Forró haiti ritmusok

Nem csak szomorúság születik az országban

Nem sokat tudsz Haiti zenéjéről? Hallgasd meg a Wanga-Nègès koncertjét február 28-án a MŰPA-ban!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hogyan lehet a Coca-Cola és a szerelmi varázslat egyik kellékének tartott kolibri egy ország zenéjének a jelképe? Egyszerűen, ha az ország Haiti. Ott él ugyanis David Mettelus, aki a kisüveges Coca-Cola helyi nevéről kapta becenevét, a Ti-Cocát, amely művészneve is lett egyben.

A különleges hangú énekes több próbálkozás után, 1976-ban létrehozta Wanga-Nègès nevű formációját, ez pedig kreol nyelven kolibrit jelent.

Ti-Cola - haiti zene akusztikus hangszereken

Az együttes több mint harminc éve hű maradt alapelveihez: a néhány fős csapat csak akusztikus hangszereket - gitárt, dobokat, harmonikát, grajt és manuombát - használva mutatja be Haiti zenéjét, olyan dalokat játszanak, amelyek az emberek édes és keserű történeteit mesélik el.

Az ország zenéjére hatással volt a kubai muzsika: a 20. század elején Kubának rengeteg idénymunkásra volt szüksége a cukornádaratáshoz, akik egyik szigetről a másikra utazva zenéjüket is magukkal vitték. Ők hozták vissza Haitira például a bolerót, amely aztán a helyi zenékkel, merengével és voodoo ritmusokkal keveredett.

Ezekhez a népzenékhez, a helyi trubadúr- és kongadallamokhoz nyúlt vissza Ti-Coca és a Wanga-Nègès, amelynek tagjai: Wilfrid Bolane, Mathieu Chertoute, Richard Hector, Allen Juste és David Mettelus.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A zenekar több mint három évtizede szórakoztatja közönségét szerte a világon - segítségükkel most a magyar hallgatóság is ízelítőt kaphat Haiti különleges, ismeretlen zenéjéből. A koncertet a Művészetek Palotájának Fesztivál Színházában 2011. február 28-án 20.00-kor hallgathatod meg. A jegyárak - ülőhelytől függően - 1800, 3300, illetve 4200 forintba kerülnek.

Kép forrása: Müpa, Michael Stewart

Ezt is szeretjük