Gyurcsány menti meg a Fideszt?
Ha nem lesz alternatíva, a Fidesz marad a legerősebb párt.
A Medián szeptemberi felmérése szerint 30% alá esett azoknak az aránya, akik elégedettek a kormányzati teljesítménnyel, és a kétharmadot is meghaladja - 69 % - azok aránya, akik szerint rossz irányba mennek a dolgok.
A kutatás szerint mindeközben a Jobbik utolérte az MSZP-t, az összes választó körében 12-12, a biztos szavazó pártválasztók között pedig 20-20%-os a két párt támogatottsága.
A felmérés nyilvánosságra hozatala közben ráadásul Gyurcsány Ferenc is támadásba lendült, aminek az lett a vége, hogy Mesterházy Attila MSZP-pártelnök megmutatta az ajtót a volt miniszterelnöknek. Nagy Attila Tiborral, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzőjével és Kiszelly Zoltán politológussal arról beszélgettünk, mi lesz így a Fidesszel, elolvad-e a kétharmad a választásig, illetve, hogy mi lesz MSZP-vel, várható-e, hogy Gyurcsányt ténylegesen kiteszik a pártból még az idén, és ha igen, annak milyen következményei lesznek.
Nagy Attila Tibor elmondta, a közvélemény-kutatás adatai vélhetően nem érték meglepetésként a kormányt, hiszen úgy tervezték, hogy a legdurvább intézkedéseiket 2011 végéig hajtják végre, és most ezeknek az intézkedéseknek a népszerűtlen elemei csapódnak le.
Nem tett jót a kormány megítélésének az intézkedések mellett a Munka Törvénykönyve tervezetének nyilvánosságra kerülése sem, amelyről még a jobboldali szakemberek is negatívan nyilatkoztak.
Az adótörvényekkel kapcsolatos, ellentmondásos kommunikáció is kihatott a szavazók véleményére, emellett a stílus sem mindig a megfelelő, a mellébeszélős, hárítós stílust nem értékelik az emberek. A népszerűség csökkenéséhez hozzájárulhatott az az elhibázott szlogen is, hogy "aki többet dolgozik, többet is keres", hiszen vannak olyan szektorok, ahol hiába dolgoznak többet, nem keresnek jobban az emberek.
- A jónak hangzó, de sokaknak inkább bicskanyitogató szlogenek a mindennapi világban nem 100%-osan érvényesülnek, óvatosabban kellene velük bánni - vélekedett az elemző, aki szerint a kormány úgy tervezi, hogy 2011 végéig meghozza a legnépszerűtlenebb intézkedéseket, 2013-ra végrehajtja a reformokat, befejezi az ország újjászervezését, és innentől már nem hoznak népszerűtlen döntéseket.
Felvetésünkre, hogy attól függetlenül, hogy ilyen jellegű döntések az utolsó évben már nem lesznek, az emberek látni fogják, például a pénztárcájukon, hogy rosszabbul élnek, mint négy éve, közölte: ez nagy probléma lehet, hiszen a magyar társadalom materiális, és tényleg azt nézi, hogy mennyi maradt a zsebében. Ugyanakkor a felső középosztály anyagi helyzete javult, így ők vélhetően nem fordulnak a kormány és a Fidesz ellen.
- Eltúlzott a baloldal véleménye, hogy a kormány csak a gazdagok kormánya lenne, bár kétségtelen, hogy a felső-középosztály erőteljesen támogatja” – vélekedett a szakember. Ráadásul árnyalja a képet, hogy azon gyermekes családok, amelyek képesek igénybe venni a családi adókedvezményeket, elvileg szintén nem jártak rosszul, persze az elégedettségükhöz az is szükséges, hogy fizetni tudják az esetleges devizahiteleket.- vélekedett a szakember.
Nagy Attila Tibor hangsúlyozta, a Fidesz népszerűsége és jövője függ az ellenzék erejétől, helyzetétől is, attól, hogy sikerül-e hihető alternatívát felmutatni. Ebből a szempontból pedig elég nagy a jelentősége annak, hogy mi zajlik az MSZP-ben.
Nagy Attila Tibor szerint egy esetleges pártszakadásnak érdekes következménye lehet. Ha ugyanis a Demokratikus Koalíció Platformnak nem sikerül elérnie az 5%-os parlamenti plafont, hanem mondjuk csak 4,5 %-ot, az nagyon jól jönne a Fidesznek. Ugyanakkor Gyurcsány kiválása az MSZP-nek is jól jöhet, hiszen ezáltal olyan szavazók is voksolhatnak a pártra, akik éppen a volt kormányfő miatt nem szavaztak volna az MSZP-re.
Horváth Csaba szocialista politikus az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta: javasolni fogja, hogy ne várjanak a novemberi pártkongresszusig, hanem már előtte vonják le a jogi konzekvenciákat, azaz, zárják ki a volt miniszterelnököt a pártból.
Horváth Csaba elmondta: az a politikus, aki a pártjával szemben politizál és nyilvánosan megsérti az általa is megszavazott pártkongresszusi határozatot, miszerint a magánvéleményét nem a nyilvánosság előtt fogalmazza meg, hanem a párt belső fórumain, az valójában már nem tagja a szocialista pártnak. A Demokratikus Koalíció közleményében leszögezte: ha Horváth Csaba úgy gondolja, hogy a párt megújítására tett javaslatok miatt ki kell zárni a Demokratikus Koalíció politikusait, úgy a DK 1600 párttagja ennek áll elébe.
Az ellenzék szerepét hangsúlyozta Kiszelly Zoltán is. Mint mondta, mivel nincs alternatíva, a kiábrándult szavazók egyelőre a bizonytalanok táborát erősítik.
- Van taszítóerő, de nincs vonzóerő, és amíg ez így lesz, addig a Fidesz marad a legerősebb párt. Ha megjelenik a vonzóerő, akkor pedig értelemszerűen gyorsabban csökken majd a népszerűsége - vélekedett.
Kiszelly Zoltán szerint is jól járhat az MSZP azzal, ha Gyurcsány távozik a pártból.
- Vonzóbb egy Gyurcsány nélküli MSZP. Gyurcsány pedig megalakíthatja az új SZDSZ-t – mondta el. Ugyanakkor a politológus szerint mostanában nem lehet arra számítani, hogy Gyurcsány elhagyja a pártot, maximum akkor, ha Mesterházyék "kiszekálják" őket.
Mit is jelent ez? A kiszekálásra tökéletes példa lehet az előző heti Gyurcsány-Mesterházy vita a volt miniszterelnök ötleteiről. Gyurcsány előző héten állt elő azzal, hogy módosítsák a párt alapszabályát úgy, hogy a jövőben a tagság, és ne a küldöttek válasszák a pártvezetőket. További javaslata volt, hogy legyen bizalmi szavazás, szintén a tagság körében, a listán bekerült parlamenti képviselők mellett-ellen.
Gyurcsánynak ez azért lett volna fontos, mert a tagság körében Mesterházyékkal szemben ő van előnyben. Vagyis, ha erre rábólintott volna a vezetés, akkor könnyen előfordulhatott volna, hogy Gyurcsány vagy valamelyik híve bekerül a pártvezetésbe.
A másik ötlettel pedig Gyurcsány megszólította az összes olyan listás képviselőt, aki nem kerül be végül a parlamentbe - ez 200 fő lehet, ők reménykedhettek volna, hogy másodszorra sikerülhet. Ez a tagságnak is egy üzenet volt: most ti dönthettek a nagy emberek - értsd: országgyűlési képviselők - sorsa felett.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mesterházy viszont erre azt mondta, Gyurcsány az ötletét az alapszabály-módosító bizottságnak terjessze be, és majd ők a kongresszus elé terjesztik. Viszont ebben a bizottságban Mesterházy emberei ülnek, így vágta el az utat az előtt, hogy Gyurcsány ötletéből intézkedés legyen.