Jöhet a fizetős egészségügy? Teljesen átalakulhat az ellátás
Csak állami pénzből nem lehet megoldani az egészségügy problémáit?

- Elképesztően nőies az idei táskadivat: ezek a fazonok most a legnépszerűbbek »
- 4 olcsó sporteszköz, ami hatékonyabbá teszi az otthoni edzést: így segítik az alakformálást »
- Finom karcsúsító turmix, ami alaposan felpiszkálja a lusta anyagcserét: kipucolja a méreganyagokat, elhajtja a felesleges vizet »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Helyesíráskvíz, amit sokan elrontanak: egyelőre vagy egyenlőre, melyik a jó?
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- Magyar is van a világ leghíresebb mémjei között: a rajtuk szereplő emberek így megváltoztak az évek során
Bár Orbán Viktor nemrég kijelentette, "az egészségügyet nem lehet üzleti szempontok szerint működtetni", a Világgazdaság szerint mégis olyan helyzetbe kerülhet a kormány, hogy kénytelen lesz bevonni a magántőkét az ágazatba.
Ez azt jelentené, hogy plusz pénzért cserébe például előrébb lehetne kerülni a hihetetlen méretű várólistákon. Elismerte a kormány, hogy jelenlegi formájában a magyar egészségügy problémái helyrehozhatatlanok?
Jelenlegi formájában nem megy
Sajátos egészségügyi rendszer jöhet létre Magyarországon a Világgazdaság szerint. Ebben egyszerre kapna helyet a társadalombiztosítási alapú és a magánfinanszírozású rendszer. A lap szerint a kormány beismerte, az egészségügy kizárólag közpénzekből finanszírozhatatlan.
Valóban nagy gondok vannak az ágazatban. Szakemberek szerint több százmilliárd forint hiányzik az egészségügyből, ezt a lyukat pedig évek óta nem sikerült kisebbre húzni.
De hogyan nézne ki ez a vegyes rendszer? Nem kell megijedni, továbbra is elérhető lesz az ellátás, ami a kötelező járulékfizetésen alapul, tehát állami fenntartású. Emellett azonban lehetne plusz pénz befizetése mellett a jelenleginél jobb körülmények közötti, gyorsabb ellátást is igénybe venni.
Voltak már a vegyes rendszer irányába mutató jelek eddig is. Például a budapesti Uzsoki Kórházban már egy ideje működik a magánellátás is az állami finanszírozásúval párhuzamosan. Nemrég pedig a kormány támogatásáról biztosította a Duna Medical Center tervezett beruházását, melynek keretében egy hatalmas magánklinika épülne a pesti Duna-partra.
A lakosság harmada inkább fizetne
A magánellátás egy felmérés szerint népszerű is lehetne, hiszen a lakosság 30%-a vett már igénybe ilyen jellegű szolgáltatást a Szinapszis közvélemény-kutató szerint.
Az ezzel járó plusz bevételekből pedig azok ellátását is javítani a kormány, akik nem engedhetnék meg maguknak a plusz pénzbe kerülő szolgáltatásokat.
Aki megtehetné, annak bizony megérné fizetni, hiszen a rendszer például ígéri a várólistákon való előrébb jutást is. Korábban már írtunk arról, hogy egyes műtétek esetében akár két évig is váratják a beteget.
Nagy kérdőjel egyelőre az orvosok bérezésének megoldása is. Ma hazánkban szinte megalázó fizetést kap egy kezdő szakorvos, a háziorvosi szakmának pedig olyan alacsony a renoméja, hogy nemrég annak az ágazatnak a megreformálását is megkezdte a kormány, hiszen egyre kevesebben vállalnak ilyen munkát az orvosok közül. Az átalakuló háziorvosi ellátásról ebben a cikkünkben írtunk részletesen.