Fontos fotók, e-mailek és fiókok kerülhetnek zárolásra: erre a beállításra figyelmeztetnek a szakértők

Érdemes hallgatni a szakértők javaslataira, különben végleg eltűnhetnek az értékes tartalmak.

Elhunyt személy online hagyatéka
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az online fiókok, amelyek fontos családi fotókat, személyes e-maileket vagy akár pénzügyi információkat tartalmaznak, zárolásra kerülhetnek, ha kimarad egy fontos intézkedés vagy esetenként beállítás. Egy nemrégiben végzett felmérés szerint az emberek többsége nem gondolt még arra, mi történik az általuk létrehozott digitális értékekkel, ha ők már nem lesznek.

Elhunyt személy online hagyatéka

Az online térben tárolt fotók, e-mailek és közösségimédia-fiókok sokszor olyan helyeken vannak, amelyekhez szeretteinknek nehéz hozzáférést biztosítani. Például a Microsoft esetében bírósági végzés szükséges ahhoz, hogy valaki hozzáférhessen egy elhunyt személy e-mailjeihez vagy OneDrive tárhelyéhez. Mivel a legtöbb ember nem készít tervet ezekre az eshetőségekre, könnyen előfordulhat, hogy a digitális hagyaték zárolva marad, és örökre elveszik a hozzátartozók számára. Ezeket az illemszabályokat kell betartani e-mail írás közben, katt ide!

Elhunyt személy online hagyatéka1
Fotó: Xavier Lorenzo / Getty Images Hungary

A felmérésben résztvevők háromnegyede semmilyen lépést nem tett azért, hogy rendezzék a digitális eszközeik, tartalmaik sorsát. Mindössze egyötödük hagyott hátra instrukciókat arra vonatkozóan, hogyan lehet hozzáférni az online fiókjaikhoz, és csupán három százalékuk rendelkezett róluk a végrendeletében.

Ez nemcsak az érzelmi értékkel bíró emlékek elvesztését jelentheti, hanem akár anyagi kárt is okozhat a családnak, különösen, ha az elhunyt személynek jelentős követőtábora volt a közösségi médiában, például influenszerként - ide kattintva megtudhatod, hogy miért ette magát halálra egy kínai influenszer. 

A „Which?” fogyasztóvédelmi szervezet arra kéri az embereket, hogy időben gondolkozzanak arról, mi lesz a fiókjaikkal a jövőben. A szervezet azt is javasolja, hogy az emberek osszák meg fiókjaik belépési adatait szeretteikkel, vagy hagyjanak hátra egy útmutatót arra vonatkozóan, hogyan tudják azokat kezelni. Ezenkívül javasolják, hogy a kormány és a technológiai cégek tegyék egyszerűbbé a digitális hagyaték kezelésének folyamatát, hogy az érintettek ne kerüljenek bonyolult jogi helyzetbe szeretteik elvesztése után.

A cikk az ajánló után folytatódik

Miért félünk attól, amit nem ismerünk?

Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?

A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Néhány platform már kínál lehetőséget a digitális hagyaték kezelésére. A Facebook például lehetőséget ad arra, hogy profilunkból emlékoldalt hozzanak létre, ahol a barátok továbbra is megoszthatják gondolataikat és emlékeiket. Az Apple pedig bevezette a „Hagyatéki Kapcsolat” beállítást, amellyel egy kijelölt személy különleges hozzáférési kulcsot kap, amivel hozzáférhet a fotóinkhoz és dokumentumainkhoz, miután bemutatta a halotti anyakönyvi kivonatot.

A szakértők hangsúlyozzák, hogy mindenkinek érdemes átgondolnia digitális élete jövőjét, és időben megtenni a szükséges lépéseket, hogy ne vesszenek el személyes adatok. A technológia egyre inkább az életünk szerves része, így digitális hagyaték kezelése legalább olyan fontos, mint a hagyományos örökségről való gondoskodás.

Egyetlen apró beállítás, amivel rengeteg tárhelyet szabadíthatsz fel a számítógépeden - Semmit sem kell törölnöd

Tárhely felszabadítására nem csak fájlok törlésével van lehetőség.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük