Furcsa koalíció: MSZP és Jobbik összefogás

Az LMP érdekes ötlete

A Jobbik és az MSZP is ellenkezik, de a Fidesz elleni összefogásra lehet esély.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Furcsa ötlettel állt elő a napokban az LMP. Eszerint a Fidesz uralmának legyőzése, valamint elhibázott döntéseik kijavítása érdekében "technikai koalícióra" kéne lépni az ellenzéki pártoknak, azaz a Jobbiknak, az LMP-nek és az MSZP-nek, és közösen támogatott jelöltekkel kellene indulni a választásokon, hogy kétharmados előnyre tegyenek szert a Fidesszel szemben.

Ha ez megtörténne, akkor a választások után helyreállítanák a versengő pártrendszer feltételeit, kivezetnék az adótörvényeket a kétharmados törvényekből, átírnák a médiatörvényt, majd feloszlatnák az Országgyűlést, és új választásokat írnának ki, amelyen újból, immár sportszerű keretek között mérkőzhetnének meg, és a következő kormányok kezei se lennének már megkötve a Fidesz által hozott törvények miatt.

Az ötletet a Jobbik és az MSZP is elvetette, mindkét párt azt hozta fel érvnek, hogy a másikkal nem szövetkezne - még egy hónapra sem. Így elméletileg egyelőre hamvába holt a technikai - vagy ahogy ők hívták, perverz - koalíció, ám Magyar Kornélia, a Magyar Progresszív Intézet igazgatója az ATV Egyenes beszéd című műsorában úgy vélekedett, nem kell azonnal eltemetni az összefogást mint lehetőséget.

Az elemző úgy vélekedett: mivel az Áder János által vázolt új választási törvény többségi irányba viszi el a választásokat, azaz a nagy pártoknak kedvez, és így, hogy az MSZP azzal az ambícióval él, hogy kinövi magát váltópárttá, egyelőre nyilván nem tudják megnyerni szövetségesnek.

Az MSZP még visszavehet

Ha viszont ez a jövőkép nem valósul meg, akkor a párt dilemma előtt lesz 2014-ben. Amennyiben például fej-fej mellett haladnak az LMP-vel, akkor már vélhetően nem úgy beszélgetnek majd egymással, hogy az MSZP "nagy kegyesen kinyitja kapuit az LMP felé", hanem jöhet a szükség törvényt bont elv.

- A következő kérdés ebben az esetben, hogy a Jobbik irányába nyitnak-e. Erre gondolom azt, hogy az már valóban nagyon meredek. Hiszen itt nem elég azt mondani, hogy egy technikai koalícióra összeállunk - fogalmazott a szakember.

Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

Magyar Kornélia szerint a kérdés, hogy egy jobbikos jelöltre hogy tudna szavazni egy szocialista szimpatizáns, aki eddig azt hallotta, hogy a Jobbikra szavazni a legnagyobb bűn.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Hasonló a helyzet egyébként a jobbikos szavazókkal is. E párttól ugyanis mást sem lehetett hallani - a cigánybűnözést leszámítva -, mint hogy "Gyurcsány, takarodj!", és a választásokon elért eredményüket is nagyrészt az MSZP-gyűlölők szimpátiájának köszönhetik. Így az ő voksolóikat is elég nehéz lenne megnyerni a nagy, közös összefogásra a Fidesszel szemben.

Ezt is szeretjük