Nem Magyarország a gólyák igazi otthona: miért jönnek valójában ide?
Nem is honos Magyarországon, mégis visszatér, de ennek különös oka van.
Legkedveltebb vándormadarunk, a gólya a hideg idő beköszöntével délre vándorol. A hazai gólyák a Boszporusz felé vonultak, kihasználták a meleg áramlatokat, majd eljutottak Szudánba vagy Csádba.
Minden évben, amikor eljön az ősz, a gólyák több mint 12 ezer kilométert tesznek meg, hogy kellemesebb klímájú helyen töltsék a telet. Ám ha annyira jól érzik magukat a forró régiókban, mi az oka annak, hogy idővel visszatérnek Magyarországra?
Tavasz elején újra itthon lesznek
Az első gólyák március végén jelennek meg a Kárpát-medencében, amikor már enyhül az idő. A nagy utazást a hosszú lábúak két költés között teszik meg. Akadnak olyan madarak, akik itthon töltik a telet, és van olyan is, aki jóval közelebb repül csak, derül ki a populáció lábára helyezett műholdas jeladókból. A költöző madarak a mostoha időjárási körülmények és a táplálékhiány miatt hagyják el az országot a hideg hónapokban. Azért jönnek vissza, mert a költési időszakot töltik itthon. A gólya tehát nem hazajár Magyarországra, hanem szaporodni.
Nem Európából származnak
A magyar kéményeken és villanypóznákon fészkelő fehér gólya sem európai fajta. Az év több mint felét költözéssel, vonulással és afrikai teleléssel tölti. A hideget még elviselné a szervezetük, de a télen fellépő táplálékhiány elűzi őket a forró égövre. A gólya nem magevő, és a fő eledelének számító rovarokat és apró kétéltűeket nem találja meg itthon a hideg évszakban. Noha a globális felmelegedés miatt egyre több gólya itthon telel - alkalmazkodva ezzel a körülményekhez -, nagy részük az afrikai kontinensre költözik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Miért nem Afrikában költenek?
A gólyák fejlett evolúciós érzékkel vannak megáldva. Felmérték azt, hogy az afrikai táplálékbázisért komoly versengést kellene kiállniuk az ottani állatvilággal. A hosszú, erős, vörös csőrrel megáldott, nagy testű madarak Európában csúcsragadozónak számítanak a szárnyasok között. Nem éri meg nekik versenyezni a konkurenciával Afrikában a táplálékért, ezért jobban járnak, ha a szaporodási és költési időszakra visszajönnek Magyarországra.
Magyarországon a természet- és állatfotózásnak nagy hagyománya van. Ezek a képek magyar fotóművészek alkotásai, és népszerűek az interneten.
Bénázó magyar madarakon röhög az internet - A fotó, ami kiverte a biztosítékot
Nézegess képeket!
ElolvasomNálunk szeretik a gólyákat
Az első gólyák megérkezése itthon nagy eseménynek számít, és a madarak töretlen népszerűségnek örvendenek. Ahogy csökkentek az erdős területek, és nőttek a szántóföldek és legelők, a gólyák nagyobb életteret kaptak. Ahogy terjedt a mezőgazdaság, az ember életteréhez is közelebb kerültek, így jelentek meg a kéményeken és póznákon. Még ha Lengyelországban vagy Spanyolországban nagyobb is az állomány, sehol nem élvez akkora szeretetet a gólya mint nálunk, hiszen a tavasz érkezése - és a régi hagyomány szerint a gyermekáldás - is hozzá köthető.
OLVASD EL EZT IS!