
Csak találgatnak a kutatók a furcsa lelettel kapcsolatban: átírhatja a történelmet
Lábujjgyűrűket viseltek az ókori egyiptomiak: milyen okból?

Rézötvözetből készült, rejtélyes lábujjgyűrűt találtak régészek két, több ezer éves egyiptomi csontvázon az amarnai ásatási helyszínen.
A feltárást végző kutatók tudomása szerint most először fedeztek fel ókori - több mint 3300 évesre becsült - tetemeken hasonló, lábon hordott rézgyűrűket.
Furcsa lelet
Úgy vélik, hogy az érintettek még életükben viselték a szokatlan ékszereket, azt azonban nem tudták még megfejteni, vajon varázshatást reméltek-e tőlük, vagy csupán divatból díszítették a lábukat. Az előbbit támaszthatja alá, hogy az egyik csontváznak azon a lábán - a jobbon - találták meg a gyűrűt, amely többszörös törés nyomait mutatja. A tetem egy 35-40 éves férfié lehetett.
A maradványokra Ahet-Aton ókori egyiptomi várostól - mai nevén el-Amarna - délre, egy temetőben bukkantak. A település rövid ideig Egyiptom fővárosa volt. A 18. dinasztiabeli Ehnaton fáraó alapította Aton, a Napkorong tiszteletére, akinek kultuszát igyekezett kizárólagossá tenni. A fáraó halála és reformjainak bukása után a város elnéptelenedett. Ahet-Aton jelentése Aton fényhegye vagy Aton horizontja.
Gyógyító hatást vártak?
Anna Stevens, az amarnai ásatási program igazgatóhelyettese a LiveScience.com tudományos hírportálnak küldött e-mailes nyilatkozatában kifejtette, hogy a középkorú férfi a lábán elszenvedett törések miatt iszonyatos fájdalmaktól szenvedhetett életében. Combcsonttörése ráadásul rosszul forrt össze, ami bizonyosan fokozta kínjait.
A rézgyűrűt jobb lábán viselte, ami arra utal, hogy gyötrelmeinek csökkenését remélte a fémtárgytól.
- A be- vagy körülkötésnek nagy varázserőt tulajdonítottak az ókori Egyiptomban, márpedig egy fémgyűrű, amelyet hurokszerűen el lehetett helyezni a nyilalló végtagon, megfelelhetett a célnak - magyarázta a kutató.
Körülmények
Azt viszont teljes homály fedi, hogy a másik, 2012-ben feltárt csontváz tulajdonosa miért húzott gyűrűt a lábára. A maradványokból nem lehet egészségi állapotára következtetni, és egyelőre a nemét sem tudták megállapítani. A csontvázakat nem mumifikálták, hanem szövetanyagokba és gyékényfonatokba csavarták be őket. Felfedezésük előtt mindkét sírhelyet felbolygatták sírrablók.
Stevens tájékoztatása szerint egyikőjük sem lehetett gazdag ember, hiszen nem engedhették meg maguknak, hogy sziklába vájt sírboltba helyezzék el földi maradványaikat. Feltehetően az amarnaiak többségéhez hasonlóan a város valamelyik tisztviselőjének a szolgálatában állhattak: munkájukért cserébe alapvető ellátásban részesültek - főleg gabonaadag formájában -, és az előkelőség villájához csatolt kis lakóépületek egyikében laktak.
-
Fehér cirkónia kövekkel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 350 Ft
-
Kék és fehér cirkónia kristályokkal díszített ezüst ékszerszett27 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc K betűs medállal7 490 Ft
-
Swarovski® kristályokkal és gyöngyökkel díszített karkötő9 990 Ft
-
Kis méretű ezüst karika fülbevaló4 100 Ft
-
Háromszínű négyes fonatú ródiumozott ezüst nyaklánc 50 cm21 900 Ft
-
Három édesvízi igazgyönggyel és cirkóniával díszített fülbevaló14 990 Ft
-
Krémfehér édesvízi igazgyöngy nyaklánc féldrágakövekkel14 990 Ft
-
Swarovski® kristályos Eiffel tornyos nyaklánc7 990 Ft
-
Türkiz cirkóniával díszített ovális ezüst ékszerszett15 900 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló csepp alakú ezüst foglalatban11 900 Ft
-
Cirkóniával díszített ezüst karika fülbevaló5 550 Ft
-
Három Swarovski® kristállyal díszített nyaklánc10 590 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy szett színes cirkóniával díszítve29 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc cirkónia kövekkel díszített medállal9 150 Ft
Korábban már találtak gyűrűt egyiptomi múmia lábujján, de az aranyból készült, és egy karnaki pap, Hornedjitef viselte 2200 évvel ezelőtt. Múmiája a British Museumban látható.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- időjárás
Egy hajszálon múlt! Más lenne a történelem, ha jó az idő a csata napján
- művészet
- rejtély