Ennyit keres egy pénztáros Magyarországon és Nyugaton
Kétszer olyan jól élnek a nyugatiak.
Egy átlagos német vagy brit háztartásban élő család életszínvonala nagyjából kétszer jobb, mint egy hétköznapi magyar családé - írja a Napi.hu.
Ennek egyik oka az, hogy Magyarországon a harmadát vagy negyedét keresik a dolgozók a multicégek által meghatározott szektorokban - például az autógyártás vagy a kiskereskedelem területén -, mint az adott cég anyaországában.
Ezek a tények
Persze nem lehet összehasonlítani, de ha forintban nézzük, akkor nyugatabbra egy bolti pénztáros fizetése akár 500 ezer forintnak megfelelő összeg is lehet. Egy átlagos autógyári munkás vagy bolti eladó a harmadát vagy a negyedét keresi annak, amit Nagy-Britanniában vagy Németországban kapna. Éppen az alacsony magyarországi fizetések miatt már megmutatkozik a munkaerőhiány bizonyos pozíciókban. Az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos kutatója, Telegdy Ákos szerint az oktatás az, ami segíthetne a felzárkózásban.
Az évek során a magyar fizetésekből eltűntek olyan elemek, mint például a túlórapótlék, az éjszakai vagy vasárnapi munkavégzésért járó többletpénz, de már a délutáni pótlék is csak 18 és 22 óra között jár, a korábbi 14 és 22 óra közötti időintervallumhoz képest. A kiskereskedelemben sokan dolgoznak minimálbérért, a Tescóban például a boltvezetők átlagosan 287,3, az eladók 118,4 és a pénztárosok pedig 120,7 ezer forintot keresnek havonta.
Mi lehetne a megoldás?
Rövid, de hosszú távon sem lát nagyjából semmi esélyt a szakértő a felzárkózásra. Az oktatás és azon belül is a szakmunkásképzés lenne az, ami beindíthatna egy folyamatot. Ugyanis a képzett szakemberek a befektetők számára is vonzóak, ami hosszabb távon a béreket is növelné. Az alacsony bérek egyik hatása, hogy több szakterületen munkaerőhiány alakult ki, a Dunántúlon például hiány van pénztárosokból, boltvezetőkből vagy részlegvezetőkből.
Bérek Nyugaton
A német kiskereskedelemben az átlagbér nagyjából 2000 euró feletti, például Észak-Rajna-Vesztfália esetében 2012-ben 2-2,6 ezer eurós fizetést kaptak a dolgozók, átlagosan heti 37,5 órás munkahét mellett. A túlórákért Németországban 25, az esti munkáért, ami fél hét-nyolcig tart, 20-25, a vasárnapi munkavégzésért pedig 120%-os pótlék jár. Ha pedig az ünnepnap hétköznapra esik, az 150-200%-os pótlékot jelent a dolgozóknak. Ezen felül évente üdülési hozzájárulást is kaphatnak, ami körülbelül 1000 eurót jelent. Lefordítva ez 589 ezer forintos havi fizetést jelent.
Németországhoz képest a brit bolti dolgozók egy kicsit rosszabbul keresnek. A Payscale.com adatai szerint a Tescóban dolgozó pénztárosok évi 11-20 ezer, az eladók 13,5-18 ezer, a boltvezetők pedig évi 27-67 ezer font között vihetnek haza.
A Jobapplications.co.uk pedig 14, 13 és 40 ezer fontos éves átlagról számolt be, ami átszámítva pénztárosok esetén bruttó 436 ezres, eladóknál 405 ezres, a boltvezetőknél pedig akár közel 1,25 milliós fizetést is jelenthet.
Mit jelent ez életszínvonalban?
Az Economist gazdasági lap egy Big Mac különböző országok helyi árain vezette le a devizakülönbségeket. Tehát egy átlagos magyarországi Tesco-pénztáros a havi béréből 140 Big Macet vihet haza, a brit dolgozó ugyanebben a pozícióban 418-at, a német kollégája pedig több mint 500-at.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az Eurostat 2012-es adatai alapján Németországban kiemelkedően csak a hús drága, a tej-, tojás-, sajtárak nagyjából megegyeznek az itteniekkel, az alkohol pedig még olcsóbb is, mint Magyarországon. Mindez összességében azt jelenti, hogy a helyi árak eltéréseit figyelembe véve egy átlagos német vagy brit család életszínvonala kétszer olyan jó, mint az átlag magyar családé.
Kép: MTI, Szigetváry Zsolt.
OLVASD EL EZT IS!
- nők
- választások
Gyurcsány Ferenc ingyen ételt adna a rászoruló gyerekeknek?
- franciaország
- magyarország
Kint még egy gyorsétterem is több fizetést ad, mint amit az orvosok itthon kapnak
- bank
- válság