Hátrányban a kiscsaládosok

Hány gyerek az ideális?

Tudd meg, mennyi támogatás jár a kis- és nagycsaládosoknak, illetve kiknek éri meg több gyereket vállalni!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ebben az évben a nagycsaládosok örülhettek leginkább az átalakított adórendszernek, hiszen az Orbán-kormány bevezette a családi adókedvezményt. Az intézkedés célja, hogy a családi pótlék mellett további tehermentesítést élvezhessenek a családok, ezért a gyermekvállalás ösztönzése érdekében már az első gyermek után igénybe vehető ez a típusú támogatás.

A számok elsőre csábítónak tűnnek, hiszen az első és második gyermek után havi bruttó 62 500 forinttal csökkenthető gyermekenként az adóalap, míg három és több gyermek esetén gyermekenként és havonta 206 250 forint vonható le az adóalapból. Ám valójában csak azok a családok járnak jól, akiknek a jövedelme eléri a kellően magas bruttó összeget. Utánajártunk, hogy valóban könnyebb lett-e a nagycsaládosok anyagi helyzete, az egy- vagy kétgyermekes családok megélhetésével szemben?

Állami támogatások számokban

A gyes, gyet összege bruttó 28 500 forint, vagyis a 10% levonása után 25 650 forintot kap kézhez az ellátásra jogosult. A gyermekgondozási díj pedig a napi átlagkereset 70%-a. Az egygyermekes családok esetén 12 200 forint, a kétgyermekes családok esetén gyermekenként 13 300 forint, míg a három vagy több gyermeket nevelő családok esetén gyermekenként 16 000 forint családi pótlék jár havonta. Az egyszeri juttatásnak számító anyasági támogatás összege gyermekenként 64 125 forint, ikergyermekek után azonban 85 500 forint jár.

A családi adókedvezménnyel havonta, gyermekenként számolva 10, 20, illetve 33 ezer forinttal több maradhat a szülők zsebében.

Azonban azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a kedvezményes adózás szabályozása különbséget tesz az eltartottak, valamint kedvezményre jogosult eltartottak között. A kedvezményezett eltartottak körébe elsősorban azok tartoznak, akik után családi pótlék igényelhető, de a gyermekeken kívül a 91. naptól kezdve a magzat is belevehető, illetve szintén ide sorolhatók a rokkantsági járadékban részesülők. Az eltartottak után nem jár kedvezmény, de az adókedvezmény összegének kiszámításakor őket is figyelembe kell venni. Ha két gyermek mellett még egy egyetemista is van, akkor lényegében három gyerek után számítható a kedvezmény, de csupán kétszer, és nem háromszor vonható le a 33 ezer forint.

Kik járnak jól a családi adókedvezménnyel?

A fentiekből is kitűnik, hogy a bruttó jövedelem összege határozza meg, hogy az egy-, két- vagy háromgyerekesek ki tudják-e maradéktalanul használni az adókedvezményt. Mivel az adójóváírást is csökkentette a kormány, sok gyereknél és alacsony fizetésnél még az is megeshet, hogy kevesebb pénzzel gazdálkodhat a család, mint tavaly. Az adatokból arra a következtetésre lehet jutni, hogy teljesen mindegy, hány gyermekkel rendelkeznek azok a szülők, akiknek a fizetése a garantált bérminimumnak felel meg.

A gyermektelenekhez képest pár ezer forinttal jobban járnak ugyan, ha gyereket vállalnak, de annak függvényében, hogy hány éhes szájat etetnek, nem változik a jövedelmük. Azok a családok számíthatnak a legnagyobb bevételváltozásra, ahol a kedvezményt igénybe vevő szülő bruttó fizetése 600 ezer forint. Az ő esetükben jelentős különbség van egy, illetve három gyerek között.

Hány gyerek az ideális?

A KSH adatai alapján, idén a családi adókedvezmények hatására a két gyermeket nevelőknél a nettó átlagkereset 9,8%-os bővülést mutat az előző év első negyedévéhez képest. Ám a gyermekes famíliák megélhetését vizsgálva az sem mellékes, hogy többségük jelentős összegű hitelt törleszt, illetve két-három gyerek mellett jóval magasabbra rúgnak a rezsiköltségek és az egyéb kiadások. A támogatásokat összegezve, jelenleg az átlagkeresetű szülők pénztárcája éppúgy megérez egy gyereket, mint hármat, az átlagon felüli jövedelműek pedig jobb anyagi szintre számíthatnak, ha kettőnél több utód mellett döntenek.

Példaként egy olyan családot veszünk alapul, ahol az egyik szülő munkanélküli, a másik pedig nettó 133 807 forintért, vagyis átlagbérért dolgozik, valamint a gyermekeik után adókedvezményt és családi pótlékot kapnak.

Két iskolás lurkót 180 407 forintból tudnak eltartani, de ehhez még hozzájöhet az állástalan szülő munkanélküli segélye is. Amennyiben úgy döntenek, hogy bevállalnak még egy harmadik gyereket is, minimum 33 167 forinttal fog nőni a jövedelmük havonta. Ezt az összeget nézve az átlagkeresetű házastársak valószínűleg többször is átgondolják, mielőtt három csemete mellett döntenek. Akkor is, ha kettő, de átlagosnak számító fizetésből tervezik a jövőt.

Ezt is szeretjük