Szőrén-szálán eltűnt a király: a mai napig rejtély, valójában hová lett

Rejtélyes esetek voltak, amikor a királyi felségek egyszeriben köddé váltak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Királynak lenni több mint kiváltságos helyzetet jelent, ám amennyire sok pozitív dolog jár vele, olyan sok veszéllyel is járhat. Például az ember akár el is tűnhet, szőrén-szálán, egyik napról a másikra. Sok ilyen volt a történelem folyamán.

Különböző nemzetek különböző korokban élt királyairól van szó, akik eltűnése, bár bizonyosan van rá, magyarázat nélkül maradt, és a feljegyzések rejtélyként őrizték meg az utókornak.

Eltűnt királyok

XI. Konstantin

Az egykori bizánci uralkodót a feljegyzések szerint egy konstantinápolyi vízesésnél látták utoljára. Épp egy összecsapás kellős közepén jártak, amikor Konstantin állítólag felmérte és belátta, vesztésre állnak. Ekkor, mint azt az írás mondja, bevetette magát a harcolók közé, és többé nem tért haza.

Vajon ez nem csupán egy hősi halál szépre szövött története? Akárhogy is, az eltűnt királyról e ponttól fogva kétféleképpen meséltek a katonák. Egyik csoportjuk azt mondta utólag, megölette magát egyik katonájával, mert félt, hogy fogságba ejti az ellenség. A többi katona azt mondta, a király egy csónakkal elmenekült.

A királyról még egy furcsa feltételezés szárnyra kapott. Eszerint egy Konstantinápolyhoz közel eső helyre vitték, ahol Konstantin egyfajta eszméletvesztett állapotban várakozik, hogy magához térése után, majd évszázadok múlva ismét uralkodó lehessen. 

I. Artúr

1199-ben a gyermektelen Oroszlánszívű Richárd utódjaként nevezte meg unokaöccsét, Artúrt. A fiú akkor még igen fiatal volt, de a trónörökléssel nem is ez volt a probléma. Miután I. Richárd váratlanul elesett egy csatában, a trónért kemény harc indult Artúr támogatói és nagybátyja, Földnélküli János között. A viszályok elhúzódtak, mígnem Artúrt elfogták és börtönbe zárták, 1203-ban pedig rejtélyes módon köddé vált. Nem volt hivatalos magyarázat erre, csupán találgatások: az egyik szerint maga János ölte meg puszta kézzel, egy másik szerint a börtönőreit bízta meg vele. Bármi is lett Artúrral, a múlt homályába vész.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nefertiti

Végül egy királyné. Ehnaton, Tutanhamon apjának felesége volt Nefertiti, akinek ugyancsak igen nagy politikai befolyása volt. Ezt Ehnaton sem bánta, sőt, ő maga is különleges tisztelettel volt felé. Ezt mutatja az is, hogy halála után a király sírja négy sarkára, őrzőjeként Nefertiti alakját rakatta, pedig a szokás szerint ide istennők kerülnek.

Nefertiti, a feljegyzések szerint, Ehnaton uralkodásának 12. évében tűnt el rejtélyesen. Történelmi feljegyzések csak spekulációkat tartalmaznak róla, hová lehetett. Az egyik szerint új néven Ehnaton társuralkodója lett, egy másik az mondja, egyszerűen meghalt, vagy valami miatt kegyvesztett lett. Utóbbi a királyi koporsón megjelenő Nefertiti miatt kevésbé tűnik valószínűnek.

A valaha volt legbizarrabb dolog, amit padláson találtak: fejet rejtett a doboz

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük