Rossz szokásnak tartják, pedig nagyon hasznos lehet: örülj, ha te is csinálod
A káromkodásnak előnye is lehet. Tudományos bizonyíték van rá.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Különleges lesz a szetted, ha így kombinálod a színeket: felpezsdítik a megjelenést »
- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Eötvös Károly szerint: „Furcsa dolog a káromkodás, ha komolyan megy. A test is kiizzadja az ártalmas nedveket, a lélek is kiizzadja az ártalmas indulatokat. A léleknek ez az izzadása a káromkodás.” Tehát a tényt, hogy a durva beszéd pszichés megkönnyebbülést jelenthet, már a 19. század egyik legismertebb magyar író-politikusa is megfogalmazta.
Arra azonban csak a közelmúltban derült fény, hogy egyenesen fájdalomcsillapító hatással bír néhány hangosan kimondott csúnya szó.
A káromkodás csökkenti a fizikai fájdalmat
Richard Stephens brit pszichológus, a Newcastle-i Keele Egyetem kutatója, valamint kollégája, Olly Robertson 92 résztvevőt vontak be kutatásukba. Azt bizonyították, hogy a csúnya beszéd pozitív hatású lehet abban az esetben, ha az ember fájdalmat érez. Tanulmányuk a Frontiers in Psychology című lapban jelent meg.

A vizsgálatban résztvevőknek 3-5 Celsius fokos, jeges vízbe kellett meríteniük a kezüket, olyan hosszan, amíg csak bírták. A kísérlet során figyelték a kutatási alanyok pulzusát, és közben négy szót kellett kimondaniuk. Megfigyelték, a négy különböző szó milyen hatással van a fájdalomérzékelésükre, illetve arra, hogy milyen hosszan tudják elviselni a jeges vizet.
Elsőre rendesen kellett káromkodniuk: az angol „fuck” szót kellett kimondaniuk a kísérleti alanyoknak. Másodszorra egy teljesen semleges szó következett, a harmadik szó a „fouch” volt, aminek érzelmi reakciót kellett volna kiváltania, a negyedik szó pedig a „twizpipe” halandzsa szó volt, mely nem bírt jelentéssel.
A kutatás eredménye szerint a négy kimondott szó közül egyedül a káromkodás bírt fájdalomcsillapító hatással: 33%-kal csökkentette a kellemetlen érzetet, és a vizsgálatok szerint mintegy 32%-kal emelte meg a fájdalomküszöböt. A tudósok magyarázata szerint ennek oka abban keresendő, hogy gyerekkorban nem szabad csúnya szavakat kimondani. A tilosban járás érzete pedig még felnőttként is olyan érzelmi választ vált ki, mely csökkenti a fájdalomérzetet.
Fájdalomcsillapítás akupresszúrával
Persze léteznek más, hatóanyag és mellékhatás nélküli fájdalomcsillapító módszerek is. Mutatunk néhány akupresszúrás pontot, melyet te is kipróbálhatsz.
Képek: Getty Images Hungary