300 forintos euró: 2009-ben Navracsics a kormányt okolta, ma már mást
Az elemzők szerint a végtörlesztés is lökött egyet a forinton.
Október elején elérte a 300 forintos határt a forint-euró árfolyam. Utoljára 2009 áprilisában, Gyurcsány lemondása után volt 300 forint felett az euró, az árfolyamhoz nagyban hozzájárult a kormányválság, amelyet Bajnai Gordon kinevezése szakított meg április közepén.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes 2009-ben a kormányt nevezte meg a 300 forintos euró felelőseként. Mint akkoriban fogalmazott, ez az egyetlen szám jól jelzi a kormányzati politikakudarcát.
- A kormány nem tudja kezelni a válságot, ezt láthatjuk a forint mélyrepülésében és a munkahelyek megszűnésében is - tette hozzá még ellenzékben Navracsics Tibor.
Az euró most is 300 forint körül jár, ám a miniszterelnök-helyettes ma már egészen másként gondolkodik a felelősök kérdéséről.
- 2009 márciusában Spanyolország, Portugália, Görögország nem volt gazdasági válságban, ellenben Magyarország elsőként kellett, hogy segítséget kérjen a Nemzetközi Valutaalaptól. 2006-ban világrekorderek voltunk költségvetési hiány tekintetében, 2007-ben pedig Európa-rekorderek - mondta el Navracsics Tibor parlamenti felszólalásában.
A miniszter szerint a különbség, hogy ma Nagy-Britanniától Görögországig minden ország válságban van. Az a magas államadóssági szint, amely ma is rontja Magyarország kockázati besorolását, nem az elmúlt egy évben alakult ki.
- Az elmúlt egy évben épp olyan lépéseket tett a kormány, amelyek csökkentik az államadósságot, egyúttal alacsonyan tartják a költségvetési hiányt, ezzel is elősegítve, hogy amikor majd Európa-szerte beindul a gazdaság növekedés, Magyarország az egyik legversenyképesebb gazdaság lehessen - tette hozzá.
Megkerestük a kormányt is, hogy mi az álláspontjuk az ügyben, ki a felelős a 300 forintos euróért, most is az áll-e a háttérben, hogy a kormány nem tudja kezelni a válságot, ám érdemi választ nem kaptunk.
Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtóstábjának vezetője annyit mondott, Navracsics Tibor nyilatkozataival kapcsolatban nem ők az illetékesek. Ismételt kérdésünkre, miszerint a kérdés az volt, hogy most is kormány a felelős a 300-as euróért, Havasi Bertalan nem válaszolt.
A végtörlesztés is rátett azért
Navracsics Tibor válaszát egyébként elemzők csak részben osztják. Gabler Gergely, az Erste Befektetési Zrt. elemzője a Világgazdaságnak elmondta, a forint gyengülése és a bankrészvény értékének csökkenése elsősorban a végtörlesztés várható hatásaival magyarázható. Hozzátette ugyanakkor, hogy a folyamatokhoz hozzájárult a görög adósságválság és a világgazdaság lassulása miatti kedvezőtlen nemzetközi tőkepiaci hangulat is.
Kuti Ákos hasonlókat fogalmazott meg a lapnak, bár az Equilor elemzője szerint döntően globális tényezők okozzák, és csak kisebb részben a végtörlesztés a régiós valuták és az OTP-részvények gyengülését.
Misik Sándor, a Solar Capital devizapiaci elemzője egy harmadik okra hívta fel a figyelmet. Az elemző szerint október elején a magyar adósság leminősítésének a megnövekedett esélye miatt lépte át a 300-as határt az euró.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Misik Sándor úgy fogalmazott, a leminősítésnek inkább politikai, mint fundamentális okai vannak. Az ugyanis már korábban is ismert volt, hogy lassabb lesz a magyar gazdaság növekedése a korábban vártnál, és nehezebben lesznek megvalósíthatóak a pénzügyi egyensúlyi célok. A leminősítést sokkal nagyobb eséllyel az válthatja ki, hogy a befektetők szempontjait képviselő hitelminősítő cégek nem tartják elfogadhatónak a bankoknak komoly veszteséget okozó végtörlesztést.