Hamis Facebook-profil! Innen tudhatod, hogy csaló van a háttérben

Nincs pontos adat arról, hány hamis profil van a Facebookon, de tízezres számról lehet szó.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Van, amikor egyszerű diákcsínyként hoz létre az ember álprofilt a Facebookon, de akkor sem illik. Ám súlyosabb, veszélyesebb esetek is léteznek, amikor már visszaélés is felmerülhet.

Mielőtt bizalmadba fogadsz valakit, akire eleinte gyanakszol, nem árt kideríteni, ki áll a háttérben. Íme, néhány módszer, amivel leleplezheted a csalót.

Név alapján

A legegyszerűbb eset természetesen az, amikor már a név alapján nyilvánvaló, hogy a profil mögött nem valódi személy áll. A Facebook szabályzata szerint elvileg letiltja azokat a felhasználókat, akikről úgy gondolja, nem valódi személyek, de olyan mennyiségű profil létezik, hogy ebbe a rendszerbe is becsúszhat némi hiba.

Ha esetleg neked van olyan neved, aminek valódiságát megkérdőjelezi az oldal, arra is van megoldás. Csak beszkennelve el kell küldeni a hivatalos személyi azonosítódat - például személyi igazolvány -, és a Facebook további kérdés nélkül visszaállítja a fiókodat.

A név alapján azonosíthatók a hamis profilok legártalmatlanabb esetei, amikor alapítványok, szervezetek helytelenül profilként jelennek meg a közösségi oldalon, de a hamis profilok celebeknek is sok problémát okoznak.

Ha gondokkal küszködsz

Amikor a tinédzserkori hangulatingadozás korszakát éli át az ember, hajlamos olyat tenni - például hamis profilt létrehozni mások befolyásolására -, ahogyan tiszta fejjel sosem cselekedne. Nézd meg, mi a teendő ilyenkor!

Fotó alapján

Az Antivírus blog hamisprofil-vadászatának legnépszerűbb módszere a tineye.com képkereső szolgáltatása volt, amelynek segítségével egy adott kép internetes előfordulásait lehet ellenőrizni. Ha például egy kedves, barátkozni szándékozó székesfehérvári lány képét megtalálod egy új-zélandi portálon is, elkezdhetsz gyanakodni.

IP-cím alapján

Az IP-cím a gépedet azonosítja az interneten, és - hacsak nem használsz trükköket az elrejtésére - viszonylag nagy pontossággal megállapítható segítségével a tartózkodási helyed. Ha tehát valaki Amerikából keres meg téged, de egy linkre vezeted, és a kattintás azonosításából kiderül, hogy az IP-címe magyarországi, akkor joggal kérdőjelezheted meg a szavahihetőségét.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Egyéb személyes kapcsolatok alapján

A név, fotó és IP-cím ellenőrzése mellett természetesen más személyes adatok is sokat elárulnak egy profil valódiságáról. A személyes információk összhatása egy tényleges profil esetén egészen más, mint egy mesterségesen kialakított fióknál.

Ha még több érdekességre és hasznos tippre vagy kíváncsi a közösségi oldalakkal kapcsolatban, látogass el a Social Times honlapjára!

A családi fotók, iskolák, munkahelyek és hozzájuk szervesen kapcsolódó információk összhangját nagyon nehéz mesterségesen előállítani - persze nem lehetetlen. Az is árulkodó, ha egy személy kapcsolati hálójának jelentős részét láthatóan más hamis profilok alkotják, vagy földrajzilag jelentősen eltérőek a végpontok.

Ezt is szeretjük