontjából talán első igazán élethű alkotás: a Sixtusi kápolna mennyezetét díszítő Ádám teremtése című freskó.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Da Vinci valójában szinte megszállottja volt a kezeknek, rengeteg kezet tanulmányozott anatómiai alapossággal. Eközben a mesterséges intelligencia csak ránéz egy képre, és úgy értelmezi: „ó, ebben az esetben csak a hüvelykujj fele van meg, mert a többi része a szövet alatt van elrejtve, vagy épp fog valamit”. Emiatt, amikor reprodukálni próbálja a testrészt, az AI által generált kép nem lesz tökéletes, a kéz deformálódik - magyarázza Winger Bearskin, a Floridai Egyetem mesterséges intelligenciával és művészetekkel foglalkozó docense.
Az AI tehát a művészt utánozza, annak tudása nélkül. Egy napon minden bizonnyal túljut ezen a kezdeti nehézségen, de egyelőre még könnyen lebuktathatja a mesterséges intelligencia által generált képeket a kéz hibás anatómiai ábrázolása.
Fejkamerát kötöttek egy kisbabára, így tanították beszélni az AI-t - A kisgyerek nyelvtanulási módszerét figyelték
A kutatók a mesterséges intelligenciát próbálták okítani egy olyan tanulási modellre, amely képes szavakat memorizálni és elsajátítani.
Elolvasom(Borítókép: Getty Images Hungary)