Bibliai óriás lábcsontjának hitték az első dinóleletet - Így néz ki a valóságban a Megalosaurus
Hatalmas munka és nagyon sok idő volt kideríteni, milyen élőlényhez tartoztak a leletek.
A megtalálásakor egy bibliai óriás lábszárcsontjának hitték az első dinóleletet. A Megalosaurus a valóságban egy hatalmas, több méter hosszú húsevő volt, amit csaknem kétszáz évvel maradványainak megtalálása után sikerült tudományosan azonosítani. Ha szeretnél többet olvasni a dinoszauruszokkal kapcsolatban, kattints ide.
Így néz ki a valóságban a Megalosaurus
A Megalosaurus az első olyan (madarakon kívüli) dinoszauruszlelet, amelyről tudományos leírás készült. A hatalmas, úgynevezett húsevő theropoda dinoszaurusznem a középső jura időszakban élt Európában, azon belül is a mai Dél-Anglia, Franciaország és Portugália területén. A leírása alapjául egy megkövült csonttöredék szolgált, amit Angliában, az Oxfordshire megyei Chipping Norton közelében levő Cornwellben, egy mészkőrétegben találtak meg 1676-ban.
"#Megalosaurus, the first ever dinosaur discovery" by @KatieHunt20 in @CNN. In 1824, William Buckland, Oxford University’s first professor of #geology, described and named the first known #dinosaur. So 2024 marks 200 years of dinosaur discoveries:
— Iván Narváez (@inarvaezp) January 2, 2024
▶️ https://t.co/HprrI4dCim pic.twitter.com/1PxPk4P3sG
A csaknem 12 méter hosszú állat maradványairól volt, aki azt hitte, egy római harci elefánt csontjai, vagy egy ahhoz hasonló nagy testű állaté. Ám miután a töredék 1677-ben az Oxfordi Egyetem kémiaprofesszorához, Robert Plothoz került, helyesen egy nagy méretű állat combcsontjának alsó végeként azonosította, és rájött, hogy az túl nagy ahhoz, hogy egy ismert fajhoz tartozzon.
A bibliai óriás lábcsontjának hitte
A tudós a csont hosszas vizsgálata után sem talált magyarázatot rá, emiatt arra következtetett, hogy egy olyan óriás lábcsontja lehet, amiről a Biblia tesz említést. A fosszília időközben elveszett, de a róla készült illusztráció elég részletes ahhoz, hogy egyértelműen a Megalosaurus combcsontjaként lehessen azonosítani.
Később, 1815-ben újabb maradványokra bukkantak a stonesfieldi lelőhelyen. A darabokat az Oxfordi Egyetem geológiaprofesszora és a keresztény egyház esperese, William Buckland találta meg, viszont nem tudta megfelelően behatárolni. Bucklandhez a francia összehasonlító anatómus, Georges Cuvier is csatlakozott, melynek köszönhetően kiderült, hogy a maradványok egy óriási méretű, gyíkszerű lényhez tartoztak.
They've only gone and brought THE Megalosaurus holotype for 200 years of dino conference!! You're the best @Dr_EmmaNicholls ! #palaeontology #fossils #dinosaurs pic.twitter.com/R1aZiYzVKD
— Kieran Satchell (@PalaeoKieran) January 11, 2024
Az anatómus egy állkapocshoz is hozzájutott, melyben fogak is voltak, néhány csigolyához, egy csípő darabjaihoz, egy lapockához és egy hátsó lábhoz, de ezek valószínűleg nem egy példányhoz tartoztak. A lényt hosszú és kemény munka volt besorolni, de végül a diapsidák közé tartozó Sauria gyíkok egy óriási, 12 méteresre becsült hosszúságú képviselőjeként azonosította, és az új Megalosaurus nembe sorolta be.
Ezeket jósolta 2024-re Nostradamus, a francia látnok: nem sok jóval kecsegtet
A jós szerint rengeteg rossz dolog történhet ebben az évben.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary, Wikipédia)
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- magyar történelem
Tudod, mikor volt a mohácsi csata? Magyar történelmi évszámok kvíze, melyeket ismerned kell
- történelem
- bill clinton