Mi okoz leggyakrabban gyomorégést? Ezeket az ételeket messziről kerüld el! (x)

Akár mellkasi fájdalomként is jelentkezhet. Mutatjuk, mit mellőzz, és mivel csillapíthatod!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyomorégést többek között az is kiválthatja, hogy a nyelőcsövet irritálja a gyomorból visszaáramló gyomorsav, és ott gyulladást, felmaródást okoz. Ennek tünetei sokaknak ismerősek lehetnek: váratlanul jelentkező, égő mellkasi fájdalom a szegycsont vagy a bordák közelében. Kezelésére többféle lehetőség létezik, és már vannak olyan készítmények is, amelyek segítségével megelőzhető a baj.

Így előzheted meg a gyomorégést

A megelőzésnek, kezelésnek több módja létezik, a szakemberek mindenesetre hangsúlyozzák az életmódbeli tényezők fontosságát. Érdemes figyelni a fájdalom jelentkezésének mintázatát, esetleg megnézni, hogy a esetedben milyen élelem váltja ki a szimptómákat. Alapszabályként kerülendők a túlfűszerezett, csípős fogások, a szénsavas italok, a kávé és a többi koffeintartalmú ital.

Hasonlóan befolyásolja a gyomorsav visszaáramlását a szoros ruha, illetve a nagy mennyiségű étel elfogyasztása is. A nap utolsó étkezése és a lefekvés között teljen el legalább három óra, és lehetőleg evés után pár óráig ne végezz olyan fizikai munkát, amely a hasfalat is igénybe veszi. A fájdalmak gyakrabban jelentkeznek a háton fekvő pácienseknél, ezért étkezést követően kerülni kell ezt a testtartást.

Mi is tulajdonképpen a gyomorégés?

A gyomor nyálkahártyájának falában több millió mirigy állítja elő azt a napi mintegy háromliternyi gyomornyákot, amely nélkülözhetetlen a táplálék megemésztéséhez. A gyomornyák több, a táplálék bontását végző enzim mellett sósavat is tartalmaz, mintegy fél százalékos töménységben. 

A gyomor optimális működését könnyen megzavarhatják a nem megfelelő táplálkozási szokások - például ha hirtelen sokat, illetve rendszertelenül eszel -, a stresszes életmód, valamint a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás is. Szintén mellőzni kell a citrusféléket, valamint a mentát tartalmazó ételeket-italokat. Ezek következménye gyomorégés, teltségérzet, fájdalom lehet, melyet a túlzott mennyiségben termelődő gyomorsav okoz.

Patikában is kaphatsz enyhítő gyógyszert

A fenti tanácsok betartásán kívül különböző, vény nélkül kapható készítmények is segíthetnek. Érdemes tudni, hogy ezek a hatóanyag típusa szerint különbözhetnek egymástól: egyesek a gyomorsav lekötésével enyhítik a tüneteket, de ezek a túlzott termelődést nem gátolják meg. Antacidumoknak nevezik az ilyen típusú gyógyszereket. Mások magát a gyomorsav túlzott termelését akadályozzák. Ezek az úgynevezett savszekréció-gátló hatóanyagot tartalmazzák.

Előbbiek többnyire gyorsan hatnak, viszont nem mindig alkalmasak a teljes fölösleges savmennyiség lekötésére. Utóbbiak körülbelül egy órával a bevétel után kezdik kifejteni hatásukat, amely viszont több órán keresztül tart, így étkezés előtt fogyasztva őket meg lehet akadályozni a gyomorégésért felelős sav túltermelését.

Természetesen, ha a tünetek az életmódváltás és a gyógyszerszedés ellenére sem maradnak el, mindenképpen orvoshoz kell fordulni a baj kivizsgálására.

10 mg famotidin tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszer.
Gyártó: Richter Gedeon Nyrt. 1103 Budapest. Gyömrői út 19-21.
Gyógyszerbiztonsági Osztály: +36 1 505 70 32, drugsafety@richter.hu

 


A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL 



OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT 


VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!


Ezt is szeretjük