Életeket mentetett Budapesten, az ostrom utolsó napjaiban tűnt el
Raoul Wallenberg mellett még számos más diplomata mentett zsidókat.
Amikor országok feszültek egymásnak és pusztították szisztematikusan saját kirekesztett állampolgáraikat is, voltak olyan diplomaták, akik bebizonyították, hogy a diplomácia szigorú világában, a figyelem kereszttüzében is van választási lehetőség. A Holokauszt Emlékközpont most nyíló kiállítása – eredeti címe: Visas for Life – a második világháború és a holokauszt embermentő diplomatáinak állít emléket.
Az eredetileg, San Franciscóban 1996-ban bemutatott tárlat magyar vonatkozásokkal egészült ki. A Budapesten szolgálatot teljesítő külföldi diplomatákról alkot pillanatképeket: bemutatja 1944 tavaszától 1945 januárjáig az életük veszélyeztetésével is járó embermentő tevékenységüket.
Életmentő vízumok - Diplomaták az élet szolgálatában, 1944-45
A kiállítás főszereplői változatos háttérrel, változatos küldetésekkel érkeztek ide, szinte mindegyikük élettörténete egy külön kiállítást érdemelne. Voltak karrierdiplomaták, mint a spanyol Angel Sanz-Briz vagy a svájci Carl Lutz, volt ideiglenes diplomáciai megbízással érkezett üzletember, mint a svéd Raoul Wallenberg, vagy a Nemzetközi Vöröskeresztet képviselő svájci Friedrich Born.
Kereskedő volt a spanyol polgárháborúban Franco oldalán harcoló, olasz származású Giorgio Perlasca is, aki minden meghatalmazás nélkül adta ki magát spanyol ügyvivőnek. Az egyház képviselői, mint Angelo Rotta és Gennaro Verolino hitbéli meggyőződésüknek tettek eleget a mentéssel.
Sorsok, életek
Ahogyan embermentő tevékenységük indíttatása is különböző volt, sorsuk is más-más módon alakult. A fővárosban maradt Raoul Wallenberg, akinek az ostrom utolsó napjaiban veszett nyoma, sorsát azóta is találgatások övezik. Itt élte át a két világháború közti Magyarország haláltusáját Carl Lutz, akit, másokkal együtt, megalázó bánásmód után gyakorlatilag kiutasítottak, hazájában pedig felelősségre vonás várta. Az egyik legszínesebb figura, Perlasca visszatért Olaszországba, ahol csak a nyolcvanas évek második felében találtak rá.
Természetesen a karrierjüket, saját és családjuk életét is veszélyeztető embermentő tevékenységhez segítőkre is szükség volt, kiterjedt kör működött együtt Wallenberggel, Carl Lutz segítségére voltak a cionista ifjak, és lehetne sorolni a sok-sok feledésbe merült hőst, akik a védett házak és a diplomaták közötti kapcsolatot tartva nemegyszer életüket is áldozták.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kiállítás három nyelven
E gondolatok ívén jött létre a három nyelven – magyar, angol és német – is megismerhető tárlat, melyen félszáznál több fénykép, dokumentum - köztük több eredeti védútlevél - tekinthető meg. A kiállítást filmvetítések, és diákcsoportoknak szánt múzeumpedagógiai foglalkozások kísérik.
Helyszín: Holokauszt Emlékközpont, 1094 Budapest, IX. kerület, Páva utca 39.
Időpont: 2011. augusztus 4. - november 8.