Fantomhívások: te milyen gyakran képzeled, hogy csörög a telefonod?

Mentális gondjaid lehetnek?

A telefon rezgése az érzékeid csalódása, de vajon normális ez?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Már régóta várod valakinek a hívását vagy egy fontos hírt, amikor a telefonod végre berregni kezd a zsebedben, vagy a táskád mélyéből érzed a rezgést, és azonnal kotorászni kezdesz a készülék után.

Ám amikor kezedbe veszed a mobilt, sötét képernyő és mozdulatlanság fogad: nem is rezgett a telefonod. Ismerős az érzés? Ha te is kapsz időnként fantomhívásokat, az a szakemberek szerint még nem jelenti azt, hogy teljesen becsavarodtál, csak azt, hogy érzékszervi hallucinációid vannak - de mi a kettő között a különbség?

Az emberek többsége érzi

A springfieldi Baystate Medical Center kutatója, Michael Rothberg a tavalyi évben a különleges orvosi jelenségeket vizsgálta, és arra a megállapításra jutott, hogy az emberek 70%-a érzékeli néha azt, mintha rezegni kezdene az egyébként teljesen néma telefonja, néhányukkal akár naponta is előfordul ez a jelenség.

Ahogy Rothberg fogalmazott, az emberi agy állandó küzdelmet folytat azért, hogy felépítsen egy szilárd védőgátat a külvilágból folyamatosan rázúduló információ-áradattal szemben, és ennek a harcnak időnként bizonyos, az érzékszerveinkkel feldolgozható adatok az áldozatául esnek - a fantomhívások tehát tulajdonképpen apró érzékelési hibák.

- Az agy folyamatosan kap információkat a különböző szervektől: a szemtől, a fültől, a bőrtől, az orrtól, és igyekszik ezeket feldolgozni, de nem mindig képes arra, hogy az egyszerre rázúduló összes információnak értelmet találjon - ilyenkor az agy olyan eseményekhez kapcsolja ezeket az információkat, amilyenekhez információt keres - magyarázza Rothberg.

Végzetes üstökös tart a Föld felé?

Nézegess képeket!

Elolvasom

- Ha tehát valaki sokszor kap SMS-eket, és aggódik amiatt, hogy nem vesz észre egyet időben, akkor az agy folyamatosan az üzenet érkezését jelző adatokat keresi, és a fel nem dolgozható információt is ekként értelmezi.

A történelem előtti időkben, amikor még vadásztunk és bogyókat gyűjtögettünk, valószínűleg a kígyók sziszegését hallották mindenfelől az őseink, hiszen erre a hangra kellett legjobban figyelniük. Ma azonban a legtöbben technikacentrikusak, rettegnek attól, hogy lemaradnak valamilyen fontos információról, ezért a telefon hangja az, ami kiváltja gyomruk összerándulását, így az agyuk is ezt az információt figyeli.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Szóval van veled valami baj, ha időnként úgy érzed, mintha rezegne a telefonod? Rothberg szerint nincs: - A hallucináció úgy hangzik, mint valami mentális betegség, pedig ezen a szinten még nem az, normális, mindennapi jelenség, amit szinte mindenki érzékel néhanap.

Ezt is szeretjük