Denevérszex, zoknik és hullámvasutazás

A 10 legbutább kutatás 2010-ben

Kutatók ezrei dolgoznak azon, hogy előbbre vigyék a világot. Akadnak olyanok, akiknek nem babér terem.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy új gyógymód vagy egy korszakalkotó gyógyszer feltalálásának híre rendszerint pillanatok alatt körbejárja a világot, de nem csak a forradalmi felfedezésekkel írják be magukat a tudósok a történelemkönyvekbe. Számos kutató neve éppen amiatt marad emlékezetes, mert olyan tényre vagy összefüggésre világított rá, melynek az égvilágon semmi haszna nincs.

Az ilyen kutatókat, tudósokat és szakembereket díjazzák minden évben az úgynevezett Ignobel-díjjal, mely nem más, mint a Nobel-díj paródiája. A díjat 2010-ben is kiosztották: szeptember 30-án tíz kategóriában jutalmazták azokat a tudósokat, akik idén a legfeleslegesebb felfedezésre tettek szert.

Orvostudomány kategória

Az Ignobel-díjban az orvostudomány kategóriában ezúttal az Amszterdami Egyetem két pszichológusa, Simon Rietveld és Ilja van Beest részesült az asztma gyógyításában tett felfedezésükért.

A két tudós ugyanis megállapította, hogy az asztmatikus nehézlégzéses tünetek sokkal erőteljesebben jelentkeznek azoknál, akik még nem ültek hullámvasúton. Az első hullámvasutas élmény után azonban mérséklődnek a további rohamok, tehát az asztma bizonyos szempontból a hullámvasutazással is kezelhető.

Fizika kategória

A fizikai Ignobel-díjat 2010-ben az új-zélandi Otago Egyetem fizikusának, Lianne Parkinnak és csapatának ítélte oda a döntőbizottság.

Az elismerést azzal érdemelték ki, hogy sikerült bebizonyítaniuk: azok az emberek, akik zoknit húznak kívülről a cipőjükre, kisebb valószínűséggel esnek el a jégen, mint azok, akik ezt nem teszik.

Biológia kategória

2010 Ignobel-díjával biológia kategóriában az angliai Bristol Egyetem munkatársát, Gareth Jones-t tüntették ki Kínában élő kollégáival együtt tett különös felfedezéséért. Gareth Jones még 2009 végén jelentette meg kutatási eredményeit a gyümölcsdenevérek párzási szokásaival kapcsolatban Az orális szex meghosszabbítja a gyümölcsdenevérek közösülésének időtartamát című művében a PLoS ONE tudományos portálon. Felfedezését videofelvétellel is sikerült alátámasztania - bár ezt a díjat odaítélő bizottság nem volt hajlandó végignézni.

Ignobel-békedíj

A Nobel-békedíjhoz hasonlóan Ignobel-békedíj is létezik - és rendszeresen kiosztásra is kerül. 2010-ben Richard Stephens-t és csapatát tüntették ki vele mégpedig azért a megállapításukért, hogy a káromkodás képes csökkenteni a fájdalomérzetet, és emeli a fájdalomküszöböt. A megállapítást azon kísérlet után tették, melynek keretében a tesztalanyok kezét jeges vízbe mártották, és egyszerre vizsgálták a káromkodók és a nem káromkodók szívritmusát, fájdalomérzékelését.

15 nő, aki elnyerte a Nobel-díjat

Nézegess képeket!

Elolvasom

Műszaki Ignobel-díj

A műszaki Ignobel-díjjal 2010-ben egy angol-amerikai projektet jutalmaztak, mely a bálnák gyógyítására irányult. A projektben részt vevő kutatók azt vizsgálják, hogy mekkora az eltérés az egyes bálnafajok légzőrendszeri baktériumkultúrája között. Ehhez azonban arra volt szükség, hogy megoldást találjanak a bálnák által kilélegzett váladék - magyarul bálnatakony - begyűjtésére. A díj is leginkább a megoldást ismerte el, ami nem volt más, mint egy három kilogramm súlyú, távirányítható helikoptermodell, melyre Petri-csészéket, valamint sterilizált műanyag lapokat szereltek, és ezt keringették a bálnák felett. A helikopteres megoldással a kutatóknak 22 bálnától sikerült váladékot gyűjteniük.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

További Ignobel-díjak

  • Közegészségügy kategória díjazottjai: Manuel Barbeito, Charles Mathews és Larry Taylor, akik bebizonyították, a mikrobák megkapaszkodnak a laboratóriumokban dolgozók arcszőrzetében, ezért a szakáll nem előnyös.
  • Közlekedésmérnöki kategória díjazottjai: egy japán-brit kutatócsoport tagjai, akik felfedezték, hogy a nyálkagombák mindig megtalálják a legrövidebb utat, ezért tökéletesen alkalmasak vasútvonalak megtervezésére.
  • Kémia kategória díjazottjai: Eric Adams, Scott Socolofsky és Stephen Masutani, akik bebizonyították, hogy az olaj képes bizonyos körülmények között keveredni a vízzel. A díjat a British Petroleummal megosztva kapták.
  • Közgazdaság kategória díjazottjai: a Goldman Sachs, a Merrill Lynch, az AIG, a Bear Stearns, a Lehman Brothert és a Magnetar nevű pénzintézetek vezetői új befektetési lehetőségek felfedezéséért.*
  • Vállalatirányítás kategória díjazottjai: Alessandro Pluchino, Andrea Rapisarda és Cesare Garofalo, akik matematikai számításokkal is bebizonyították, hogy egy cégen belül hatékonyabb véletlenszerűen előléptetni az alkalmazottakat, mint valamilyen rendszer szerint.

*Az ironikus indoklás szerint ezeknek a pénzintézeteknek sikerült olyan befektetési lehetőséget találniuk, mellyel maximalizálták a pénzügyi nyereséget, és amely minimális kockázatot jelentett a világgazdaságra nézve, vagy legalábbis annak egy részére nézve.

Ezt is szeretjük