Ijesztő hangokat hallottak a házban: amikor rájöttek, honnan jön, kirázta őket a hideg
Démoni hangok jöttek a telefonból.
A közelmúltban sokan furcsa jelenséget tapasztaltak: többen is beszámoltak róla, hogy az okostelefonjukból különös, démoni hangokra emlékeztető zajok jönnek. Felvétel is bizonyítja, hogy tényleg történt ilyesmi, és megérkezett a magyarázat is: vannak olyan rejtett hangüzenetek, amelyek képesek irányítani a mobiltelefon intelligens asszisztensét. Elképzelhető, hogy a támadó hangutasítások akár egy YouTube-klipbe vannak beágyazva.
A bizarr jelenséget Ph.D-jelöltek egy csoportja fedezte fel a Georgetown-i és a Kaliforniai Egyetemen Berkley-ben. Megállapították, hogy a parancsok nagy része érthetetlen az emberi fül számára, de egyéb kommunikációs eszközök és berendezések értelmezhetik azokat. Leginkább az androidos készülékeken tesztelték a módszert, és az eredmény azt igazolta, hogy a mobil hangszórója képes rosszindulatú parancsokat lejátszani.
Ezek segítségével játszi könnyedséggel képes a telefon hívásokat indítani, képeket csinálni és online átutalásokat kezdeményezni. Ami még ezeknél is rosszabb, az utasításokon keresztül a telefon letölthet olyan kártékony szoftvereket, vagyis malware-eket, amelyek teljesen átveszik a kontrollt az okostelefon felett. A kutatók arra figyelmeztettek, hogy az utasítások révén a Venmo rendszerén keresztül a telefon így magától indíthat pénzmozgást.
A jövő kibertechnológiáját idéző hackelés legnagyobb veszélye mégis az, hogy a black-hat-, vagyis feketekalapos hackerek teljes ellenőrzésük alá vehetik az ember legjelentősebb kommunikációs eszközét, a mobilját. A fiatal kutatók a rögzített felvételeken konkrét parancsokat ismertek fel. Ennek veszélyét abban látják, hogy a hangvezérelt rendszerek egyre népszerűbbek az egész világon.
Micah Sherr, a számítógép-tudomány részleg professzora elmondta, hogyan zajlik egy ilyen jellegű hackelés: olyan, mint amikor valaki néz egy népszerű kiscicás klipet a YouTube-on, és egyszer csak egy géphang a háttérben azt mondja: "Nyisson meg egy ULR-t!" Ez felveti azt a lehetőséget, hogy a kibertolvajok bármilyen illetéktelen hangutasítást adnak, akármilyen androidos eszközön.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A professzor csapata a megoldást abban látja, hogy a beszédfelismerő rendszereket finomítani kell. A hangutasítások befogadására olyan szuperintelligens programot kellene kifejleszteni, amely nem csak a számítógépek generálta hangokra reagál. Olyan felbontású alkalmazásokra van szükség, amelyek csak konkrét és egyedi vokális utasításokat hajtanak végre.