Döntött a főváros: fejenként 300 ezret kapnak a hajléktalanok
De mire költik? A részletekről a Menhely Alapítvány igazgatóját kérdeztük.
Végre történt valamilyen előrelépés a fővárosi hajléktalanellátás terén. Csütörtökön a Fővárosi Közgyűlés elfogadta a hajléktalanellátási koncepciót. A döntésnek hála két hajléktalanellátó szervezet, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Menhely Alapítvány 270 millió forintot kap a hontalan emberek elhelyezésére. A keretösszeg fejenként maximum 300 ezer forint lehet évente, vagyis ebből 900 ember elhelyezését lehet biztosítani.
A lakhatási támogatás mellett 70 millió forintot kaptak a szervezetek a 24 órás diszpécserszolgálat egész éves, illetve a téli időszakban a krízisautó 24 órás működtetésére.
Aknai Zoltán, a Menhely Alapítvány igazgatója lapunknak elmondta, a 270 millió forintból nem új helyeket hoznak létre, hanem tehermentesítik a már most is telített szállókat. Röviden ez a következőképpen fog kinézni: 900 ember "rezsiköltségébe" szállnak be, érteni kell ez alatt az albérleti díjat vagy a munkásszállók által elkért összeget.
Lakhatási támogatás
Így a hajléktalanoknak könnyebb lesz kikerülni az ellátó rendszerből, és a megüresedett helyekre további személyeket tudnak fogadni. Aknai Zoltán azt nem tudta megmondani, hogy így pontosan hány embernek tudnak majd segíteni, a 900-as számot viszont irányadónak lehet tekinteni.
Probléma, hogy Budapesten közel nyolcezer ember él az utcán. Hogy a többiekkel mi lesz, azt nem lehet tudni. Tarlós István az ezzel kapcsolatos kritikákra reagálva azt mondta, az elmúlt 20 évben nem sikerült megoldást találni a problémára, és most sincs mód a Kempinskiben elhelyezni a hajléktalanokat.
Aknai Zoltán kérdésünkre, hogy mikor lesz érezhető változása a koncepció elfogadásának, közölte: november elsejétől, a téli krízisidőszak kezdetekor a programnak már működnie kell.
A hajléktalanellátási koncepció elfogadása előrelépést jelent az eddigiekhez képest, eddig ugyanis csak arról lehetett hallani, hogy hogyan kívánja büntetni a főváros és a kormány a hajléktalanokat. Tarlós István például azt javasolta, hogy szabálysértésnek minősüljön, ha valaki életvitelszerű lakhatásra használja az utcát, ahogy az is, hogy az ingóságait az utcán tárolja. Ezekre a személyekre 50 ezres bírságot szabhatnának ki.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az utcán alvás miatt kiszabható 50 ezer forint viszont egy átlagembernek is rengeteg pénz, nemhogy egy olyan személynek, akinek semmije sincs. Tarlós István ezzel kapcsolatban közölte: az 50 ezer forintot nem kell kifizetni, azt közmunkában le is dolgozhatnák a hajléktalanok.