Így kommunikáltak az első világháborúban, ha már a telefon sem működött: számtalan életet mentett meg
Több mint 500 ezer galamb szolgált az I. világháború idején, akik katonai és taktikai jelentőségű üzeneteket közvetítettek a szövetségesek között.
Az első világháborúban már számos technológiai újítást, így a rádiót és a telefont is bevetették, de ezek működése gyakran megbízhatatlannak bizonyult. De szerencsére egy másik jól bevált módszer, a galambok használata kisegítette a helyzetet.
Az első világháborúban szolgáló galambok
Az első világháború 1914-es kitörésekor mindkét oldal galambok kiképzésébe kezdett. A brit hadsereg Alfred Henry Osman alezredest bízta meg a Harci Galamb Osztály megszervezésével. Kapcsolatai révén Osman, aki egyben a Verseny Galamb magazin alapítója volt, 100 ezer galambot szedett össze a célra, és megkezdte a madarak kiképzését. A franciák lovasszekerekben és emeletes buszokban hoztak létre mobil fészkeket, a fiókákat pedig már öthetes koruktól tréningezni kezdték.
A madarak először csak kisebb távokat tettek meg, míg végül képesek voltak a lövészárkokba is eljuttatni az üzeneteket. A lábukra erősített kis fémhengerben vitték őket, minden üzenetet legalább két madár vitt a biztonság kedvéért. Visszatérésüket pedig egy harang jelezte a postagalambok vezetőjének. Galambok egyébként minden hadászati osztályban szolgáltak. A tankok a rejtett fegyverek helyzetét juttatták el a többieknek, a pilóták pedig repülés közben engedték el őket, hogy minél hamarabb eljuttassák a katonai felderítésekből szerzett információt. A hadihajók pedig vészjelzéseket küldtek a galambokkal abban az esetben, ha a rádió meghibásodott.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amerikai program
Az Egyesült Államok hadseregének kevés tapasztalata volt a galambok terén, de a sikeres brit és francia példák után ők is a galambok kiképzésébe kezdtek. A felkészített madarak több mint 11 ezer repülést teljesítettek az amerikai haditengerészetnek, akik elsőként használták őket az amerikai haderőben. 1918 márciusában lépett működésbe Franciaországban az Amerikai Galamb Hadosztály, 10 ezer amerikai, valamint 600 britek által felajánlott madárral. Köztük volt a háború egyik legnagyobb állati hőse, Cher Ami is.
A bátor galamb már a verduni csata alatt is szállított üzeneteket, de a leghíresebb küldetését 1918 októberében, a 77. gyalogsági hadosztály mellett teljesítette a Meuse–Argonne-offenzíva alatt. 554 katona ugyanis túlságosan előre nyomult, és egy szakadék mellett két tűz közé kerültek, mivel a németek mellett a saját katonáik is bombázták őket. Minden kommunikációs eszköztől elvágva az utolsó reményük az egyetlen megmaradt galambjuk, Cher Ami volt. Annak ellenére, hogy egy német lövedék eltalálta, a galamb 25 mérföldet megtéve visszatért az amerikai bázisra, és átadta az üzenetet. Az amputált lábú madár igazi hős lett, és megkapta a legmagasabb francia kitüntetést, a francia hadikeresztet.
Tudod, mettől meddig tartott az első világháború? 7 történelmi évszám, amit mindenkinek ismernie kell
Itt az ideje egy kicsit feleleveníteni a történelmi tudásodat!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)