7 brutális bűntény, amiért halálbüntetés járt
Olyan eseteket mutatunk be, amelyekért a legsúlyosabb büntetést szabták ki az elkövetőkre.
2012-ben számos szörnyű bűncselekmény döbbentett meg minket, itthon és külföldön is több példát láthattunk kegyetlenségekre, brutális gyilkosságokra. A nyáron megölt pécsi rendőrségi pszichológus, Bándy Kata halála után pedig nemcsak a hétköznapi emberek, hanem a politikusok és a média is kiemelten foglalkozott a halálbüntetés visszaállításának lehetőségével.
Visszaállítható-e a halálbüntetés?
Navracsics Tibor a TV2-n elmondta, hogy etikai okokból és nemzetközi kötelezettségeink miatt, vagyis az uniós tagságunk okán is elképzelhetetlen, hogy Magyarországon újra lehessen halálbüntetés. Pedig a második világháborút követően, illetve a rendszerváltás előtt nálunk sem volt ismeretlen a legkegyetlenebb bűnözők kivégzése.
Az utolsó halálbüntetést 1988. július 14-én hajtották végre: Vadász Ernőt felakasztották, mert korábban megkínzott és brutálisan meggyilkolt egy férfit.
Csáki István neve is sokaknak ismerős: ő az utolsó magyar halálraítélt, aki egy vita hevében úgy megütött egy férfit, hogy az a helyszínen meghalt. Tettéért a legsúlyosabb ítéletet szabták ki rá, de büntetését az utolsó pillanatban hatályon kívül helyezte az Alkotmánybíróság, illetve 13 évi fegyházra módosították.
A közelmúltban nagy port kavart Csatáry László esete is, akit még 1948-ban ítéltek halálra háborús bűnök miatt, ám az ítélet végrehajtása előtt sikerült elmenekülnie. A felelősségrevonást viszont nem ússza meg: pere a cikkünk születésének pillanatában is zajlik.
A legbrutálisabb külföldi esetek
Napjainkban az Amnesty International információi szerint Kínában hajtják végre a legtöbb halálos ítéletet: arrafelé évente több ezer embert végeznek ki, ám ezek jó része államtitoknak minősül. Az Egyesült Államokban viszont egyre több államban szavazzák meg ennek a büntetési módnak az eltörlését: a connecticuti képviselőház idén tavasszal voksolt az ilyen ítéletek ellen, ezzel ez a szövetségi állam lesz a 17. Amerikában, ahol nem szabnak ki ilyen büntetést az ezután kezdődő eljárásokban.
Korábban viszont számos gyilkosra mondták ki a bírók a legkeményebb ítéletet. Emlékezetes például a Boston melletti Dorchester-öbölben 1874 áprilisában történt eset is, ahol egy négyéves kislány holttestére találtak járókelők. A gyermeket halála előtt kegyetlenül megverték, majd elvágták a torkát, és 15 késszúrás érte kicsiny testét. A szálak végül a kegyetlen természetéről hírhedté vált Jesse Harding Pomeroyhoz vezettek, akit a bonyolult törvényi szabályozás miatt végül letartóztatása és a halálos ítélet után még 58 éven át börtönben tartottak a végrehajtásig.
Ennél is véresebb a vámpír gyilkosként is elhíresült brit John Haigh esete, aki nyereségvágyból ölte meg első áldozatát, a főnökét, Donald McSwannt. Miután ivott a férfi véréből, testét feldarabolta, és egy savval teli kádban oldotta fel, majd hónapok múltán McSwann szüleivel és számos későbbi áldozatával is hasonló módon végzett. Az egyik idős hölgy műfogsora viszont megmaradt a műhelye udvarára kiengedett savas masszában, végül ez lett a döntő bizonyíték ellene. Halálra ítélték: 1949. augusztus 6-án akasztották fel a Wandsworth börtönben.
Hercegek és sztárok gyilkosai
A világ egyes részein korrupcióért, pénzhamisításért, vagy akár alkoholfogyasztásért is halálra ítélhetnek embereket, de az szinte természetes, hogy sokkal nagyobb médiafigyelmet kapnak a híres vagy előkelő emberek gyilkossági ügyei. 2008-ban milliókat döbbentett meg Suzanne Tamim egyiptomi énekesnő brutális meggyilkolása: Dubaiban lévő luxusotthonában kaszabolták össze, majd ölték meg a gyönyörű sztárt.
A rémtett elkövetőjét hamar elfogták, és nem sokkal később kiderült, hogy egy arab üzletember, Hisam Talaat Musztafa megbízásából cselekedett. A dúsgazdag felbujtóra első fokon a legsúlyosabb ítélet került kiszabásra, de másodfokon megúszta 15 évnyi szabadságvesztéssel, a gyilkos pedig 25 évet kapott. A kuvaiti királyi családban is történt néhány hónapja egy brutális eset: Fejszál al-Abdullah al-Szabah herceget halálra ítélte a kuvaiti bíróság, mert valószínűleg sport- vagy luxusautóügyletek miatt megölte unokaöccsét.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A helyi hatóságok kizárták a politikai eredetű indítékot, de abban mindenki biztos, hogy a herceg nagy bajban lehetett, ha nem látott más kiutat, csak egy elfogadhatatlan családon belüli rémtettet.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.