Íme, akik miatt Orbán lemondani is hajlandó lett volna
A második világháborúig nyúlik vissza a hazai IMF-történelem.
Ismét hazánkban tárgyal az IMF, a cél ugyanaz: olcsó hitelt kapni az összeomlás elkerüléséhez. Kevesen tudják, de a Nemzetközi Valutaalap már a második világháború óta része a hazai gazdasági és politikai életnek.
A Kádár-korszak alatt is többször felmerült az IMF-hez való csatlakozás lehetősége, ráadásul már a nyolcvanas években kértünk a szervezettől hitelt. Cikkünkben ezt a korszakot mutatjuk be, az anyag elkészítésében segítségünkre volt Honvári János-Torda Csaba: Magyarország csatlakozása az IMF-hez és a Világbankhoz című tanulmánya, ami az ArchivNet oldalán jelent meg.
Már a háború után csatlakozni akartunk
A Nemzetközi Valutalapot a Világbankkal együtt 1945-ben alapították, az IMF a háború után döntő szerepet kapott Nyugat-Európa újjáépítésében. Magyarország csak a nyolcvanas években csatlakozott a szervezethez - úgy, hogy ez már jóval előbb, közvetlenül a háború után is felmerült a vezetőkben. Magyarországnak akkor az újjáépítéshez, a gazdaság elavult szerkezetének modernizálásához lett volna szüksége külső pénzügyi forrásokra, ám az amerikaiak megvétózták belépésünket.
1963-ra kapcsolatunk normalizálódott az amerikaiakkal, és ekkor már az amerikai üzletemberek szorgalmazták Magyarország IMF-be való belépését. Ez hazánknak is jól jött volna, a hatvanas évek közepén ugyanis ismét felborult a magyar gazdaság egyensúlya.
Az MNB 1966. március 2-án részletes javaslatot dolgozott ki a kapcsolatfelvételre, ez azonban egészen a nyolcvanas évekig nem jött össze. Ennek két oka lehetett: egyrészt a szovjetek egyáltalán nem örültek ilyen irányú terveinknek, mondhatni, megtiltották a csatlakozást, másrészt a a gazdaságunk az összeomlások előtt mindig pozitív irányba mozdult el, főként a Szovjetunió segítségnyújtásainak köszönhetően.
Kellett a pénz, de a szovjetek mindig kisegítettek
A csatlakozás a hetvenes évek elején került ismét napirendre, 1973. március 6-án aláírták azt a pénzügyi egyezményt, amellyel Magyarország rendezte a háborús károkból és az államosításból adódó - a fejlett tőkés országok közül már csak az USA-val szemben fennálló - tartozását. Ezzel a csatlakozás elől elhárult a legfontosabb akadály, ami nem volt rossz hír, mert az infrastrukturális beruházások a szokásos kereten felül további 100-120 milliárd forintot igényeltek. Ezt az összeget nem feltétlenül az IMF-től remélték, de abban bíztak, hogy a Valutalapba való belépés után hazánk a nemzetközi pénzpiacon könnyebben jut hitelekhez.
Kádárnak azonban nem tetszett az ötlet, így a csatlakozásból megint nem lett semmi. Aztán a nyolcvanas évek elején megint borzasztó állapotba került a gazdaság, az ügy több mint sürgető lett.
Ismerős mondatok
A szovjet miniszterelnök ekkoriban az IMF-ről úgy vélekedett - lehet, hogy ez elmondottak ismerősek lesznek -, hogy a szervezet politikai befolyást gyakorol azokra, akik a karmai közé kerülnek, ráadásul rendkívül szigorú belső pénzügyi szabályokat kényszerít ki, melyek révén nagy társadalmi feszültségeket, időnként véres zavargásokba torkolló elégedetlenséget gerjesztenek. Kádár még egy darabig megpróbálta tolni a tárgyalások megkezdését, ám mikor 1981 júliusában rádöbbent, hogy nem jön az újabb segítség, döntés született arról, hogy kezdeményezzük hazánk felvételét a Világbankba és az IMF-be.
Az utolsó pillatanban tagok lettünk, aztán gyorsan fel is vettünk egy hitelt
A csatlakozási kérelem benyújtását követően az IMF azonnal megkezdte a felvételi eljárást, és bár ez hozott eredményeket, a baj nem múlt el. Hazánk 1982-ben, gazdasági szempontból az utolsó pillanatban csatlakozott az IMF-hez.
Fotók! Összecsapások az elnök beiktatásán, a rendőrök nem voltak kíméletesek
Nézegess képeket!
ElolvasomKét hét sem telt el a hivatalos taggá válás után, amikor Budapestre érkezett az első IMF-szakértői csoport. A konzultációk egészen június 12-ig tartottak, aminek a célja az 1982. évi lehetséges hitelfelvétel előkészítése volt. A szakértők gazdaságirányítási rendszerünkkel, annak továbbfejlesztésével, gazdaságpolitikánkkal, gazdasági helyzetünkkel ismerkedtek, és főképpen azokat a hazai elgondolásokat, intézkedéseket mérlegelték, amelyekkel megteremthetők az egyensúlyi helyzet javításának feltételei. 1982. június 24-én Magyarország a Világbanknak is tagja lett.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az első hitel után jött a többi
Az IMF 1982. december 8-án 475 millió SDR értékű készenléti hitel folyósítása mellett döntött, ami a legjobbkor érkezett az országba. Hiába vehettük azonban fel az első hitelt, az még tűzoltásra sem volt elegendő, így ezután még többször fordultunk az IMF-hez - a rendszerváltásig, majd azután is. Magyarország utoljára Gyurcsány Ferenc idejében vett fel hitelt, most pedig Orbán Viktoron a sor, aki saját bankunkként emlegette az IMF-et. Ez a kijelentés a fentiek ismeretében mindenképpen érdekes. A miniszterelnök egyébként nem megerősített információk szerint korábban azt mondta, "ha az IMF jön, én el". Az IMF jött, Orbán Viktor maradt, a tárgyalások megkezdődtek.