Szemeket növesztett a páncéljára ez a különös lény: döbbenetes fotó készült róla

Hihetetlen felfedezést tettek a tudósok.

Chitonok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A puhatestűek törzsébe tartozó cserepeshéjúaknak, azaz a chitonoknak nagyon különleges szemeik vannak egy új tanulmány szerint. Az állatkák páncélján található látószervek ugyanis négy fázisban fejlődtek ki az evolúció során. 

Chitonok

A kicsi, kagylóhéjas chitonoknak olyan szemeik vannak, mint az állatvilágban senki másnak. Egyes tengeri puhatestűek páncéljában több ezer kis „szemecske” van, aminek mindegyike rendelkezik egy aragonit nevű ásványból készült lencsével, számolt be az IndexScienceAlert tanulmánya alapján.

A szemek aprók és kezdetlegesek, de az állatok feltehetően képesek látni velük, a fény érzékelése mellett a formákat is meg tudják különböztetni velük.

A tanulmányból kiderül, hogy a lények látórendszereinek vizsgálata közben a tudósok meglepő evolúciós változást fedeztek fel. A chitonok ősei ugyanis négy különböző fázisban fejlesztették ki a szemüket, melynek eredményeképpen ma két nagyon különböző típusú látórendszerük van. A tanulmány ezzel kiválóan rávilágított, hogy az evolúció mennyiféle megoldást tud hozni egy konkrét problémára.

GettyImages-614433885
Fotó: Jason Edwards / Getty Images Hungary

„Úgy indultunk el, hogy tudtuk, kétféle szem létezik, így nem számítottunk négy független eredetre. Az a tény, hogy a chitonok négyszer, két különböző módon fejlesztették ki a szemet, számomra eléggé elképesztő”, idézi az Index Rebecca Varney evolúcióbiológust, a tanulmány vezető szerzőjét, a Kaliforniai Egyetem munkatársát.

Az evolúciós változások rekonstruálásához a kutatók a Santa Barbara-i Természettudományi Múzeumban őrzött chitonokból vett DNS-mintákat hasonlítottak össze és elemezték, hogy összerakják az állatok evolúciós fáját.

A vizsgálatok szerint a két vizuális rendszer kétszer fejlődött ki, mégpedig gyors egymásutánban. Furcsa módon azonban a hozzájuk hasonló vizuális rendszerrel kifejlődött csoportok nem a legközelebbi rokonaik voltak, hanem távoli, évmilliókra visszanyúló ősök.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az egyik csoportban már 260-200 millió évvel ezelőtt, a dinoszauruszok megjelenésekor kialakultak a szemek, amelyeket egy másik csoport a jura idején, mintegy 200-150 millió évvel ezelőtt fejlesztett ki. Ezután a szemek másodszor is kifejlődtek 150-100 millió évvel ezelőtt, a kréta korban, így ezek a legkorábbi, úgynevezett lencseszemek, amelyekről tudomásunk van. Végül a szemlencsék a chitonok evolúciós fájának egy másik ágában a paleogén korban, 75-25 millió évvel ezelőtt alakultak ki újra, írja a cikk.

A tanulmány ismertette azt is, hogy a chitonok héjlemezén nyílások vannak, amelyeken áthaladnak a látóidegek.

A kevesebb nyílással rendelkező fajok általában kevesebb, összetettebb héjszemet, míg a több nyílással rendelkezők több és egyszerűbb szemgödröt fejlesztettek ki. Azt még vizsgálják a szakemberek, hogy ezek hogyan táplálják a vizuális információkat a chitonok agyába.

Gyanútlanul telefonozott a kisfiú, amikor felbukkant a leopárd: ilyen meglepő volt a reakciója

Döbbenetes felvétel készült az esetről!

Elolvasom

Kiemelt képünk illusztráció, forrás: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük