4000 éve építették a gigászi sírokat, némelyik a 30 métert is eléri: a Coddu Vecchiu titkai
Szardínia szigetén rejtélyes kőépítmény áll: az óriások sírjának nevezik.
A középső bronzkorban élt Szardínia szigetén a nurág civilizáció, akiknek a nyomát a mai napig őrzi az ősi építmény, a Coddu Vechiu, azaz az óriások sírja.
A kőépítményt, melyet 1966-ban tártak fel, mintegy 4 ezer esztendeje építették, az időszámításunk előtti 1800-1600 közti időszakban.
A titokzatos Coddu Vechiu
A nurág civilizáció emelte kőépítményről nem sokat tudni, egyike a világ azon ősi építményeinek, melyeket az archeológusok előtt is homály fed. Az eddigi ismeretek szerint a Coddu Vechiu temetkezési helyként szolgálhatott.
Bár az elnevezés és néhány fennmaradt, régi legenda alapján hatalmasságok temetője volt, valójában civil emberek temethették el itt a hozzátartozóikat. A gigászi, azaz óriási temető sokkal inkább a temetkezési hely fizikai kiterjedésére vonatkozhat egyes szakértők szerint.
Az építmény frontja jókora sziklákból faragott táblás-oszlopos egységekből áll, melyek közül egyik-másik a 30 méteres magasságot is eléri. A középső nagyobb a többinél, és egy kisebb ajtó van rajta. Felületét vésett temetkezési szöveg díszíti. Az ajtó egy szögletes helyiségbe vezet és egy temetkezési kamrába, amely a kőépítmény kialakítása miatt változó paraméterekkel rendelkezik: 5-15 méter hosszú és 1-2 méter magas falak övezik.
A Coddu Vechiu körül a mai napig számos megválaszolatlan kérdés lebeg. A régészeket egyfelől az itt végzett rituálék is kíváncsisággal töltik el, de még misztikusabb a számukra az a néhány belső ajtó, amelyekről úgy tartották, a másvilágba vezetnek. A hozzátartozók feltehetőleg ezeknél az ajtóknál helyezhették el elhunyt hozzátartozóiknak szánt ajándékaikat.
Egy elrugaszkodott elgondolás
Felmerült, hogy a temetkezési hely nem véletlenül van ott, ahol: gazdag fantáziával megáldott "szakértők" feltételezik, hogy egy energiát és mágneses erőt kibocsátó területre épült. Az energiaforrás-teóriát a sír félkörös alakja is bizonyítja, mint gondolják, mivel így az építmény vonala követi a Föld energiavonalát, és az energia befoghatóvá válik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az elrugaszkodott elmélet elgondolói szerint a nurág civilizáció tudományos értelemben fejlettebb lehetett, mint azt sokan vélnék egy bronzkori civilizációról, tudhatott erről az energiáról, és abban bízhatott, hogy általa az elhunyt lelke könnyebben szállhat ki a testéből, majd könnyebben is léphet a túlvilágra, az élők pedig megfiatalodhatnak tőle.
Láthatjuk tehát, hogy tudományos és valamivel elrugaszkodottabb elméletek is születtek már a Coddu Vechiu kapcsán. A temetkezési hely foglalkoztatja a tudomány embereit, és nem is véletlenül: világszerte minden egyes ősi sírhely hihetetlen mennyiségű információt őriz magában akár több ezer évvel ezelőttről. A kutatók dolga az, hogy türelmes és alapos munkával megértsék ezeket.
A Göbekli Tepe is misztikus az archeológusok szemében
Különleges véséseivel a Göbekli Tepe az egyik legérdekesebb ősi kőegyüttes a világon. 12 ezer éve templom lehetett.
OLVASD EL EZT IS!
- régészet
- megható
4800 éve öleli kisbabáját: a régészek is meghatódtak a látványtól
- múmia
- rekonstrukció