Börtön a hontalanok ezreinek: felkészültek a rohamra?

Rogán Antal bezáratná a hajléktalanokat. A börtönök felkészültek a rohamra?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Rogán Antal V. kerületi polgármester módosító indítványt nyújtott be a hajléktalanokkal kapcsolatban. Az indítvány szerint a jövőben 150 ezer forintos pénzbírsággal vagy elzárással sújtanák azokat, akik életvitelszerű lakhatás céljára használják a közterületet, vagy az életvitelszerű lakhatás céljára használt ingóságaikat a közterületen tárolják.

Szabó Máté ombudsman a terv nyilvánosságra kerülése után kijelentette: a módosítás aggályos és előkészítetlen, hozzátette továbbá, hogy a hajléktalanság, a szegénység stigmatizálása, kriminalizálása olyan út, mely nem kezeli, hanem elrejti a valódi problémát.

- Az ilyen intézkedések nem szolgálják a hajléktalan emberek társadalmi visszailleszkedését, sem a hajléktalanság megelőzését, legkevésbé annak, az Európai Unió által célul kitűzött, valódi felszámolását - hangsúlyozta.

Megnyugodhatunk, lesz hely a börtönökben

Mivel feltételezhető, hogy a hajléktalanok nem tudják majd kifizetni a 150 ezer forintos bírságot, marad számukra az elzárás büntetésként. Budapesten közel 10 ezer ember él az utcán, ennyi potenciális rabot hozna magával Rogán javaslata.

A magyar börtönökben a fogvatartottak összlétszáma jelenleg 17 ezer felett van, ami 137%-os országos átlagtelítettséget jelent. Kérdés, hogy a zsúfolt börtönök felkészültek-e egy ekkora rohamra?

A Belügyminisztérium e kérdésünkre igenlő választ adott. Mint írták, mivel a kormányváltás után átalakítások kezdődtek meg, a büntetés-végrehajtás biztosítani tudja azokat a feltételeket és körülményeket, melyek szükségesek az intézetek biztonságának és működőképességének fenntartásához.

Majdnem hétszáz fővel több hely van tavaly óta!

Az új kormány első intézkedésként megnyitotta az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet solti objektumának két, korábban bezárt körletét, ahol tavaly nyár óta 287 fővel több rabot lehet elhelyezni. Idén június 1-jén pedig a Fővárosi Bv. Intézet 237 fős Gyorskocsi utcai objektumát állították újból rendszerbe, „jelentősen csökkentve a börtön telítettségét”.

- Az egyenletesebb mutató elérése érdekében a büntetés-végrehajtás telítettség-kiegyenlítő programot működtet, melynek során a zsúfoltabb megyei börtönökből, ahol túlnyomórészt előzetesen letartóztatottakat helyeznek el, átszállítják a fogvatartottakat más, kevésbé telített intézetekbe - közölte a BM, hangsúlyozva, hogy mindezen intézkedések miatt képesek a megnövekedett feladatok elvégzésére.

A minisztérium ugyanakkor arra nem tért ki válaszában, hogy a közel tízezer potenciális hajléktalan-rab és az ezernél kevesebb férőhely pontosan hogyan egyenlítené ki egymást.

Észhez tér a főváros?

Míg az V. kerületi polgármester börtönbe küldené a hontalanokat, addig a sokat bírált főváros június 22-én elmozdulhat a hajléktalan-probléma felszámolása felé. Ekkor kerül a Fővárosi Közgyűlés elé az a javaslat, melynek megvalósításával évente kilencszáz, közterületen élő hajléktalan embernek tudnának valamilyen formában 12 hónapig lakhatást biztosítani.

Így élnek a hajléktalan nők

Nézegess képeket!

Elolvasom

Győri Péter, a javaslat egyik kidolgozója, a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményeinek szakmai igazgatója az MTI-nek azt mondta, az új javaslat megvalósításával paradigmaváltás következne be, az eddigi ellátás ugyanis, melynek fő törekvése az volt, hogy senki ne fagyjon meg télen, kiegészülne azzal: minél több hajléktalannak próbáljanak meg valamilyen lakhatást biztosítani.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Győri Péter szerint az említett célokra 340 millió forint, a 2010-es forrással megegyező összeg elég lenne. - Ha kevesebb pénzt szánnak erre, akkor kevesebb embert tudnak majd elhelyezni - mondta az igazgató. Egyelőre nem tudni, hogy a főváros támogatja-e a javaslatot, ez majd június 22-én derül ki.

Ezt is szeretjük