6 dolog, amit biztosan nem tudtál a borokról
Kedveled a finom borokat? Akkor itt az ideje egy kicsit közelebb kerülnöd a hegy levéhez. Ezúttal a borok legféltettebb titkairól rántjuk le a leplet!
Azt bizonyára még a legkevésbé hozzáértő borkedvelők is sejtik, hogy mi a különbség a fehér- és a vörösbor között, és, hogy napi egy pohár vörösbor kifejezetten egészséges.
Azt viszont talán már jóval kevesebben tudják, hogy pontosan milyen hatással is van a szervezetre a bor.
Sőt, sokan azzal sincsenek tisztában, hogy melyik fajta melyik ételhez ajánlott, vagy egyáltalán léteznek-e szigorú szabályok az étellel történő párosítás kapcsán.
Ha borpárti vagy, és a kóstolgatás mellett szívesen elmerülnél egy kicsit jobban a borok világában, akkor itt az alkalom. Összegyűjtöttünk ugyanis néhány érdekes tényt, amelyekről eddig talán még sosem hallottál!
A vörösbor nem csak vörös húsok mellé fogyasztható!
Még a kevésbé hozzáértő borkedvelők is tudják, hogy a vörösbor inkább vörös húsokhoz ajánlott, míg a fehérbor a fehér húsokhoz. A dologban van némi igazság, jó tudni azonban, hogy a borfogyasztásra korántsem vonatkoznak ilyen szigorú szabályok, illetve ezek a szabályok az utóbbi időben lazultak. Sőt, nem is minden esetben kell borral párosítani az ételt! De ne szaladjunk annyira előre.
Kezdjük ott, hogy nem feltétlenül a szín számít a borválasztásnál, sokkal inkább a bor testessége. Egy könnyed vörösbor éppen olyan jól társítható egy könnyebb, vörös húst tartalmazó ételhez, mint ahogy egy testesebb fehér tökéletesen kiegészíthet egy nehezebb fogást. A hangsúly pedig a kiegészítésen van: a szakértők szerint ugyanis elsősorban akkor érdemes igazán bort fogyasztani az ételhez, ha azok frigye finomabb, mint az étel és a bor külön-külön.
Bár szigorú szabályok nem léteznek, érdemes a hozzáértők tanácsait megfogadni a borfogyasztással kapcsolatban. Míg a vörös- és fehérborok például szabadon társíthatók, addig a desszertborokkal már nem ez a helyzet. Ezeket ugyanis nem az ételek kísérőjeként tanácsos fogyasztani, hanem azok kereteként: a szárazabb fajtákat aperitifként, az édesebbeket desszertek, sajtok kísérőjeként, vagy önmagukban az étkezés végén.
Az olcsó bor is lehet kiváló minőségű
Tévhit, hogy csak akkor találhatsz rá a jó borokra, ha a drágább árkategóriás fajták között válogatsz. Ahogy az ár máshol sem garantálja a minőséget, úgy a bort sem a rajta lógó árcédula határozza meg - az ízlésbeli különbségekről már nem is beszélve.
Ha jó bort keresel, ne az árakat nézd: sokkal inkább tanácsos az adott pincészetnek utánanézni. Ha az adott borász öreg rókának számít a borok világában, vagy borainak minőségét különböző díjakkal is elismerték már, az sokkal többet jelent. Ám erre sem szabad minden esetben alapozni, hiszen fiatal, a szakma által még nem ismert borászok kezei között is születhet kiváló nedű.
Ha jó bort keresel, éppen ezért érdemes borszaküzletben vásárolnod.
Ezeken a helyeken az eladók általában maguk is hozzáértő borkedvelők, akik még a legfiatalabb pincészetek kínálatát is úgy ismerik, mint a tenyerüket. Segítségükkel könnyen olyan csodákra lelhetsz, amelyekre magadtól talán nem találnál rá.
Tévhit, hogy a szupermarketekben és a nagy bevásárlóközpontokban olcsóbban szerezhetők be a borok, mint a szaküzletekben, arra azonban alkalmasak, hogy elvesszen a kínálatukban a kevésbé céltudatos vásárló.
A vörös mellett a fehér is egészséges
Mint ahogy azt említettük, a vörösbor jótékony hatása még azok körében is közismert, akik nem a borok legnagyobb rajongói. Többnyire ismert tény, hogy a vörösbor jótékony hatással van a vérképzésre, csökkenti a szívinfarktus, a vérrögképződés és a csontritkulás kialakulásának kockázatát, kedvezően hat az érfalakra, és az öregedésért felelős szabadgyökök számát is csökkenti.
Ám az már kevésbé köztudott, hogy a fehérbor is szinte ugyanilyen jótékony. Naponta egy pohár fehérbort elfogyasztva csökkenthető a reumatikus panaszok jelentkezésének és a csontritkulás kialakulásának kockázata.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Többek között koffeinsav-tartalmának köszönhetően pedig gyulladásgátló hatással bír, és hatékony a szabadgyökökkel szemben is.
- A Tokaji Aszú jellegzetes ízének titka a bothrytis cinerea baktérium, amely tulajdonképpen megfertőzi a szőlőt. Az elaszúsodott szőlőszemeket aztán egyenként, kézzel szüretelik.
- Sajtot alacsonyabb alkoholtartalmú borokkal érdemes fogyasztani. Az aromás sajtok a nehezebb vörösborokkal, a kevésbé aromásak a könnyed fehérekkel és vörösekkel alkotnak ideális párost.
- A tannin nem más, mint a csersav. Minél fanyarabb, keményebb tanninú egy bor, annál szárazabb érzést kelt a szájban.
OLVASD EL EZT IS!
- baki
- viselkedés
A 4 legsúlyosabb baki az etikett szerint
- ismerkedés
- testbeszéd
A mindent eldöntő 45 centi
- pénz
- alkohol