Gyes járna a határon túliaknak?

"A magyaroknak is alanyi jogon jár"

A Magyar Polgári Párt magyar gyest kért a határon túli kismamáknak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kapjanak Magyarországtól gyest és gyedet a könnyített honosítási eljárással magyar állampolgárságot szerző határon túli magyarok is. Ezt az ötletet vetette fel Kiss István, az erdélyi Magyar Polgári Párt alelnöke. Kiss István szerint, ha ezt a Fidesz megtagadja, akkor nemzetáruló lehet, mint azok, akik 2004-ben nem szavazták meg a kettős állampolgárságot.

Az alelnök a Magyar Állandó Értekezlet művelődési és oktatási bizottságának ülésén terjesztette elő javaslatát, az ötlet mellett a Népszabadságnak két érvet hozott fel. Az egyik, hogy évről évre csökken a gyermeklétszám a magyar tannyelvű iskolákban, másrészt a népszaporulat szerinte gátat vetne a szomszédos államok „zsugorító politikájának”. - Ha az új magyar állampolgárok számára is bevezetik, hat-nyolc éven belül megugró gyerekszámra számíthatunk - hangsúlyozta a lapnak.

Megkérdeztünk néhány határon túli magyart, hogy mit szól az ötlethez. A vajdasági Anikó még nem hallott a javaslatról, és mivel nem foglalkozik politikával, így nincs is véleménye róla. A beregszászi Magdolna sem hallott még az ötletről, viszont elmondta: a kérdés nehéz, ugyanakkor, ha abból a szempontból nézzük a dolgot, hogy a gyes az itt élőknek is alanyi jogon jár - azoknak is, akik soha nem dolgoztak -, akkor miért ne kaphatnának a határon túli magyarok is?

- Nem kell attól tartani, hogy tízezrek folyamodnak majd magyar gyesért. A határon túli magyar fiatalok körében a magyar állampolgárság nem kuriózum, én egyetlen embert sem ismerek, aki elindította volna a kérelmet, inkább az idősebbek élnek ezzel a lehetőséggel - tette hozzá. A gyeddel kapcsolatban Magdolna elmondta, azt egyébként is megkapják azok a külföldi állampolgárok, akik itt dolgoznak, mivel az munkahely-, és nem állampolgárság-függő.

Nem kapnak gyest a határon túliak

Kérdés, hogy mit szól az ötlethez a kormány? A javaslatra a nemzetpolitikai államtitkárság egy közleményben reagált. Ebben leszögezik, az ellátások megszerzéséhez magyarországi lakóhelyre van szükség. Ha egy állampolgár nem itt lakik, akkor az európai uniós szabályok határozzák meg, hogy mely tagállamok nyújtják a családtámogatásokat.

A gyeddel kapcsolatban kiemelték: az az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozott, biztosítási elven működő ellátás, amelyre a jogosultságot a járulékfizetés alapozza meg. Ahhoz, hogy a gyedre való jogosultságot megszerezze a szülő, legalább 365 nap biztosítási idővel kell rendelkeznie, és a szülés időpontjában Magyarországon biztosítottnak kell lennie, illetve jogosult akkor is, ha a biztosítása a gyedet megelőző ellátás, a terhességi gyermekágyi segély igénybevétele alatt szűnt meg.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A kormány egyébként nemrégiben módosította a családtámogatási törvényt, így a gyes két év helyett ismét három évig jár - azoknak, akik a gyermek egyéves kora után két évig nem, vagy csak maximum 30 órában vállalnak munkát.

Ezt is szeretjük